ielts nedir? IELTS Rehberi

IELTS’nin açılımı Uluslararası İngilizce Dil Yeterlilik Sınavı’dır. Resmi dili ingilizce olan ülkelerde eğitim almak ve çalışmak isteyen adayların ingilizce dil yeterliliklerini ölçmek için belirli zamanlarda yapılan ingilizce sınavıdır.

ielts-sinavi-hazirlik
ielts nedir? IELTS Sınavına Hazırlık Rehberi

IELTS Rehberi

IELTS sınavı hakkında bilgilerin yer aldığı IELTS rehberi hazırladık. IELTS sınav başvurusu, başvuru kuralları, IELTS sınav kaydı yapma, IELTS sınav tarihleri, IELTS sınav ücretleri IELTS sınav yerleri, IELTS sınav konuları ve içeriği, IELTS sınav sonuçları ve online ielts kaynaklarının yer aldığı rehberimizden istifade edeceğinizi düşünüyoruz.

IELTS Sınav Ücreti ne kadar?

IELTS sınav başvuru ücreti her yıl değişmektedir. Güncel sınav ücreti 2017 Ağustos itibariyle 575 TL’dir. Sınav ücreti, sınav başvurusu yapılırken ödenmektedir.

IELTS Başvurusu nasıl yapılır?

British Counsil, Cambridge, IDP Avustralya tarafından ortaklaşa yapılan bir dil sınavıdır. Sınavı Türkiye’de yapan 2 merkez bulunmaktadır. Bunlardan birisi British Counsil bir diğeri de idp Türkiye’dir. Her iki merkeze de online başvuru ile websitesi üzerinden kayıt yapılabilmektedir. Sınav her ay 3-4 kez yapılan bir sınavdır. Sınav ücreti her yıl değişmektedir.

Adaylar tercih ettikleri sınav merkezi British Counsil veya IDP Turkey üzerinden online başvuru kayıt formunu doldurarak IELTS Sınav Başvurusunu yapabilirler. Sınav günü adayın nüfus cüzdanı ve bir adet fotoğrafını yanında bulundurması gereklidir.

IELTS Sınav Tarihleri

IELTS Sınav Kayıt Tarihleri ne zaman?

IELTS Sınavı ne zaman yapılır? IELTS sınavına girebilmek için başvuru tarihleri içerisinde kaydınızı yapıp ücretini yatırmanız gerekmektedir. IELTS sınav tarihlerine aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz.

IELTS İstanbul Sınav Tarihleri Tablosu
IELTS Adana Sınav Tarihleri Tablosu
IELTS Ankara Sınav Tarihleri Tablosu
IELTS İzmir Sınav Tarihleri Tablosu

IELTS Sınav Yeri

En çok sorulan sorulardan biri IELTS Sınavına nerelerde girilir?

IELTS Sınavları hangi illerde yapılmaktadır: IELTS sınav yerleri: Adana, Ankara, Antalya, İstanbul ve İzmir’de yapılmaktadır. IELTS başvurunuzu yaptıktan sonra ielts sınav giriş yerinizi mutlaka teyit edip öğreniniz.

IELTS Sınav Konuları

IELTS sınavıyla genel ingilizce bilgisi değil kişilerin ingilizce Listining, reading, writing ve speaking konularında dile olan hakimiyetleri ölçülmektedir. Uluslararası geçerliliği olan bir sınavdır. Her yıl 1.7 milyon öğrenci bu sınava girmektedir. Sınav 9 puan üzerinden değerlendirilmektedir. Sınavdan başarılı sayılmak ve yeterlilik almak için 6.5 puan almak gerekmektedir.

IELTS Puanı Kaç Yıl Geçerlidir?

IELTS Sınav Sertifikasının 2 yıl geçerlilik süresi bulunmaktadır. IELTS (Uluslararası İngilizce Dil Yeterlilik Sınavı) dünyanın en çok tercih edilen İngilizce dil sınavıdır. Her yıl 2 milyondan fazla kişi, IELTS sınavına girmektedir. IELTS sayesinde, yurtdışında yaşamın, eğitimin ve çalışmanın kapılarını açacaksınız. Dünya çapında IELTS, aralarında devlet kurumları, akademik kurumlar ve istihdam kurumlarının da yer aldığı da 10,000’den fazla kurum ve kuruluş tarafından kabul edilmektedir. Sadece 2016 yılında tüm dünyada 2.9 milyondan fazla kez IELTS sınavına girilmiştir.

IELTS, aynı zamanda göçmenlik için İngilizce yeterliliğini şart koşan ülkelerce kabul edilen tek İngilizce dil sınavıdır. Amerika, Birleşik Krallık, Kanada, Avustralya gibi ülkelere taşınmak veya orada yaşamak amacıyla vize başvurusunda bulunanlara yönelik onaylanmış ve güvenilir İngilizce dil sınavları listesinde yer alır.

IELTS için kursa gitmek şart mı?

IELTS strateji ve tekniklere odaklı bir sınavdır. Adayın temel ingilizce bilgisi çok iyi olsa da sınavda iyi bir puan alamayabilir. Genel ingilizce bilginizi IELTS writing, reading, listening, speaking strateji ve teknikleriyle birlikte çalışarak geliştirmelisiniz. IELTS çalışma teknikleri ve püf noktalarını IELTS ingilizce eğitmeniyle birlikte öğrenmeniz daha doğru olacaktır.

Eğer evde kendi kendinize IELTS sınavına hazırlanmak istiyorsanız internet ortamında birçok yerli ve yabancı IELTS sınavına hazırlık siteleri mevcuttur. Temel ingilizce bilginiz iyi ise yeterli ingilizce altyapınız varsa IELTS için kursa gitmek şart değil. Evden, ofisten online IELTS kaynaklarını çalışarakta IELTS’den yüksek puan alabilir başarılı olabilirsiniz.