Hocaların hocası Halil İnalcık’ın ardından

Hocaların hocası Halil İnalcık’ın ardından

Hocaların hocası Halil İnalcık'ın ardından Geçtiğimiz hafta Prof. Dr. Halil İnalcık hoca vefat etti. Artık Tarih yetim kaldı. Sadece Türk Tarihini

Dini siteler ve islami forumlar
Bir Hıristiyanın Müslüman olma hikayesi
Osmanlı Padişahları Neden Çok Evlilik Yaptı

Hocaların hocası Halil İnalcık’ın ardından

Geçtiğimiz hafta Prof. Dr. Halil İnalcık hoca vefat etti. Artık Tarih yetim kaldı.

halil-inalcik-hocanin-ardindan

Sadece Türk Tarihinin değil gelmiş geçmiş en büyük tarihçilerden biri “Halil İnalcık Hoca”

Türkiye’nin milli servetlerinden biri olan Halil İnalcık hoca Fuad Köprülü’nün tedrisatından geçmiş Türk Tarihinin en büyük hocalarında yetişmiş bir zâttır. Onu en iyi yetiştirdiği tarihçilerden olan Prof. Dr. İlber Ortaylı hoca anlatır. İşte İlber hocanın kaleminden Halil İnalcık:

Cumhuriyetimizin ilk büyük kültürel eseri olan Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’nin kurucu öğrencisidir. İlk nesildir. Halil hoca tam 4 nesil hocamızdır. Yetiştirdiği büyük bir dergahtır, büyük bir kaynaktır. Yani onun talebelerinin 4. nesli doktoralı olarak Türkiye ve muhtelif yerlerde hocalık yapıyorlar.

Yazdığı eserlerin sayısı 1200’ü geçer. Bunlar muhtelif dillerdedir. Balkan tarihini baştan sona değiştirmiştir. Son darece az bilinen önyargılarla incelenen bir tarihi bir dönemdir. Tamamen ayrı yöntemlerle yaklaşmayı sağlamıştır. Balkanlı ve batılı tarihçilerin son derece hürmet ettikleri, çekindikleri bir hocaydı. Bu çekinenlere biz de dahiliz. Tatlı sert bir hocaydı.

Profesör Bernard Lewis’in ifadesiyle ‘herkes zamanında büyük alimdir, fakat bu bütün zamanların büyük alimi olacak’ demiştir.

Bir asırlık ömrünü olağanüstü biçimde dikkatle kullanıldığını, verimli geçtiğini söylememiz gerekir. 20’li yaşlardan itirbaren makale yazmaya başlamıştır. Aşağı yukarı 80 yıla yaklaşıyor. Yazdığı makaleler çığır açmıştır. Her dildedir. Göstermez, fakat birkaç dilde okurdu. Çok iyi tercüme yapardı. Bütün bunları yapan adam, Türkiye ürünüdür. Yabancı ünüversitelere gittiği zaman talebe değil, hocaydı artık. Beklenen şöhretli bir hocaydı, Amerika’da ingiltere ve başka ülkelerde. Tamamiyla Balıkesir’de öğretmen okulunun. İstanbullu olmasına rağmen orada burs verilmiştir. Ankara’daki Atatürk Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi’nin yetiştirdiği bir gençtir. Tezleri burda yazılmıştır. Bu muhitte yetişmiştir, tanınmıştır.

halil-inalcik-hocanin-ardindan

Sadece Türk Tarihinin değil gelmiş geçmiş en büyük tarihçilerden biri “Halil İnalcık Hoca”

Halil İnalcık’ı dünyanın en büyük tarihçisi yapan yegane şey tarih bilimine olan aşkı ve heyecanıydı. 99 yaşında bir insanın hala ilk gün ki heyecanla yazmasını başka birşeyle anlatamayız. İşte onun tarih yazma aşkını en iyi anlatan belgesellerden biri

Halil Hoca bir müessesedir, bir kurumdur. Bu ülkenin yetiştirdiği, iftihar edeceği bir münevverdir, bir tarihçidir. Talebeleri onun talebesi olmakla her zaman iftihar ederler ve edeceklerdir. Hatta talebesinin talebesi olmakla iftihar edeceklerdir. Bunların içine dil tarih dahildir. Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin kürsüsünün idare tarihi dahildir. Köprülü’den sonra o almıştır bizim ordaki kürsüyü. Bilkent’in Tarih Bölümü’nün gerçek kurucusu odur. Ve tabi Şikago Üniversitesi Dil Tarih Bölümü’nü 20 yıla aşkın bir süre yönetmiştir. Bir çok Amerikalı ve başka milletten olanı yetiştirmiştir.

Erhan Afyoncu ve Murat Bardakçı Halil İnalcık hoca için: Canlı tarih olan Halil İnalcık hoca 3 padişah görmüştür. Doğduğunda Sultan Abdülhamid Han hayattadır. Mehmed Reşad ve Vahdettin dönemlerine tanıklık etmiştir. Birde Cumhuriyet tarihinin tamamına canlı şahitlik etmiştir. Tam bir Osmanlı dönemi insanı gibi yaşamış “Osmanlıca”yı yaşadığı devletin dili olarak öğrenmiştir. Amerika’da ilk Osmanlı Tarihi kürsülerini kurdu. Amerikalılara, İngilizlere, batılılara Osmanlı Tarihi’ni öğreten Halil İnalcık hocadır. Onun sayesinde Turgut Özal’ın destekleriyle “Osmanlı Arşivleri” açıldı. Tashih edildi. Tüm dünyaya tanıtıldı. Bugün dünya Osmanlı Tarihi’ni hocanın ingilizce eserleriyle tanıdı. Halil İnalcık kitaplarını buradan inceleyebilirsiniz. Makalalelerini incelemek için burdan yararlanabilirsiniz.

 

 

Yorumlar

WORDPRESS: 0
DISQUS: