Tarihi seviyorum, nerden başlamalıyım – 1

Tarihi seviyorum, nerden başlamalıyım – 1

Tarihi seviyorum, nerden başlamalıyım — 1 Tarihi seviyorum, tarih okumaya hangi kaynaklardan başlamalıyım? Tarih'i çok seviyorum. Okumak, gezmek, di

İstanbul’un manevî fatihleri
Sultan İkinci Abdülhamit Han’ın Vefatı
Osmanlı’da kardeş katli

Tarihi seviyorum, nerden başlamalıyım — 1

Tarihi seviyorum, tarih okumaya hangi kaynaklardan başlamalıyım?

Tarih’i çok seviyorum. Okumak, gezmek, dinlemek, öğrenmek istiyorum. Lâkin güvenilir kaynaklar hangileri? Tarihe hangi kaynaklardan başlamalıyım?

Tarihi seviyorum, nerden başlamalıyım yazı dizimizde bu konuyu işleyeceğiz. Birinci bölümde tarih okumayla ilgili kaynaklara değineceğiz. İkinci bölümde gezilecek tarihi mekanlarla ilgili listeler vereceğiz.

Tarihe nerden başlayacağız?

Türkiye’de tarihi hem sevdirip hemde öğreten programlardan biri olan “Tarihin Arka Odası’nda “Hangi kitaplardan başlamalıyım? sorusuna Araştırmacı, Gazeteci, Tarihçi Yazar Murat Bardakçı, Tarih Profesörü, Prof. Dr. Erhan Afyoncu, Prof. Dr. Nurhan Atasoy cevap veriyor. İşte o liste;

 • Türk Milli Kültürü, İbrahim Kafesoğlu
 • Selçuklular Zamanında Türkiye, Osman Turan
 • Osmanlı Tarihi, İsmail Hakkı Uzunçarşılı
 • Devlet-i Aliyye, Halil İnalcık
 • İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı, İlber Ortaylı
 • Türkiye’de Mezhepler ve Tarikatlar, Abdülbaki Gölpınarlı
 • Sorularla Osmanlı İmparatorluğu, Erhan Afyoncu
 • Osmanlı Tarihi Araştırma Rehberi, Erhan Afyoncu
 • Çamlıca Basım ve Yayınevi Eserleri
 • Ortaçağ Türk Tarihi Ana Kaynakları Prof. Dr. Altan Çetin

Yine başka bir programda tarih kaynaklarıyla ilgili Murat Bardakçı, Erhan Afyoncu, Turgut Kut Çamlıca  Yayınları Eserlerinden tavsiyeler veriyor. Bakış açınızı genişletmek adına dunyabizim.com tarafından hazırlanan 2015 yılında yayınlanan tarih kitaplarıyla ilgili incelemelerin yeraldığı 2015 tarih kitapları listesine göz atabilirsiniz.

Tarihe olan ilgi ve tarih sevgisi

Türkiye’de son yıllarda yeniden canlanan tarih sevgisi umarız baki kalır. Sinema, film, dizi, tiyatro gibi görsel sanatların bu yönü gerçekten faydalı. İnsanlara unutulmuş, kıymetini kaybetmiş değerleri tekrar sevdiriyor. The Message[Çağrı], Kingdom of Heaven [Cennetin Krallığı] gibi filmler, “Diriliş Ertuğrul Dizisi” gibi tarihi kaynaklara sadık kalarak ortaya çıkan tarihi senaryolar arttıkça tarihe olan ilgi de artacak gençlerimiz doğru kaynaklardan tarih öğrenmek için daha istekli ve hevesli olacaklar. Tarihi seviyorum, tarih okumaya hangi kaynaklardan başlamalıyım — 1 listemize eklemek istediğiniz kaynakları yorumlarda belirtirseniz zaman zaman listeyi güncellemekten memnuniyet duyarız.

Yorumlar

WORDPRESS: 1
 • comment-avatar
  Kadir Arslanhan 10 ay

  Diğer dizileri bilmem lakin diriliş çıtayı çok farklı yerlere taşıdı adamlar sadece tarih dizisi nasıl çekilir öğretmedi, 7 den 70 e herkese millet olarak unuttuğumuz manevî, dinî hayatımızın huzurunu, alplerle kardeşlik, sohbet değerlerini hatırlattı. Daha iyilerini çekeriz inşallah..

 • DISQUS: 0