Eski oyunları özlettirecek bir yazı

Eski oyunları özlettirecek bir yazı

Eski oyunları özlettirecek bir yazı Uzun eşek, körebe, misket, yakan top, ip atlama, çivi, tüf tüf, birdirbir, gazoz, seksek, çelik çomak, çember çev

Günlük okunabilecek 3 güzel dua
Online Osmanlı Tarihi dönemi kaynakları
Resimlerle teknolojinin zararları

Eski oyunları özlettirecek bir yazı

Uzun eşek, körebe, misket, yakan top, ip atlama, çivi, tüf tüf, birdirbir, gazoz, seksek, çelik çomak, çember çevirme, istop, saklambaç, mendil kapmaca hemen şu an aklıma gelen eski çocuk oyunlarından.

Peki şimdiki çocuklar bu oyunların hangilerini oynuyor? Hatta oynamayı bırakın, hangilerini biliyor?

Gelişen teknoloji, ilerleyen takvim yaprakları bugünümüzü mazi yaparken, bambaşka değerlerimizide götürdü beraberinde. Mahalle, sokak oyunlarının yerini, birçoğu kanserojen madde içeren ve made in china olan modern ev oyuncakları [tabletler, cep telefonları, oyun konsolları] aldı.

Eskimeyen arkadaşlıklar, dostluklar mahallede sokakta oynanan oyunlarda kazanılırdı. Düşünce arkadaşını kaldırmayı ilk o sokaklardaki arkadaşlıklar öğretirdi. Şimdiki oyunlar öğretebilir mi bunları?

Kaldırım taşlarından kaleler yapılarak oynanan, gurur vesilesi mahalle maçları artık tarih oldu. Kimler olmazdı ki mahalle maçlarında. Futbol oynamak için toplanmış çocuklardan takım kuranın “ aldım verdim ben seni yendim” tekerlemesiyle yürürken, kalbindeki heyecanı, titreşimi hangi bilgisayar verebilir?

Yakalamaç oynamaktan kan-ter içinde kalan ve mahalle çeşmesinin başında gülüşerek kanakana su içen çocuklar nerede? Japon kale maç ederken, alınan keyfi PlayStation veya FIFA bilmem kaç verebilir mi? El kumandasıyla oynanan ayaktopu, hangi akla mantığa sığar?

Körebe oyununda, yakalanan çocuğun, adı söylenmeden önceki nefesini tutması ve tatlı heyecanı yaşatabilen bir bilgisayar var mı? Zihinsel, bedensel gelişimi sağlayan; iletişimi öğreten; paylaşımı, sevgiyi daha çocukken kalbimize ilmek ilmek işleyen eski oyunlarımız artık unutulmaya yüz tuttu.

Artık odadan odaya sanal arkadaşlık yapılıyor, cep telefonları, tabletler, bilgisayarlar üzerinde oyunlar oynanıyor. Facebook’ta birbirini ekleyip Counter’da sis atan bir nesil ilerde bugünlerini arar mı kim bilir?

Yağ satarım bal satarım oyunu

yag-satarim-bal-satarim-oyun

Yağ satardık, bal satardık ancak arkadaşlarımızı, dostlarımızı satmazdık o zamanlarda…

Sek sek oyunu

sek-sek

Sek sek oyunu

Meşe/bilye/misket oyunu

misket

Elimizin üstleri yara olur, paçalarımız yırtılırdı. Ama ne çok severdik bilye/meşe,/misket oynamayı…

İp atlama oyunu

ip-atlamak

Ne çok severdik ip atlamayı…

Çelik çomak oyunu

celik-comlek-oyun

En eski oyunlarımızdan biriydi “Çelik Çomak”

Birdirbir oyunu

birdirbir-oyunu

Düşüp ayağımızı, dizimizi az mı yaralamadık bu oyunu oynarken…

Beştaş oyunu

bes-tas-oyunu

En sevdiğimiz oyunlardandır. Yokluk günlerin vazgeçilmez oyunu beş taş…

Aç kapıyı bezirgan başı oyunu

ac-kapiyi-bezirgan-basi-oyunu-eski-oyunlar

En sevdiğimiz oyunlardan biriydi: “Aç kapıyı bezirgan başı”

 

Yorumlar

WORDPRESS: 2
  • comment-avatar

    çok güzel ya çocukluğuma gittim teşekkürler 🙂

  • comment-avatar

    ne güzeldi çocukluğumuz, o günlere götürebildiysek yazı amacına ulaşmış demektir 🙂 okuyup değerli zamanınızı ayırdığınız için biz teşekkür ederiz.

  • DISQUS: