Dünyanın en güzel gezilecek yerleri

Dünyanın en güzel gezilecek yerleri

Dünyanın en güzel gezilecek yerleri  Gezmek, görmek, seyahat etmek insanın bitip tükenmek bilmeyen bilme-keşfetme arzusunu yerine getirir. Ayrıca özg

Lokman Hekim’den tavsiyeler; Ey Oğul!
En adaletli hükümdar: Hz.Ömer
KPSS Rehberlik nasıl çalışılır?

Dünyanın en güzel gezilecek yerleri 

Gezmek, görmek, seyahat etmek insanın bitip tükenmek bilmeyen bilme-keşfetme arzusunu yerine getirir. Ayrıca özgürlüğünün en önemli göstergesidir. Dünya üzerinde toplam 206 adet ülke var. Bunların içinde 193 tanesi Birleşmiş Milletler’e üye ve uluslararası ilişkilerde diğer devletler tarafından tanınıyor. 510.2 milyon km2’lik arz üzerinde gezebileceğiniz ülke sayısı ve mekanlar sınırlı lakin Hz. Allah’ın salih kullarına müjdelediği cennetinde sınırsız. Dağlar, ormanlar, nehirler, göller, akarsular, karstik şekiller, topraklar, bitkiler, ağaçlar, hayvanlar, gökyüzü, şehirler her birinin birbirinden farklı bir hikayesi olsa da aslında coğrafi olarak birçok yer birbirinin tıpkısının aynısı.

Bu nedenle dünyada her yeri gezeyim ömrümü yollarda tüketeyim derken ahiretimizi ihmal etmeyelim. Bir çok seyyah, yolcu, gezgin bloglarında, seyahat-gezi dergilerinde yer küre üzerinde gezip görebileceğimiz en güzel mekanları listelemiş. Benim düşüncem bunları gezip görmek bile ortalama bir insan ömrü için yeterli.

İşte dünyada gezip görebileceğiniz en güzel ve en ilginç mekanlar

Door to Hell – Derweze, Türkmenistan

Door-to-hell-Derweze-Turkmenistan

1971’de Rus bilim adamları tarafından Türkmenistan’da doğalgaz araması yaparken bulunan 70 metre çapında bir kraterdir. Halk arasında “Cehennem Kapısı” adı verilen yer yerli ve yabancı pek çok turist çekmektedir.

 

Door-to-hell-Derweze-Turkmenistan_1

Türkmenistan – Door to Hell – Derweze – Door-to-hell-Derweze-Turkmenistan

 

Monument Valley – Amerika Birleşik Devletleri

Monument-valley-USA

Arizona, Utah sınırında yer alan büyük, kurak vadi. O kadar kuraktır ki çölü anımsatır. Western filmleri ve Road Runner çizgi filmlerinin pek çoğu burada çekilmiştir. Aşınmanın oluşturduğu ilginç kayalar ve gün batımı görülmesi gereken güzellikleridir.

Meteora Manastırları – Yunanistan

Meteora-Greece

Meteora’nın ismi Antik Yunanda ‘havada asılı’ anlamına gelen ‘Meteoros’ kelimesinden gelmektedir. Meteora’daki bu yüksek kayalıklar 60 milyon yıl önce nehirlerin akıntılarıyla deltalar oluşturmuş, depremlerle yer değiştirmiş yağmur suları ve rüzgarlarla eşsiz bir biçimde kayaları şekillendirmiştir.

Iguazu Şelalesi, Arjantin- Brezilya

iguazu_falls_argentina_-brazil

Arjantin ve Brezilya ülkeleri arasında doğal sınır oluşturan Iguazu Şelalesi dünyada en fazla turist çeken şelalelerdendir.

Pamukkale Travertenleri – Türkiye

pamukkale_turkiye

Pamukkale Travertenleri dünyada eşi benzerine nadir rastlanan jeotermal özelliği bulunan kayaç türüdür.

Büyük Kanyon – Amerika Birleşik Devletleri

Grand-Canyon-USA

Amerika’nın Arizona eyaletinde bulunan Büyük Kanyon tarihte Kızılderililerin yerleşim mekanı olmuştur.

Antelope – Kanyon Amerika Birleşik Devletleri

Antelope-Canyon-USA

Erozyon sonucu oluşan kanyonlara en güzel örneklerden biridir. Amerika’nın kanyonlarla ünlü eyaleti Arizona’da yeralmaktadır.

Lake Hilier – Avustralya

Lake-Hilier-Australia

Lake Hillier Avustralya’nın batısında yer alır. Yemyeşil arazinin ortasında pembe rengiyle görenleri kendisine hayran bırakır.

Slope Point – Yeni Zelenda

Slope-Point-New-Zealand

Yeni Zelenda’nın güneyinde, Slope Point adasına yer alan “Rüzgar Esen Ağaçları” kutup rüzgarları sonucu oluşmuş eğimli yapılarıyla olağanüstü bir görüntü ortaya çıkarmıştır.

 

Slope-Point-New-Zealand_1

Rüzgar Esen Ağaçları – Yüzüklerin Efendisindeki Fangorn’un Ormanı’na benziyor 🙂

Kapadokya – Türkiye

Cappadocia-Turkey

Tahmini 60 milyon yıl önce Erciyes ve Hasandağı’nın püskürttüğü lav ve küllerin zaman içinde yağmur ve rüzgarla aşınmasıyla oluşan Kapadokya Türkiye’de gezilecek önemli mekanlardan biridir.

Mu Cang Chai Rice Terraces – Vietnam

Mu-Cang-Chai-rice-terraces-Vietnam

Vietnam’ın Kuzeydoğu bölgesinde yer alan Mu Cang Chai Rice yüksek terasları ve pirinç tarlalarıyla ünlüdür.

Tinanzi Dağları, Hunan – Çin

Tianzi_Mountains-China

Çin’in Hunan bölgesinde yer alan Tinanzi dağları eteklerinde yer alan ince yüksek Tianzi dağları görülmesi gereken mekanlardan.

Black Forest – Almanya

Black-Forest-Germany

Kara Orman Almanya’nın güneybatısında bulunan Baden-Württemberg eyaletindeki ormanlık bölgedir. Doğu ve Güney tarafları Ren nehri tarafından çevrilmiştir. Yağmurlu ve güneşli günlerde oluşturduğu görüntü fevkaladedir.

Stone Forest – Madagaskar

Stone-Forest-Madagascar

Dünyanın en ilginç ormanı olan Stone Forest yani Taş Orman Madagaskar adasında Melaky bölgesinde bulunuyor. Milyonlarca yıl süren erozyonlar sonucunda, yatay ve dikey jeolojik oluşumlar halinde ortaya çıkan bu karstik plato, oldukça keskin ve iğne ucu gibi sivri yüzeyli kayalıklardan ve mağaralardan oluşmuş.

Hitachi Seaside Park, Ibraki – Japonya

Hitachi-Seaside-Park-Japan

Japonya’nın Hitachinaka, Ibaraki bölgesinde bulunan 190 hektarlık dev çicek parkı. Rengarenk çicekleri ve eşsiz güzelliğiyle ziyaretçilerini bekliyor.

Halle Forest – Belçika

 

Halle-fores_Belgium

Belçika’nın balta girmemiş ormanlarından Halle Forest müthiş doğasıyla insana huzur veriyor.

 

hallerbos-forest-belgium

Hallerbos Ormanı’nda güneş doğarken çayınızı yudumlayıp eşsiz manzarayı seyredebilirsiniz.

Starry Beach – Maldivler

Starry-beach_Maldives

Dünya üzerinde gökyüzünü gece seyredebileceğiniz en güzel mekanlardan biri Starry Plajıdır. Maldiv adasında yer alan plaja vuran ay ışığı ve yıldızların yansıması harikulade görüntüler ortaya çıkartır.

Venedik – İtalya

venedik_italy

İtalya’nın kuzeydoğusunda yeralan içinden kanalların geçtiği masallara konu olan şehir. 118 adadan meydana gelen Venedik tarihin en eski şehirlerinden biridir.

Petra – Ürdün

petra_jordan_urdun

Nebatiler’in başkenti olan Petra şehri Lut gölü ile Akabe körfezi arasında yer almaktadır. Tarih kadar yaşlı ve gizemli şehir kanyon içinde Nebatiler’in kaya bloklarını oymasıyla meydana gelmiştir. Dünyanın 7 harikasından biridir.

Plitvicka Göller Yöresi – Hırvatistan

Plitvice-gölü-Hırvatistan

Plitvice Gölleri Milli Parkı, namı değer Plitvicka Jezera Zagreb’e 1.5 saat uzaklıktadır. Doğal yaşamı, yeşili ve bol suyu ile insana huzur vermektedir.

