Bir blogdan çok daha fazlası: Derindusunce.org

Daha önce sizlere en iyi kültür sanat bloglarını listelemiştik. Bugün yine aynı kategoride bir blogdan bahsedeceğim. 2011 yılında karşılaştığım bloglardan birini tanıtacağım sizlere.

Bazen öyle insanlarla, kitaplarla veya internet siteleriyle karşılaşırsınız ki buzdağı gibidir. Gördüğünüzden çok daha fazla cevheri barındırır. Her sözü her makalesi okunan binlerce kitabın süzgecinden geçmiştir. Derindusunce.org  2007 yılında Google araması sonucunda tesadüfen karşılaştığım bloglardan biri. O dönemde sitede bu kadar makale yoktu. Yazdığı kitaplar, gündemdeki konularla ilgili hazırladığı derinlemesine analizlerle hatrı sayılır okuyucu kitlesine ulaştı.

Sitenin kurucusu olan Mehmet Yılmaz

Siyasetten tarihe, kadın haklarından felsefeye, sanattan bilime kadar bir çok konuda yazıyorlar. Yayınladıkları yazıları zamanla kitap haline de getirmişler. Sitenin yazarları “iyi bir yazar olmak için öncelikle iyi bir okuyucu olmak gerekir” düstûruna sahip.

Derindusunce.org misafir yazar olmak isteyenlere şu tavsiyelerde bulunuyor;

Biz her yeni DD yazarının tabiri caizse kendi çeyiziyle gelmesini istiyoruz. Bizde olmayan, sitemizde yeterince işlenmemiş konularda birikim sahibi kişiler meselâ. Daha önce ele aldığımız konularda ise yeni bakış açıları, yeni bilgiler sunabilecek yaşamış, okumuş, gözlemiş yazarlar.

Derin yazabilmek için illâ ki yaşlı olmak mı gerekir? Sanmıyorum. 50 ya da 60 yaşına gelmiş yazarlar da var ki üzerlerinden zaman geçmiş ama onlar sanki hiç yaşamamış gibiler. Vitrinlerdeki hiç giyilmemiş pantolonları andırıyor fikirleri, hayatın imtihanına tabi olmamış.

Sitede en çok dikkatimi çeken yazıların başlık ve alıntılarını kaynak linkleriyle birlikte sizlerle paylaşmak istiyorum.

Suriye İç Savaşı - Suriye'de Neler Oluyor?
Vakıf
Savaş Çığırtkanlarının Dikkatine
Rusya-Türkiye ilişkileri
Fikir Kırıntıları 3
Ulus devlet nedir, ne değildir?
Eğitim nedir?
Müslümanların iç hastalıkları
Küresel ısınma çok iyi bir şeydir
Terörist evlatlarımız ve Anzak leşlerimiz(!)
PKK… Ters giden nedir? Bundan sonra nereye?
Gamalı hilalin yükselişi Irkçılığımıza bir bakış
Savaşta deniz araç mıdır yoksa amaç mı?
Petro-dolar Aforizmaları
Komşusu açken, tok yatan bizden değildir
İmamlar Greve Giderse
Sanat denilen şey