Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

5 adımda iyi bir çocuk yetiştirme3 dk okuma süresi

0 118

5 adımda iyi bir çocuk yetiştirme

Çocuk yetiştirmek anne-babaların en önemli görevi. Onlara her istediğini almak, ne isterlerse vermek iyi çocuk yetiştirme anlamına gelmiyor. ” Hiçbir eksiği kalmasın, kimin için yaşıyoruz? biz yaşamadık onlar yaşasın” anlayışı toplumda miras kavgalarına, doyumsuz, saygı ve sevgiden uzak yeni nesillerin ortaya çıkmasına neden oluyor. Biz çocuk yetiştirmede önemli kuralı sıraladık.

Anne-Baba olarak iyi bir örnek olmak

Kavga, gürültüden uzak, mutlu ve huzurlu aile ortamı oluşturmaya gayret edin. Hamilelikten başlayarak mutluluğunuzu, huzurunuzu çocuklarınıza hissettirin. Önce kendimizi düzeltmemiz gerekiyor. Çocuğa aşılamak istediğimiz her neyse [kitap okuma, namaz kılma] önce ilk örnek alacağı ebeveynleri olan anne-babasının dikkat etmesi gerekiyor. “Evladım namaz kıl!” demek için önce evde çocukların önünde namaz kılmalı sonra onları namaza davet etmeliyiz. “Kızım kitap oku!” diyebilmek için önce kendimiz çocuklarımızın önünde kitap okumalıyız.

İyi bir dini eğitim vermek

Dini eğitim dedik zira zaten en iyi okula göndermeye çalışıyorsunuz. Dershaneye gönderiyorsunuz. Özel öğretmen tutuyorsunuz. En iyi kitapları, kırtasiye malzemelerini alıyorsunuz. Lakin iyi bir dini eğitim veremiyoruz. Dini eğitimlerini iyi alan çocuklar manevî ve ruhî boşluğa düşmez. Büyüdüğünde anne-babasına asi olmaz. Maddî imkanınız yeterli olmadığı zaman bir ihtiyacınızı alamazsanız isyan etmez. Allah korkusu ve vicdan sahibi bir birey olarak yetiştiği için ailesine, vatanına, milletine, topluma faydalı olur. Günümüzde toplumda yaşanan birçok sorunun[cinayet, gasp, hırsızlık, tecavüz, anne-babaya asi olma] temelinde çocuklarımızın iyi bir dini eğitim almaması yatmaktadır.

İyi bir dini eğitimden kastımız okullarımızda 100 yıldır verilen ancak yukarıda saydığımız sorunların hiçbirine çözüm olamayan din bilgisi dersleri değil tabi ki. İslâm dininin kaynağı kutsal kitabımız Kurânı Kerimi okumak, müslümanlığı yaşayabilecek temel ilmihal bilgilerini öğrenmek her müslümanın üzerine farz olan yükümlülükler. Anne-babanızdan bu eğitimi almadıysanız çocuğunuzun mahrum kalmasına izin vermeyin.

Konuyla İlgili:  Sen engelli olmadın beni anlayamazsın

Çocuklarınıza vakit ayırmak

Yıllarca taksitlerini ödediğimiz evlerimize, alırken kılı kırk yardığımız, kilometresi gelmeden bakımlarını yaptırıp temizlettiğimiz arabalarımıza, hergün saatlerimizi ayırdığımız cep telefonlarımıza nasıl vakit ayırıyorsak çocuklarımıza da vakit ayırmalıyız. 1-2 dakika sevip okşayıp sonra işimize dönmek değil kastımız. Akşam işten geldikten sonra tüm vaktimizi ailemize, çocuklarımızn eğitimine ayırmalıyız. Küçük şeylerden mutlu olan, elindekiyle yetinmesini bilen, sadece tablet ve telefonla vakit geçirmeyip bizimle iletişim kuran çocuklar istiyorsak küçük yaştan itibaren onlara vakit ayırmalıyız.

Kıyaslama yapmamak

Başkasının çocuğu ne yaparsa yapsın, siz çocuğunuzu ne daha iyisiyle ne de daha kötüsüyle kıyaslamayın. Çocuğunuzu başkasıyla kıyaslayarak yetiştirirseniz o da ileride kendisini hep birileriyle kıyaslayacak ve kendini buna göre değerlendirecektir. Ona sadece kendisinin gözünden bakması gerektiğini, başkalarının ne yaptığının önemsiz olduğunu öğretmelisiniz. Böylece hayatı boyunca tek kıstası kendisi olacak ve başkalarının yaptıklarına, dediklerine kulaklarını tıkayabilecektir.

Mükemmel olmasını istemeyin

Çocuğunuzla gurur duymak onu sevmek için mükemmel olmasına gerek yok. Elinden geleni yaptığı zaman mutlu olduğunuzu ifade edin. Yüzüne karşı söyleyin. Eğer sürekli en iyisi olmasını isterseniz kaygı, depresyon gibi sorunların ortaya çıkmasına sebep olursunuz. İsteklerinizi yapamadığı için karşınızda ezilen çocuklarda güven problemi ortaya çıkabilir.

Sizinde eklemek istediğiniz olursa yorum kısmında yazmaktan çekinmeyin. Listeyi zamanla güncelleriz.

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.