Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Başarılı ve mutlu olmanın 8 yolu3 dk okuma süresi

0 194

Başarılı ve mutlu olmanın 8 yolu

Azimli ve kararlı olma

İlk başlarda başarısız olabilirsiniz. 1-2 işyeri değiştirebilir zayıf notlar alabilirsiniz. Bu sizi kesinlikle yıldırmamalı. Teknolojinin kalbinin attığı silikon vadisinde şirketini batırmış, başarısız olmuş kişilere daha fazla değer verilir. Malum tecrübe parayla satın alınmıyor. Yaşadığınız olumsuzluklar, kötü hayat/aile şartları sizi hedeflerinizden saptırmamalı. Daha fazla çalışıp başarılı olmamanız için bir neden var mı?

İş planı yapın

İster öğrenci ister çalışan isterseniz de ev hanımı olun vaktinizi “yapılacak listesi” hazırlayarak planlayınız. Bunu yaptığınızda günü ne kadar verimli geçirdiğinizin farkına varacaksınız.

Sağlık ve beslenmenize dikkat!

“Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” demiş atalarımız. Çok yemek verimliliğinizi düşürür. Vücudu yorar. Egzersiz, yürüyüş ve spor yaparak sağlıklı yaşamaya özen gösterin. Araştırmalara göre sigara ve alkol kullanmayan insanlar kullananlara nazaran daha başarılı ve mutlu.

İş-Aile hayatını birbirinden ayırt etmek

İstisnalar kaideyi bozmaz ancak aile hayatında mutlu olmayan birinin iş hayatında istikrarlı bir şekilde başarılı olması zordur. Her ne kadar günümüzde insanlar, iş yaşamını ailelerine tercih etse de bu doğru bir davranış değildir. Hayat paylaşınca güzel. Yalnızlık Allah’a mahsus. Sevdiklerimize vakit ayıralım. Kuşatılmış saatler, sıkıştırılmış hayatlarımızda her fedakârlığı ailemizden yapmayalım.

Kendini geliştir/Oku!

Okumak, yeni şeyler öğrenip kendimizi geliştirmek hususunda biraz tembeliz. Hazırı varken getirmek yerine muadilini üretmek bize hep zor gelmiştir. Bu nedenle üretim toplumu olmaktan çıkıp tüketim toplumuna dönüştük. İlk emri “Oku!” olan bir dinin mensuplarıyız. Kendinizi sınırlamayın. Her yaşta her şartta okuyup kendinizi geliştirin. Çok okuyan konuya hakim olur. Ne yaptığını bilir. Bu özgüven başarıyı getirir.

Zamanı doğru kullanma!

Okul, iş, aile kısacası yaşamın her alanında başarılı olmanın en temel şartı zamanı boşa harcamamaktır. Zaman sizin en kıymetli mal varlığınızdır. Çalınan paranızı, malınızı, mülkünüzü geri getirseniz de zamanı asla geri getiremezsiniz. Bu nedenle iş ve okul yaşamında verimli olmak istiyorsanız zamanı en doğru şekilde kullanmayı öğrenmelisiniz.

TV/Sosyal Medya alışkanlıklarını bırakın

TV seyretmek, bilgisayar/tablet ve cep telefonundan sosyal medyada saatlerce takılı kalmak sizi hedeflerinizden saptırır. Üretkenliğinizi öldürür. Zamanınızı çalar. Günlük 1 saat facebookta zaman harcasanız haftalık 7 aylık 210 saat yapar. Bu televizyon için de geçerlidir. Asla geri gelmeyecek olan vakitlerimizi daha verimli geçirebiliriz.

Çevre ve İletişim

Başarılı olmak için yol gösterici insanlarla iletişim kurun. Tecrübelerinden faydalanın. Bu hata sayısını azaltacağı gibi hiç unutamayacağınız deneyimler kazandıracaktır. İş ve arkadaş çevrenizi verimli, üretken ve faydalı insanlardan oluşturun.

Konuyla İlgili:  Anne baba olmak hiç bu kadar zor olmamıştı

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.