Klima Seçimi

Klima satın alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Klima satın almadan önce neler yapmalıyız?

Bilim adamları tarafından yapılan araştırmalara göre insanlar ortalama 20 ile 27 derece arasında normal yaşamını rahat bir şekilde devam ettirebiliyor. Fazla sıcak veya fazla soğuk çalışma hayatından sağlığa pek çok konuda insan hayatını olumsuz etkilemektedir. Günümüzde bu değerler klimalar ile dengelenmekte insanların ferah ve konforlu bir şekilde hayatlarını devam ettirecekleri ortamlar sağlanmaktadır. Klimayı alırken doğru klimayı almak doğru bir şekilde kullanmak çok önemlidir. Klima satın alırken hem bütçenize uygun hem elektrik sarfiyatı az hemde dayanıklı bir markayı nasıl seçmeliyiz? Aşağıda detaylı olarak klima satın alma rehberi hazırladık.

Klima satın almadan önce yapmanız gereken ilk şey kaç BTU klima alacağınızı belirlemek. Klima btu hesabını nasıl yapacağınızı aşağıda detaylı bir şekilde anlattık.

1.BTU

Klima Btu Hesabı Nasıl Yapılır?

BTU belirlemek için evinizle aşağıdaki bilgilere sahip olmanız gerekmektedir. Aksi halde evinize klima keşfi için satın aldığınız markanın yetkili servisi gelip ücretli klima btu keşfi yapması gerekir. Odanıza kaç btu klima gerektiğini belirlemek gelişen teknoloji ile artık çok kolay. Dilerseniz 3 markanın btu sorgulama sayfasına girerek kaç btu klima gerekli olduğunu klima hesabı yaparak bulabilirsiniz.

Klima Btu Hesaplama Nasıl Yapılır Tıklayınız!

En çok klima satan 3 markada toplam 15 yıl çalışmış bir klima servis elemanı ortalama kaç m2 kaç btu klima gerektiğini şu şekilde açıklıyor:

Kaç metrekare odaya kaç btu klima gerekli

Eğer evin,dairenin izolasyonu ve yalıtımı iyiyse ortalama

  • 15 m2 ye kadar 9000 BTU
  • 15-25 m2 arası 12.000 BTU
  • 25-35m2 arası 18.000 BTU
  • 35-50m2 arası 24.000 BTU

Not: Yaşadığınız Bölge, Şehir, Kullanılacak Mekan[işyeri, ev, ofis], Alan[m2], Tavan Yükseklik, Kişi Sayısı, Pencere Sayısı, Pencere Tipi[Çift Cam – Tek Cam], Cephe, Zemin türü[Parke – Fayans], Bulunduğu Kat, Odadaki lamba sayısı btu etkileyen faktörlerdir.

Markaların sitesinden klima btu sorgulaması yapmak için;
Samsung Klima HesabıDaikin Klima HesabıMitsubishi Klima Hesabı

2.Elektrik Tüketimi

Klima satın alırken sizi en çok yoracak konulardan biri de elektrik tüketimlerini öğrenmektir. Ancak üşenmeyin, korkmayın. Markaların bu değerlerinin yer aldığı katalogları alın. Tek tek hepsini kıyaslayın. Sonra elektrik faturaları geldiğinde iyi ki uğraşmışım diyeceksiniz. Enerji sınıfı olarak Soğutmada A+ Isıtmada A’dan daha düşük klima almamanızı tavsiye ediyoruz. Klimaların elektrik tüketimlerini öğrenmek için SEER ve SCOP değerlerine bakmanız gerekir. Zaten enerji sınıfları[A++ A+ A ve B] olup olmaması SEER ve Scop değerlerine göre veriliyor. Eski adlarıyla [EER, COP] tek farkı başlarına “S” geldi 🙂 Bazı markalarda hala eski adlarıyla geçiyor. Bu değerlerle ilgili detaylı bilgiyi aşağıda verdik. Özetlersek; Klima satın alırken SEER değeri en az 5.5 SCOP değeri en az 3.5 olmasına dikkat ediniz. Bu değerler ne kadar yüksek olursa elinize geçecek fatura o kadar az olur (: Şimdi detaylara geçelim:

Scop Nedir? Öğrenmek İçin Tıklayınız!
Seer Nedir? Öğrenmek İçin Tıklayınız!
EER Nedir? Öğrenmek İçin Tıklayınız!
Cop Nedir? Öğrenmek İçin Tıklayınız!

Eurovent Sertifikası

Uluslararası tüm dünyada geçerliliği olan “Eurovent Sertifikası” klima markalarına ısıtma-soğutma performansına göre verilir. Isıtma ve soğutma performansları ölçülen ve en az elektrik yakan klima markalarına verilen Eurovent Serfikası Türkiye’de 3 markada Daikin, Mitsubishi ve Samsung markalarında bulunmaktadır. İklimlendirme ve soğutma ürünlerinin, Avrupa ve uluslararası standartlara göre performans derecelendirmelerini onaylayan sertifikadır. Klimalar için CE sertifikası diyebiliriz. Satın alacağınız klimada olması ekstra avantaj sağlayabilir. Klimaların Eurovent Sertifikası olup olmadığını bu siteden sorgulayabilirsiniz.

