Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Asıl sömürgeci kim?1 dk okuma süresi

0 95

Asıl sömürgeci kim?

Coğrafi keşifler başlangıçta gezginlerin seyahatiyle başlamıştır.[ Venedikli Seyyah Marco Polo – Çin Seyahati, 1271-1295] Ardından siyasi birliklerini tamamlayan ve denizcilikte ilerleyen Ceneviz, Portekiz ve İspanyol’ların başlattığı sömürgecilik İngiltere, Hollanda, İtalya ve diğer Avrupalı devletlerin katılmasıyla zirveye ulaşmıştır.
Avrupalılar sadece ülkelerin yeraltı, yerüstü kaynaklarını sömürmedi. Aynı zamanda ‘hıristiyanlığı yayıyoruz’ bahanesi altında insanların dilini, dinini, kültürünü de sömürdü. Başlangıçta ellerinde doğal zenginlik, yeraltı kaynakları bulunan insanlar yalancı vaatler, göstermelik işlerle kandırıldılar. Zamanla fakirleştiler. 1000 yıl içerisinde hemen hemen tüm Afrika ve Asya’nın belli bölgeleri her açıdan sömürge haline geldi.
Jomo Kenyatta, ‘Kenya devlet adamı’nın bir sözü var. Mahkeme sonrası son sözüdür.
“Avrupalılar geldiklerinde onların elinde İncil, bizim elimizde ise topraklarımız vardı. Bize gözlerimizi kapatıp dua etmeyi öğrettiler. Gözlerimizi açtığımızda baktık ki İncil bizim, topraklarımız ise beyazların elindeydi.” — Jomo Kenyatta
Avrupalılar için hıristiyanlığı yaymak, demokrasi, insan hakları, özgürlük hep bir kılıf, araç oldu. Amaçlarını bugün sömürdükleri coğrafyalarda yaşayan insanlığın içler acısı haline bakarak anlayabiliriz. Osmanlı’da sömürdü diyenler Viyana’da, Budapeşte’de, Zagrep’te, Boğdan’da, Kişinev’de, Bükreş’te Sofya’da, Atina’da hangi dil konuşuluyor, hangi dine mensubular, kültürlerini devam ettiriyorlar mı, ekonomik durumları nasıl diye sorsunlar kendilerine. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Konuyla İlgili:  Resmini çerçevelere, heykellere zorla astıranların devri kapandı

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.