Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Büyük gizem çözülmeye başlandı2 dk okuma süresi

Bu da mı yapay zeka?

1 243

BÜYÜK GİZEM ÇÖZÜLMEYE BAŞLANDI!

BU DA MI YAPAY ZEKA?

Sizlere daha önce dünyanın en gizemli kitabı yazımda voynich yazıtlarından bahsetmiştim. Bugün farklı bir yönüne değineceğim.

Karbon tarihleme yapılmadan önce birkaç bilim adamı eserin sahte olduğunu iddia etmişti. Birtakım iddialar, kitabın “Felsefe taşı”yla ilgili olduğunu işaret ediyor. Eserin içerisinde bulunan çıplak kadın, bitki tasvirleri, yıldızlar ve değişik nesneler dolayısıyla eser “Simyacı’nın el kitabı” gibi de görünüyor. Bir diğer iddialar ise, uzaylılar tarafından yazılıp gezegenimizde unutulduğu yönünde.

(Bu konunun da uzaylılara gelmesine sizler gibi ben de şaşırmadım J )

Fakat Orta Çağ tıbbi el yazmaları konusunda uzman olan Nicholas Gibbs, durumun bu kadar karmaşık olmadığını öne sürmüş.

nicholas-gibbs

Şimdi ise, Alberta Üniversitesi bilgisayar bilimcisi olan Grek Kondrak, kitabın eski İbrani dilinde yazıldığını, her bir kelimedeki harflerin karıştırılarak, ünlü harflerin düşürülmesiyle bir kod oluşturulduğunu söyledi. Bu söylemle birlikte, Amerikan Evrensel İnsan Hakları,  Beyanname’nin 380 dilde çevrilmesinde %97 oranında başarı kaydetmiş ve Kondrak çalışmalara devam etmiştir.

grek-kondrak-compressor

Kondrak, her bir bölümünün ilk 72 kelimesi; çiftçi, ışık, hava ve ateş referanslarını içerdiğini ve ilk cümlesinin şu anlama geldiğini söylüyor: “Rahibe, evin adamına, bana ve insanlara tavsiyelerde bulundu”

Son açıklamasında ise Kondrak’ın tavsiyesi, el yazmasının bilgisayara verilmesi gerektiği ve çok iyi İbranice bilen ve aynı zamanda tarihçi olan birileri, elde ettiği bu delili alarak ipuçlarını takip etmesi.

Bizler de umuyoruz ki, bu sır çözülür ve eğer bilgi yüklüyse insanlar aydınlanmanın keyfini çıkarır. Kitaplar da bu yüzden var zaten değil mi? 🙂 Bu konuda yorumlarınızı da merak etmiyor değilim…

Kaynaklar: http://www.webtekno.com/600-yildir-gizemi-cozulemeyen-voynich-yazitinin-sifresi-kirildi-mi-h40073.html

Konuyla İlgili:  Genelleştirilmiş Dizge Seçilimi
  1. Arzu TOK ÖNER dedi

    Nurgül Hanım emeğinize sağlık, kitapla ilgili her iki yazınızı da okudum, tam da benim ilgi alanıma giren konu 🙂 Bu ve benzeri konuları hep çok merak etmişimdir. Sanırım bilinmeyen zamanların insanıyım. Araştırmanızdan dolayı sizi kutluyorum.

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.