Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Çocuk ve insan3 dk okuma süresi

0 154

Çocuk gelişimi değil çocuk yetişimi

Anneler çocuk büyütme ve çocuk yetiştirme ile ilgili her şeyi okuyor araştırıyor uyguluyorsunuz. Çocuklarının sağlıklı olmaları için beyin gelişimi için derslerinde başarılı olmaları için her şeyi yapıyorsunuz.  Ama eksik yaptığınız bir şey var. Çok önemli bir şey. Kişilik. Kişilikli bir insan yetiştiremiyorsunuz. Bencil, aç gözlü, duyarsız çocuklar yetiştiriyorsunuz. insan yetiştiriyorsunuz!. Çevrenizde gördüğünüz kötü insanlar diğer anne babaların yetiştiremediği çocuklardır.

Başkasının hakkına saygı duymayan, başarısını kıskanan, hakkını gasp eden empati kuramayan insanlar yetiştiriyorsunuz. Bunu çocuklara küçükken “sen ye o yemesin, çabuk ye ona kalmasın, onu yen, o almasın sen al” gibi  şeyler söyleyerek kafalarına sokmaya başlayıp, biraz daha büyüdüklerinde “ondan başarlı ol, derslerin ondan iyi olsun, onun var senin niye olmasın, o yapmasın sen yap” vs. vs. gibi şeylerle devam ediyorsunuz.

Çoçuklar nasıl yetiştirilmeli

Fakat o insanların büyümüş halleri karşınıza çıktığında mutsuz oluyorsunuz. Çünkü bencillikleri, duyarsızlıkları, hakkınıza saygı duymamaları yaşamınızı kısıtlayıp hayatınızı berbat hale getiriyor.

Ve çevreniz, toplumunuz, en sonunda da dünya yaşanmaz hale geliyor.

O yüzden düzgün, iyi, kaliteli, kişilikli insan yetiştirmelisiniz. Herşeyden önce Iyi bir insan, mutlu çocuklar   yetiştirmelisiniz. Çocuklar dünyaya mutlu olmaya, güzel şeyler yaşamaya geliyorlar.

Çocuklarınızın mutlu olmasını istiyorsanız kendi çocuğunuzu yetiştirmekle de bitmez bu. Bütün çocukları öyle yetiştirmek zorundasınız. Çünkü insan sosyal bir varlıktır. Çocuğunuzu mükemmel yetiştirseniz bile çevresinden etkilenir. Eğer mevcut çevreyi düzeltmezseniz, bunlar çocuğunuza kötü örnek ve sorun çıkaran kişiler olarak karşısına çıkacaklardır.

Her çocuğun iyi olmasını istemeli, başarılarına sevinmeli kendi çocuğunuz gibi sevmeli ve korumalısınız. Bunlar yapmadığınız da ne olur?

Çocuk yetiştirirken dikkat edilmesi gerekenler

Herkes çocuğu iyi olsun ister elbet. Hatta en iyi olsun ister. Okulda sınıf başkanı, sporda takım Kaptan’ı, Partide başkan, ülkede Başbakan ve hatta dünya çapında lider olmasını ister.

Konuyla İlgili:  Ders veren ibretlik hikayeler

Peki bunun tek başına başarabilmesi mümkün mü?

Diyelim ki  bir işletme sahibi oldu. Tembel, sorumsuz, güvenilmez personeli olacak. Bunların çocuğunuzu ne kadar yorayacağını düşünebiliyor musunuz? Belki işletmesinin batmasına bile sebep olabilirler.

Diğer çocukların da başarılı olmalarını sağlamalısınız. Çünkü çocuğunuz hastalandığında iyi bir doktora, hukukî bir durumda gidebileceği iyi bir avukata, hesap işlerini halletmesini isteyeceği başarılı ve aynı zamanda güvenilir bir muhasabeciye de ihtiyacı olacak. Mutluluğunu ve sorunlarını paylaşabileceği insanlara ihtiyacı olacak.

Diyelim ki Çocuğunuz başardı. Tek başına Kahraman oldu. Neden böyle bir şey olsun ki? Neden dünyanın bütün yükü bir kişinin omuzlarına binsin? Bu durumda bir de diğer insanlar onu kıskanacaklar. Bu da çocuğunuza zarar vermelerine neden olabilir. Hem de onlara zarar verir.  Halbuki herkes iyi olsa bütün yük eşit şekilde dağılacak. Ne bir kişi yükün altında ezilecek, ne de diğer insanlar onu kıskanacak. Bu nedenle çocuk eğitimi önemli.

Ayrıca

Bugün bakmayıp küçümsediğiniz, aşağaladığınız, yardım etmediğiniz her çocuk yarın sizin çocuğunuzun hayatını tehtid eden mafya, tecavüzcü bir sapık, çocuğunuzu hayatını mahveden uyuşturucu taciri, canını alan katil olabilir.

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.