Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Cihan Fatih’i Fatih Sultan Mehmed Han’ın Entellektüel Kişiliği2 dk okuma süresi

0 400

49 senelik ömrü içinde 30 senelik hükümdarlık sürerek Osmanlı İmparatorluğu’nun en büyük padişahı olmayı başarmış, Avrupa’da da Grand Turco (Büyük Türk) adıyla anılan Fatih Sultan Mehmed, son zamanlarda hakkında yanlış bilinenlerle gündeme geliyor. 1453 tarihinde dünyayı değiştiren bir Osmanlı padişahının Hıristiyanlığının araştırılması ve ’’Müslüman mı öldü?’’ sorularıyla anılması tarihin ilgilenmemiz gereken yüzü müdür? Biz, gerçeği kendine göre yazıp yorumlayanları bir kenara bırakıp itibar edilmesi gereken kaynakları konuşmaya, özellikle de Fatih’in bugünün dünyasında dahi benzeri bulunmaz entelektüel kişiliğini öğrenmeye çalışacağız.

1.Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı’ya göre ‘’II. Mehmed tarihin en entelektüel ve en renkli şahsiyeti’’.

 

2. Fatih, Arapça ve Farsça yazıp çizebiliyor, İtalya konuşabiliyor, Yunanca biliyor ve bizim bugün bile okumakta zorlandığımız Homeros’un İlyada’sını rahatlıkla okuyabiliyor.

 

3. Büyük İskender tarihiyle ilgileniyor ve İskender’in fetihlerini anlatan kitaplara sahip.

 

4. Batı dünyasında Doğu hakkında bilinen en ileri bilgi İbranice öğrenmek olabilirken, bizim söylemlerimizle değerini düşürdüğümüz tipik Müslüman portresi 15. yüzyılda ‘’Avni’’ mahlasıyla şiirler yazıyor.

 

5.Jeoloji profesörü Celal Şengör’ün dediğine göre ise, yalnızca fethedeceği yerlerle ilgilenmeyen Fatih, zamanında ne biliniyorsa onu merak ediyor; coğrafyaya duyduğu ilgi global çapta.

 

6.Mustafa Altıoklar’ın Twitter’da ‘’iki dandik taka’’ diyerek küçümsediği İstanbul’un fethi ve dış kaynakların da doğruladığı gemilerin karadan yürütülme tekniğiFatih Sultan Mehmed’in askeri dehasının kanıtı.

7.Fetihler sonrası kitapları yağmalama karalamasının aksine bir kütüphane kurtarıcısı olan Fatih Sultan, sayılamaz bir kitap koleksiyonuna sahip! Bilim insanlarınca onaylanan kütüphanesi; öklit (geometri), ölçüler ve mühendislik, İncil lugatı, Zebur, Kristof Kolomb hayatı, astronomi ve aritmetik, Ezop fablları, tıp kitapları, hayvanlar ve zooloji, tarım üzerine 11 kitaplıkYunanca koleksiyon, Aristo’nun ‘’Oluş ve Bozuluş Üzerine’’ kitabı, askerlik ve taktik, hava tahminleri, tartışma kitapları ve İstanbul arkeolojisi hakkında kitaplardan oluşuyor.

 

Konuyla İlgili:  Geçmişten günümüze Türk adı ve anlamı

8.2018’de de olsak, 1481 yılında vefat etmiş Fatih gibi ileri görüşlü, bilgili ve sanatsever bir lidere dünya tarihinde çok az rastlanılır…

 

fatih-1

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.