Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Buzdolabı satın alma rehberi5 dk okuma süresi

2 486
buzdolabi-satin-alma-rehberi
Buzdolabı Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Buzdolabı satın almadan önce nelere dikkat etmeliyiz?

Buzdolabı satın alırken dikkat etmemiz gerekenleri başlık altında topladık. Buzdolabı satın almadan önce yapmanız gerekenler;

1.Mutfak Dolabı Ölçülerini Almak

mutfak-dolabi-olculeri

Buzdolabı satın almaya çıkmadan önce evinizde mutfak dolabınız varsa genişlik, yükseklik, derinlik ölçülerini almayı unutmayınız. Alacağınız dolabın mutfak dolabınıza uygun ölçülerde olması gerekiyor. Mutfağınızda buzdolabınız için özel yer yapılmamışsa dolabı boşta bir yere koyacaksanız sorun değil.

2.Genişlik/Hacim/Litre olarak büyük-küçük nasıl bir dolap düşünüyorsunuz?

buzdolabi-hacim
Buzdolabının Geniş Olmasının Faydaları

Eğer mutfakta yeriniz genişse veya buzdolabınız mutfakta boşta duracaksa ilk tavsiyemiz mutlaka geniş hacimli bir dolap tercih etmeniz. Darın çaresi yok. Geniş olursa sıkıntı olmaz doldurursunuz. 200-300 tl ucuz alacağım diye küçük dolap tercih etmeyin. Sonra pişman olursunuz. Bizden söylemesi. Buzdolabı yıllarca kullanacağınız bir beyaz eşya. Her zaman alınan bir şey değil. Bu nedenle geniş ve büyük olması ilk tercihiniz olsun. Peki litrelerine göre buzdolapları nasıl büyük-küçük diye isimlendiriliyor. Geniş hacimli buzdolabı tavsiyesi:

  • 1-300 Litre arasında olan buzdolapları küçük
  • 300-500 Litre arasında olan buzdolapları orta
  • 500 Litre ve üzerinde olan buzdolapları büyük

3.Elektrik Sarfiyatı

buzdolabi-elektrik-sarfiyati

Buzdolablarımız 7 gün 24 saat hiç durmadan çalışan  gün boyu kapısını açıp kapattığımız ve sürekli olarak kullandığımız eşyalardan. Bu nedenle buzdolabı satın alırken elektrik yakıtının düşük olması en önemli önceliğimiz. Eğer mümkünse klimalarda olduğu gibi elektriği az yakan inverter motorlu olan buzdolaplarını tercih edebilirsiniz. A+ ve üzeri enerji sınıfı olmasına dikkat ediniz.

4.Motoru

buzdolabi-motoru

Buzdolabında sürekli 7/24 çalışan en önemli parçalardan biri motordur. Bu nedenle motorunun güçlü, elektrik sarfiyatı az, dayanıklı ve sessiz çalışması önceliğiniz olmalı. Yeni nesil buzdolaplarında klimalarda olduğu gibi Inverter motorlu olanları tercih edebilirsiniz.

Konuyla İlgili:  Televizyon satın alma rehberi

5.Tazelik/No-Frost Teknolojisi

buzdolabi-tazelik

Soğutma teknolojisinin No-Frost olmasına dikkat ediniz. Eski sistemler karlama ve buzlama yaptığı için No-Frost tercihiniz olsun. Bunun dışında sebze-meyveyi nasıl taze saklıyor? Buzdolabına koyduğunuz sebze ve meyveleri kaç gün boyunca pazardan aldığınız tazelikte saklıyor? Bunu nasıl yaptığını satın alacağınız marka satış danışmanına sorarak açıklama yapmasını isteyin. Mantıklı bir taze tutma teknolojisi varsa tercih edebilirsiniz. Örneğin: Her raf arası soğutma yaparak kendi nemiyle muhafaza etmesi veya mavi ışık teknolojisiyle vs gibi.

6.Klasik mi? Alttan Derin Donduruculu mu?

alttan-donduruculu-klasik-buzdolabi
Alltan Donduruculu ve Klasik Buzdolapları

Klasik buzdolaplarında derin dondurucu üstte olur. Soğutucu ise altta. Kombi tipi dediğimiz yeni nesil buzdolaplarında ise dondurucu kısmı altta oluyor. Soğutucu kısmıysa üstte. Eğer dondurucu kısmını çok kullanıyorsanız ve buzdolabına yiyecek-içecek koyarken eğilmek istemiyorsanız kombi tipi dediğimiz bu modeller daha çok işinizi görebilir. Bunlar benim için önemli değil diyorsanız klasik tercih edebilirsiniz.

7.Voltaj Kontrolü

voltaj-kontrol

Elektrik kesintilerinde, yağmurlu havalarda düşük, yüksek voltajlarda elektriği cihazdan kesip buzdolabınızın motorunu ve kartını koruma alıp almama özelliği.

8. Hava Temizleme Filtresi

buzdolabi-filtresi

Dolap içindeki kötü koku ve nemi muhafaza edip önleyen filtre buzdolabında bulunması gereken özelliklerden bir diğeridir.

9.Marka

Türkiye’de en hararetli konulardan biri markadır. Genelde herkes arıza, problem yaşamadıysa satın aldığı markayı över.  Aslında bir beyaz eşyanın kalitesinin üzerindeki etiketle alakası olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. En iyi diye bilinen markaların dahi sorunlu ürünleri olabiliyor. Ucuz olarak algılanan markaların ise fiyat/performans oranı yüksek modellerini bulmak mümkün. Ancak markanın önemi, ürününüz sorun çıkardığında belli oluyor. Diyelim ki satın aldığınız buzdolabının yan tarafında bir çizik olduğunu fark ettiniz. Ancak buzdolabını alalı birkaç hafta oldu. Siz yine de bayinizi aradınız ve durumu bildirdiniz. Ertesi gün evinize markanın üniformasını giymiş bir ekip geldi, yeni buzdolabınızı getirdi ve yaşadığınız aksaklık için özür diledi. Böyle hikayeler yalnızca Amerika’da olur, amazon.com’dan fırın almıyoruz, bizdekiler ancak “nereden bilelim senin çizmediğini?” diye sorarlar diye düşünmeyin. Bu örnek gerçekten Türkiye’deki bir beyaz eşya üreticisi ile yaşanmıştır. Markayı ise tahmininize bırakmak durumundayız.

Konuyla İlgili:  Fırın satın alma rehberi

Buzdolabını ucuz satın almak önemli değildir. Önemli olan “O” buzdolabının size ne verdiğidir. Aylık 20-25 TL elektrik yakıp soğutmayı düzenli yapmadıktan sonra istediğiniz kadar ucuz buzdolabı satın alın fayda yok malesef. Bu nedenle buzdolabı markalarının artı ve eksi yönlerini satın almadan önce araştırın. Yukarıda saydığımız Buzdolabı alırken dikkat etmeniz gerekenleri göz önüne alarak uygun gördüğünüz markayı satın alabilirsiniz. Buzdolabı satın alma ile ilgili aklınıza takılanları yorum kısmında sorabilirsiniz.

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.