Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Bloglar ülkesinin ilk hocası: Bloghocam3 dk okuma süresi

En çok okunan blog sitelerinden Bloghocam

4 395

Bloghocam ve kurucusu Serdar Kara

Serdar Kara 90‘larda çocuk olmanın hakkını vermiş bir blogger. 1984 doğumlu. Sokaklarda büyüyen neslin son temsilcilerinden. ODTÜ Metalurji Ve Malzeme Mühendisliği okuyan Serdar Kara’nın ruhu girişimcilik hamuruyla yoğrulmuş. Bu nedenle haraketli başlayan meslek hayatı kendi işini kurmakla devam etmiş. Koyu bir Beşiktaş taraftarı olan Serdar Kara tam bir kara kartal tutkunu.

Bloghocam’ın membağı çok okumak

Bir blog düşünün ki tam bir istikrar abidesi. 2011 yılında yayın hayatına giriyor ve düzenli olarak yazıyor. Onlarca kategoride yüzlerce yazı. Bitmek tükenmek bilmeyen bu yazma iştahının arkasında ne ola ki? diye sorguladığınızda buz dağının görünmeyen kısmı çıkıyor karşınıza. Serdar Kara’nın kitaplara olan aşkı, içindeki okuma isteği besliyor bloghocamı.

Bloghocam ile nasıl tanıştık

Tüm blogların hocası olan bloghocam.blogspot.com.tr Serdar Kara’nın okuduklarını, gezdiklerini, yaşadığı deneyim ve tecrübelerini özetleyip okuyucularına aktardığı bir mekan. Google’da bir arama sonucu tesadüfen karşılaştığım, 2012’den beri yazılarını okuduğum ve içeriklerini merakla takip ettiğim blog yazarlarından. Blogunda, röportajlarında sık sık dile getirdiği blog yazarlığının özü olarak gördüğüm ve blog yazarlarının dikkat etmesi gereken güzel bir sözü var. Sizlerle yeri gelmişken paylaşayım:

 

Okuma ve yazma tutkusu olmazsa olmaz bence. Bir blog yazarı okumayı veya yazmayı sevmiyorsa, sırf bloglar bu ara çok popüler diye blog yazıyorsa uzun ömürlü olmayacağını söyleyebilirim.  Ayrıca blog yazarı öğrenmeye her zaman açık olmak zorunda. Zira bir blog yazarıysanız iş sadece yazmakla bitmiyor.
Temel kodlama bilgisinden basit grafik düzenlemeye kadar pek çok konuda bilgi sahibi olmak zorunda kalıyorsunuz. Bundan 5-6 yıl öncesinde evde blog kelimesine bile yabancı olan insanlar artık pek çok bloğu ve bloggerı takip ediyorlar. Aynı şekilde ajansların ve markaların bloglara yaklaşımı da daha ciddi artık. Çoğu şirketin kurumsal bloğu var. Önümüzdeki yıllarda ilan sitelerinde “blogger aranıyor” ilanlarını göreceğimizi öngörmek pek zor olmasa gerek.

Blog bir okulsa, onun hocası: bloghocam

Blog yazmak pratikle yazarak gelişecek bir meziyet. İyi bir blog yazısı yazmak için işin mutfağında olmanız sahaya inmeniz gerekiyor. Okuyucu kitlesine dokunabilmek için bu şart. Bloghocam’ın da okuyucusuyla tam bu noktada yolu kesişiyor. Blog açacak olanlara yol gösteriyor. Blog yazarlarının karşılaşabileceği sorunları ve çözümlerini anlatıyor. Blog yazarlığının püf noktalarından bahsediyor. Blog yazarlarına, yeni blog yazarlığına başlayacak olanlara dikkat etmesi gerekenleri bizzat yazarken deneyimlemiş olan blog hocası anlatıyor. Tıpkı mektepte hocanın öğrettiği gibi sabırla, azimle anlatıyor blog derslerini. Son olarak blog yazmakla ilgili not defterine karaladığımız konuları buradan okuyabilirsiniz.

Konuyla İlgili:  Bloglar ülkesinde bir cevher: kelimelerbenim.com

Notdefteri’ne yer verdiği için müteşekkiriz

Bloghocam.blogspot.com.tr’de En İlginç, Güzel Ve Yaratıcı Blog Adları yazısında Notdefteri’ne de yer vermiş. Böyle kadirşinas bir blog tarafından listeye namzet olmak bizleri ve yazarlarımızı ziyadesiyle memnun eyledi. Bloglar ülkesi adını verdiğimiz kadim blogları incelediğimiz çorak internet topraklarında bizde blog hocam ile ilgili bir şeyler karalamak istedik. Blogistan’da bir başka blog ülkesinde yeni maceralarla karşınızda olacağız. Şimdilik sağlıcakla kalın vesselam.

 1. Doğuş Hakan Yılmaz dedi

  2007 yılından beri blog yazarlığı yapan birisi olarak 2011 yılından beri Blog Hocam’ı bilirim. EN büyük başarısı faydalı içeriklerinin yanı sıra bugünlere kadar blog sayfasını getirebilmesidir. Yakaladığı bu başarı dolu ivme daha uzun yıllar devam edecektir. Çünkü neredeyse tüm blog yazarlarının tanıdığı ve yararlandığı bir sayfadır. Bir blog hakkında yorum yaparken kısa ama bu kadar etkili olanını çok az okumuşumdur. Hak edene hakkını verdiğiniz için teşekkürler, görüşmek üzere.

 2. YAHYA dedi

  Ben de bir bloggerım ve her blog sahibinin temel görevleri vardır bunları gerçekleştirirken bloga samimiyet eklenmeli ve bloga kalp ile yaklaşılmalı. Kalp ile yaklaşılmayan bir blog ölmüş ve ruhsuz kalmıştır. Nasıl iyi blogger olunur veya nasıl blog yazılır diye sormamalı bloggerlar. Bloggerların temel amacı blog dünyasına tutunmak ve ebediyen bu blogların bu dünyada kalmasını sağlamaktır.Sizin ve bloghocamın takibindeyim

 3. tanıtım filmi dedi

  Bilgi için teşekkürler

 4. Hatasız Kul dedi

  zamanında çok şey öğrendim makalelerinden çok blog açıp kapattım son derece faydalı bir blog tavsiye ederim bir inceleyin.

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.