Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Cami Halısı Modelleri ve Özellikleri4 dk okuma süresi

0 78

Cami Halısı Modelleri Ve Özellikleri

Cami halıları cami taban alanını örtmek ve korumak için kullanılmaktadır. Halıların vazifesi tabandan gelebilecek soğukluğu engelleyerek yalıtımı sağlamak, camiye ibadet amacı ile gelen kişilerin ayakkabısız bir şekilde camiye rahatça girebilmesini sağlamak, ibadet ederken temizliği sağlama amacı ile yer ile direk teması kesmek ve görüntü olarak caminin daha sıcak bir hal almasını sağlamaktır. Bu görevleri yerine getirebilecek halı çeşitlerinin hepsi cami halısı olarak kullanılabilmektedir. Halı modelleri rengine ve desenine göre birbirinden ayrılabildiği gibi bazı durumlarda halının kalitesi, dokunduğu ip çeşiti, kalınlığı ya da fonksiyonel özellikleri de birbirinden farklı olabilmektedir. Cami halısı seçilirken birçok farklı özellik ve parametre göz önünde bulundurulmalıdır. Cami halısının fiyatı da değerlendirmeye alınacak parametrelerden biridir ancak halı fiyatı alınacak metre kare ölçüsüne göre yani dolaylı olarak camide kaplanacak taban alanı büyüklüğüne göre değişmektedir. Cami halısı olarak seçilen halı mutlaka temizlemeye ve yıkamaya uygun olmalıdır.

 

 En Çok Tercih Edilen Cami Halısı Modelleri

Cami halısı olarak tercih edilebilecek başlı başına iki adet model bulunmaktadır. Bu modellerden birisi desenli görüntünün ağır bastığı ve nispeten daha özenilerek dokunmuş olan göbekli cami halısı ası verilen modellerdir. Diğeri ise camilerde safların belirlenmesi için de kullanılabilen üzerlerinde sadece şerit şeklinde bir bant deseni olan saflı cami halılarıdır. Bu halılar istenildiği zaman farklı sıralarda ve yönlerde dizilebilirler. Saflı cami halıları bu anlamda avantaj sağlayan ve kullanılabilirliği yüksek olan halılardır. Göbekli cami halılarında ise daha çok estetik duruş ve görsellik ön plana çıktığı için camiye giren kişilere güzel ve huzurlu bir hava vermektedir. Her iki halının da detaylı özelliklerini ve avantajlarını yazının devamında bulmanız mümkündür.

Konuyla İlgili:  Birbirinden şık otel mobilyaları

 

 Göbekli Cami Halısı Çeşitleri ve Özellikleri

 

           Göbekli cami halısı adı verilen bu halıda orta kısımda yani göbek kısmında büyükçe desenler bulunmaktadır. Halılarda bulunan desenler kendi içinde ayrılmış olduğu çeşitlere göre farklılık göstermektedir. Halı çeşitlerinde yer alan desenler aynı zamanda belirli dönemlere ait tarihi ve otantik sembollere de yer vermektedir. Göbekli cami halısı modelleri farklı renklerde tercih edilebilir. Bu renkler içerisinde aynı zamanda desenler de değişmektedir. Desenler cami taban alanına göre ışıklandırmanın en iyi olduğu yerlere konumlandırılır ise cami içi daha büyük ve ferah gözükecektir. Bu cami halılarına ait tüm desenleri incelemek ve seçim yapmak için halı satışı yapan web sitelerinden faydalanabilirsiniz. Desenlerin kendilerine özgü model isimleri ve renkleri ile ilgili bilgileri bulabileceğiniz sitelerde merak ettiğiniz konularda da bilgi alma şansınız olacaktır. Göbekli cami halıları mimarisi ile ve tarihi ile ön plana çıkan camilerde kullanılan vazgeçilmez halı modelleridir. Bu modeller şehirlerin ve tarihi yerlerin sembolleri haline gelen alanlarda da rahatlıkla kullanılabilir. Eskiyen düz cami halıları yeni model göbekli halılar ile değiştirilerek camideki atmosfer de yenilenebilir ve değişebilir.

 Saflı Cami Halısı Çeşitleri ve Özellikleri

Camilerde kullanılan bir diğer halı tipi de saflı cami halısı modelidir. Bu modeller de isminden anlaşılacağı gibi cami içinde bulunan safların hizasında durabileceği bir halıdır. Camı halısı belirli ölçüde uzun ince bir yolluk şeklinde tasarlanmıştır. Halının tek tarafından bulunan bant şeklindeki desen cami içindeki saflar arasında bulunan mesafeyi belirlemektedir. Saflı cami halısı, cami tabanına enine şekilde serildiğinde ise bu saflar belirli mesafeler ile arka arkaya gelecek ve camiye gelen insanların düzgün bir şekilde safları ayarlayabilmesini sağlayacaktır. Saflı cami halılarında amaç hem görsel olarak bir düzen oluşturmak hem de özellikle içi küçük olan camilerde kişilerin rahat bir şekilde sığmasını ve birbirini rahatsız etmeden saflarda durabilmesini sağlamaktadır. Saflı cami halılarında bant desenlerinin görünür olması için genelde düz ama birbiri ile zıt olan renkler kullanılmıştır. Bant kısımları açık renklerden beyaz, sarı ya da krem rengi ile dokunurken geriye kalan kısımlarda ise genelde koyu renklerden olan lacivert, koyu yeşil ve bordo tipi renkler yer almaktadır. Saflı cami halısı göbekli cami halısına göre daha uygun fiyatlı olan ve çabuk temin edilebilecek bir modeldir. Halı alırken mutlaka cami taban alanı hem boy olarak hem de en olarak ölçülmeli ve taban alanı hesaplanmalıdır. Detaylı bilgi için www.celebizadehali.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Konuyla İlgili:  IELTS Nedir? Özel Ders İstanbul İçinde Nerede Alınabiliyor?

 

 

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.