Teknolojiyle değişen hayatlar

Bir dakika dediğimiz zaman dilimi hayatımız için çok kısa bir zamana karşılık geliyor. Ancak 60 saniye aslında o kadar da kısa değil. Teknoloji ve internette 1 dakika içinde devasa değişiklikler meydana geliyor. Şu sözü hep duyarız: “Teknoloji hayatımızı kolaylaştırıyor zaman tasarrufu sağlıyor” kolaylaştırdığı çok doğru fakat zaman tasarrufu yaptığı konusuna katılmıyorum. 1990 öncesi döneme baktığımızda çamaşır, bulaşık makinası veya teknolojik aletler zamandan tasarruf etmemizi sağladı ancak tasarruf ettiği bu zamanda insanı yalnızlaştırdı. Eskiden hayatı ailemiz ve dostlarımızla paylaşırken şimdi sanal alemde cihazlarla paylaşıyoruz.

Teknoloji’nin getirdikleri, götürdükleri

İnsanlar eskiden bir yerlere seyahate gidip döndüklerinde komşuları, sevenleri onu ziyarete gelir gezip görülen yerlerle ilgili sohbetler edilirdi. Getirilen hediyeler, ikramlar komşularla paylaşılırdı. Şimdiyse gideceğimizi Twitter‘dan yer bildirimini Foursquare‘den , gezip dolaştığımız yerlerin resimlerini Instagram’dan yorumlarını ve sohbetlerini Facebook‘tan paylaşır hale geldik. Her yeni cihaz eski bir dostu aldı götürdü bizden yalnızlaştık. Sorularımızı Google‘a sorar hale geldik.

Yukarıda anlattıklarım hepimizi etkilememiş olsa da kıyısından köşesinden mutlaka ucu dokunmuştur. Bırakalım teknoloji hayatımıza girsin ama bizden sevdiklerimizi veya sevdiklerimize ayırdığımız zamanı götürmesin. Aile büyüklerimizle bir fincan acı kahve içmek dertleriyle hem dert olmak emin olun onların resimlerini Facebook’ta paylaşmakta bin kat daha kıymetli. Bunları göz önüne aldığımızda siz sevdiklerinize gerçekten zaman ayırıyor musunuz?