3.Düz-Inverter Klima

Klimalar inverter motorlu olanlar ve düz olanlar olmak üzere ikiye ayrılır. Klima seçerken bu seçeneği de göz önüne almalısınız. Eğer klimayı sadece soğutma için alacaksanız ve kısa süreli  1-2 saat çalıştıracaksanız Inverter olup olmaması önemli değildir. Ancak klima uzun süre çalışacaksa Inverter olması gerekmektedir. Inverter motor hem daha dayanıklı hem daha sessiz hemde daha az elektrik yakan bir motor tipidir. Inverter motorun en önemli özelliği ne kadar çok çalışırsa o kadar az elektrik yakar. Bu nedenle Inverter klimalarda az elektrik yakması için çalıştıktan sonra hemen kapatmamalı en az 4 saat çalıştırmalıdır. Inverter motor olanlar düz klimalara göre biraz daha pahalıdır. Ancak 1 yılda yaptıracağı elektrik tasarrufu ile ödediğiniz ekstra parayı çıkartır.

4.Filtre-Hava Temizliği-Koku

Klimalarda dikkat edeceğiniz bir başka özellik filtreleridir. Klima tavsiyelerini ve klima kullanıcı yorumlarını okuyarak klima kullananlardan koku yapıp yapmadığı ile ilgili mutlaka tavsiye alınız. Bunun dışında 15 günde bir filtresi temizlenmelidir. Bu nedenle kolay temizlenebilen, pratik takıp-çıkarılabilecek filtre modellerini tercih edebilirsiniz. Yıllık olarakta klima bakımları ihmal edilmemelidir. Ayrıca astım, bronşit, yeni doğmuş bebekler vb. hastalık ve hassas durumlar için ekstra filtreli olanları tercih edebilirsiniz.

5.Ses Seviyesi

Klimada önemli olan noktalardan biri de ses desibel seviyesidir. Ortalama 9 ve 12 liklerde 19-25 desibel 18 ve 24 lüklerde 25-35 desibel ses seviyeleri normaldir. Bu seviyelerin üzerinde ses desibeli ısıtırken-soğuturken sizi rahatsız edebilir.

6.Performans ve Ekstra Özellikler

Otomatik sıcaklık-soğukluk kontrolü: Isıtma yada soğutma yaptığınızda odanın sıcaklığı değişirse mevcut oda sıcaklığına getirmek için aktif çalışır sonra yine normal çalışmasına döner. Böylece ne üşüyüp ne de çok ısınıp kapıyı pencereyi açıp hasta olursunuz.

Uzaktan Erişim-Wi-Fi: Klimanıza uzaktan bağlanarak eve gelmeden çalıştırma, cep telefonundan kontrol etme özelliği. Yakın zamanda bütün klimalara geleceğini düşündüğümüz özelliklerden biri. Bazı markalarda var.

7.Garanti-Kurulum ve Servis Hizmetleri

Evinizde klimanın iç ünite boru tesisatı daha önceden döşendiyse satın alacağınız klima btu ile uygun olup olmadığını satıcınıza sorunuz. Klima satın alırken iç ünite boyutlarını öğreniniz. Evinize dikey/uzunlamasına üfleyecek şekilde kurulum yaptırmaya gayret ediniz. Klima yetkili servisi evinize geldiğinde mümkün mertebe krişe, kolona kurulum yaptırmaya çalışınız. Daha sessiz çalışacaktır. Yetkili servis klima kurulumuna gelmeden önce klima boruları için sıva altı yerlerini ve elektrik bağlantısını sıvacı ve elektrikçi ile görüşerek hazırlayınız. Hiçbir klima yetkili servisi bunları yapmaz. Ayrıca klimanızın motor ve ürün garantisinin kaç yıl olduğu da önemlidir. Ekstra garanti süresi varsa hediye isteyebilir veya ücretiyle servisten satın alabilirsiniz. Garanti ve yetkili servis klima için oldukça önemli bir konudur. İhmal etmeyiniz.

Ekstra bilgi: Bazen klima servisi olduğumuz için soru geliyor. Her oda için ayrı klima mı? Yoksa 1 klima ile bütün odaları ısıtmak/soğutmak mı?

Isıtma-soğutma performansı, elektirik sarfiyatı ve verimlilik açısından en iyisi her oda için ayrı ayrı klima kurulması. Örneğin 35 m2 ve 15 m2 iki odanız olsun. Bu odaları multi-split yapıp tek motor takıp 2 iç ünite ile olayı halledeyim deseniz sadece 9’luğun olduğu odayı açsanız da 24’lük motor çalışacak sarfiyat fazla olacak. 24’lük alıp her yeri soğutup-ısıtmaya kalksanız bu sefer 24.000 BTU’lük klima daha fazla yeri soğutup ısıtıncaya kadar yine daha fazla performans=para harcayacak. En güzeli her oda için ayrı ayrı klima almaktır.