Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Cep telefonu ve internet bağımlılığına çözümler3 dk okuma süresi

Sosyal medya ve internet bağımlılığını azaltma

0 182

İnternet ve sosyal medyayı tamamen terkedip sanal diyarlardan göç etmek zor olsa da azaltmak aslında çok zor değil. Tıpkı sigara bağımlılığında olduğu gibi biraz irade gerekiyor. İnsanlık birgün kendiliğinden sıkılır mı bilinmez ancak cihazlar başında internet bağımlılığına bağlı hastalık sayısı her geçen gün artıyor. Ailemize, sevdiklerimize ayırmadığımız zamanları, fâni dünyadan göçüp giden ebeveynlerimizi saymıyorum bile. Aşağıda işimize yarayabilecek bazı tavsiyeleri listeledim.

1.Cihazları belirli saatlerde terketme

Akşam eve geldiğimizde tüm cihazların internetini kapatarak terk etme. İnternet ve cep telefonu bağımlılığını azaltma yollarından biri belirli zaman dilimlerinde ara verme. Zira bir kez cep telefonunu elimize aldık mı, bildirimler, sosyal medya hesaplarımızın zaman tünelleri içinde gece yarısı oluveriyor. Mâlesef sevdiklerimize ve kendimize zaman ayıramıyoruz.

2.Gereksiz bildirimleri kapatma

Gerek internet tarayıcınızdaki gerekse mobil uygulamalarınızdaki gereksiz işe yaramayan vaktinizi meşgul eden bildirimleri kapatmak işe yarayan bir yöntem.

3.İnternet ve cep telefonundan uzak gerçek hayatta uğraşılar edinme

Ahşap işleri, resim, kalifgrafi, hat sanatı, balık tutma, fotoğraf çekmek, ziraatle uğraşmak, çicek yetiştirme, hayvanlarla ilgilenme vb. sanal alemden uzak hobilerle uğraşmak internet bağımlılığını azaltır.

4.Spor yapma

Günlük düzenli olarak yürüyüş, sportif faaliyetler, futbol, basketbol, yüzme, güreş veya herhangi bir spor ile meşgul olarak offline olabiliriz.

5.Düzenli arkadaş, eş, dost sohbetleri

Eskiden komşunun çocuğu “Akşam size oturmaya gelcez” dediği gibi düzenli olarak yapılan eş, dost sohbetleri arkadaşlarla yapılan faaliyetler de bizi internet ortamından uzaklaştırır.

6.Gereksiz yere gelen e-postalar

Başlangıçta bilgilenme veya kampanyalardan haberdar olmak adına verdiğiniz işe yaramayan gereksiz ve çok sık gönderilen e-posta aboneliklerini iptal ederek biraz daha internet kullanımını azaltabiliriz.

7.Online-İnternet işlerine belirli bir vakit ayırma

İşiniz online ise iş hayatınız dışında vakit ayırmamak internet kullanımını azaltabilir.

Konuyla İlgili:  Nasihatnâme 1.Bölüm

8.Cep telefonu ve sosyal medya için vakit ayırma

Twitter’da trend topic neler var, Facebook’ta neler beğenilmiş, Instagram’da hangileri popüler soruları aklımızı sürekli meşgul etse de günün belirli saatlerinde iletileri gönderme ve vakit ayırma online olma süresini azaltabilir.

9.Dijital cihaz sayısını azaltma

Akıllı ve internete bağlı olan cihazların sayılarını azaltma. Örneğin akıllı saat yerine normal çalar saat, müzik, radio dinlemek için internete bağlı olan cihazlar yerine klasik cihazları tercih etmekte faydalı olabilir.

10.Vakit namazlarına cemaatle camide kılma

Eğer namaz kılıyorsanız ezan okunduğunda elinizde internete bağlı herhangi bir cihaz varsa bırakıp camiye cemaate gitmekte internet bağımlılığını azaltabilir.

 

 

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.