Angor Wat – Kamboçya

Angkor-Wat-Kamboçya

Kamboçya’nın efsanelerle ünlü mekanı Angkor Wat her yıl 2 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

Sagano Bambu Ormanı – Kyoto – Japonya

Bambu-Ormanı-Japonya

Japonya’nın Kyoto şehrinde yer alan Sagano Bambu Ormanı yeşili ve doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini kendisine hayran bırakmaktadır.

Mosioa Tunya, Viktorya Şelaleri – Zambiya

viktorya_selalesi_zimbabve

Kendi dilinde adı Mosi-oa Tunya [gürleyen duman] olan şelalelere Viktorya adını İskoç gezgin David Livingstone Kraliçe Viktorya adına “Viktorya Şelaleri” adını vermiştir. Zambiya ve Zimbabve sınırları arasında Zambezi nehri üzerinde yeralmaktadır.

Roraima Dağları – Venezüela

Roraima-daglari_VenezuelaBrazil_Guyana

Venezuela, Brezilya ve Guyana’nın birbirine en çok yaklaştığı sınır bölgesinde yeralan Roraima dünyanın en büyük kuvars dağıdır. İçinde mağaralar ve yeraltı suları bulunmaktadır.

Machu Picchu İnka – Peru

Machu_Picchu-Peru

Machu Pikchu And dağlarının zirvesinde 2360 metre yükseklikte Urubamba vadisi üzerine kurulmuş tarihin en eski şehirlerindendir. İnka medeniyeti tarafından oluşturulan antik kent dünyanın 7 harikasından biridir.

Algarve Mağarası – Portekiz

Algarve-Mağarası-Portekiz

Uzun yıllar Endülüs hakimiyetinde kalan Algarve ismini arapça Batı Endülüs anlamına el Garb el kelimesinden almıştır. İber yarımadasının tarihi şehri okyanusa nazır kıyılarıyla ziyaretçilerini bekliyor.

Zhangye Danxia Gansu – Çin

Zhangye-Danxia-Landform-in-Gansu-China

Çin’in Gansu eyaletine bağlı Zhankye şehri sınırları içerisinde yer alan Nantaizi köyü dünyanın rengarenk engebeli arazilerine sahip ender mekanlarından. Milyonlarca yıldır aşınan ve karışan kum ve kumtaşlarının karışımında oluşan rengarenk tortullar görenleri hayretler içinde bırakıyor.

Santorini – Yunanistan

Santorini-Island-Greece

Santorini, ismini 13. Yüzyılda Aziz İrene’den almıştır. Siyah renkli, volkanik kumlardan oluşan kıyıları kadar, beyaz renkli evleriyle ve muhteşem gün batımı manzaralarıyla ünlü bir mekandır.

Hang Son Doong Mağarası – Vietnam

Hang-Son-Doong-Vietnam

Vietnam’ın yerli halkı tarafında keşfedilen Hang Son Doong mağarası devasa yüksekliği, ürpertici uğultusu nedeniyle birçok kişinin girmeye cesareet edemediği mekanlardan biridir.

Yosemite Doğal Parkı-Amerika Birleşik Devletleri

Yosemite-Amerika

Yemyeşil, insanın ciğerlerini açan ormanları, şelaleriyle dünyadaki en güzel milli parklardan biridir Yosemite. Amerika’da gezilebilecek en güzel milli parklardan biridir.

Li River Nehri, Zhuang, Guilin – Çin

Li-River-China

Çin’in Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi Guilin şehri sınırlarında yer alan Li Nehri karstik dağlarla çevrilidir. Yemyeşil dağları sisli nehirleriyle çevrili bir bölgedir.

Gasadalur Köyü – Faroe Adaları

Gásadalur-Faroe-Adaları

Gásadalur, Faroe Adaları sınırları içerisinde yeralan dağlık ve engebelik bir arazide bulunmaktadır. Yüksek dağlarla çevrili köyde muhteşem bir manzara bulunmaktadır.

Mısır Piramitleri – Mısır

misir-piramitleri

Mısır piramitleri Dünyanın 7 harikasından biri kabul edilmektedir. Gize, Keops, Mikerinos, Kefren en önemli piramitlerdir. Mısır’da 100’den fazla piramit bulunmaktadır.

Lençóis Maranhenses Göletleri Brezilya

Lençóis-Maranhenses-Brazil

Ocak-Haziran aylarında görülen yağışlarla kum tepeleri suyla dolmakta ve lagünleri oluşturmaktadır. Temmuz-Aralık arasında kurak dönemde yer şekilleri değişmektedir.

Yorumlar

WORDPRESS: 0
DISQUS: