Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Camiler boş mezarlıklar dolu1 dk okuma süresi

0 119

Camiler boş mezarlıklar dolu

Vatandaşlarının yüzde doksanının müslüman olduğu bir ülkede, camilerin doluluk oranının %5 bile olmaması tuhaf. Ülkemize gelen yabancı müslüman futbolcuların bazıları vakit namazlarında camiye gittiklerinde karşılaştıkları manzara, ülkemizin manevi durumunun ne boyutta olduğunu gözler önüne seriyor.

Ayrılık saflarda başlıyor

Aslında bu ayrılık vakit, cuma ve bayram namazlarında camilerdeki saflardan belli oluyor. Peygamber efendimiz s.a.v döneminde insanların en çabuk elbiselerinin omuz kısımları eskirmiş. Sebebi saf tutanların aralarında boşluk bırakmaması ve birbirine kenetlenmesi. Bu müslümanlar arasındaki birlik ve beraberlik ruhunun en büyük göstergesi.

Ayrılık aslında saflarda başlıyor. Camide namaz kılarken yanımızdakiyle aramızda bir insan geçecek kadar boşluklar var. Biz Hz. Allah’ın huzuruna çıkarken cemaat olma bilincimizi dahi malesef kaybetmiş durumdayız. Mevlâ inşallah en yakın zamanda bu birlik ve beraberliği sağlayıp cami, mescit ve yurtları doldurmayı nasip eyler.

Konuyla İlgili:  Yürekleri burkacak yazı dizisi — kültürel değişim 2

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.