Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Başarılı olmak için ne yapmalı?2 dk okuma süresi

1 970

1.İnanmak ve kararlı bir şekilde harakete geçmek, çalışmaya başlamak

Önce kendinize inanacaksınız. Allahın izniyle bu işi başaracağım diyeceksiniz. İnandıktan sonra tek ihtiyacınız var o da çalışmak. Herşeyiniz tam olabilir. Kitaplarınız, defterleriniz, kalemleriniz, çalışma odanız ancak harakete geçmediğiniz sürece başarılı olup olamayacağınızı bilemezseniz. İstediğiniz kadar donanımlı, eğitimli ve bilgi sahibi olun. İlk yapmanız gereken çalışmak.

2.Yoğunluk ve meşguliyetleri azaltıp zamanı verimli kullanmak

Sürekli meşgulüm hiç vaktim yok derseniz başarılı olmanın önüne en büyük engeli koyarsınız. İşleri sıraya koyun. çok vaktinizi alacak zor işleri en verimli olduğunuz sabahın erken saatlerine koyun. Hızlı ve kolay bitireceğiniz işleri hemen arkasından bitirin. Sosyal medya hesaplarınız, e-postalarınız, whatsapp, vb yazışmalarınız gibi başarıya giden yolda sizi meşgul edecek engelleri çalışma saatlerinizde kapatın.

3.Hedef belirleyin

Peygamber efendimiz sav. bir hadisi şeriflerinde “Ameller niyetlere göredir” buyuruyor. Bir amacınız gerçekleştirmek istediğiniz bir hedefiniz mutlaka olmalı. Başarılı olmak için yapmanız gereken en önemli yapmanız gerekenlerden biri hedef belirlemek.

4.Mükemmeliyetçilik yapmamak

Nedir mükemmeliyetçilik; Her şeyin en iyisini yapma uğraşıdır. Her işi mükemmel yapmaya çalışmak sizi yorar, yapamadığınızda çalışma azminizi kırar, tembelliğe yol açar. Harakete geçmekte zorlanırsınız. Elinizden geleni yapın yeter.

5.Sadelik, Basitlik

Çok fazla hedef belirlemek başarınızın önündeki engeldir. Örneğin hem kpss ye hazırlanıp hem ikinci üniversite okuyup hemde ingilizce öğrenmeye çalışırsanız kendinizi yorar dağılırsınız. Bu kadar çok plan yapmak ve aynı anda birden fazla hedefi gerçekleştirmek zordur. Yapamadığınızda çalışma azminizi kırar. Stres ve kaygıya sebep olur. Sizin için en önemli olan hedefi seçip ona odaklanırsanız başarılı olabilirsiniz. Hayatınızdaki işleri yaparken de böyledir. 2-3 işi birden yapmaya çalışmak yerine sadeleştirip tek tek bitirmek en doğru olanıdır. Çinli filozof Konfüçyus’un sözü var: “iki tavşan kovalayan hiçbirini yakalayamaz” yada o kadar uzaklara gitmeye gerek yok. Atasözümüze kulak verelim “Bir koltuğa iki karpuz sığmaz”

Konuyla İlgili:  Ders Çalışmaya Başlamak İçin Gereken 6 Madde

6.Küsmemek, Yılmamak, Yorulmamak

Karar verdiniz, inandınız, hedefi belirlediniz, çalıştınız ve tevekkül edip neticeyi beklediniz. Netice başarısızlıkta olsa pes etmeyiniz. Hatalardan ders çıkarıp tecrübelerinizle birlikte aynı azim ve gayretle tekrar çalışmaya devam ediniz. Göreceksiniz azim ve gayretin neticesinde çok güzel başarılar elde edeceksiniz.

Konuyla ilgili tavsiye ve önerileriniz varsa yorumda belirtebilirsiniz, listemizi düzenlemekten ve paylaşmaktan memnun oluruz.

 

 

  1. Onur dedi

    Başarılı olabilmenin en temel yolu hataları tekrarlamamaktan ve yapılan hatalardan ders çıkarmaktan geçer.

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.