Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Ders Çalışmaya Başlamak İçin Gereken 6 Madde2 dk okuma süresi

4 1.110

Sanırım KPSS’yi kazanmanın ilk adımının ne olduğunu istisnasız hepimiz biliyoruz.
Ders Çalışmak” Evet, bunu kundaktaki bebek dahil olmak üzere herkes bilir.
Peki, bunu bilmemize rağmen neden kpss’yi kazanamıyoruz?
Çünkü ders çalışmaya bir türlü başlayamıyoruz. Ama zaten biz bunu da biliyoruz. O zaman bizim bilmediğimiz nokta Nedir? Tabi ki ders çalışmaya nasıl başlayacağımız.

Öncelikle şunu bilmemiz gerekir normalde hiç bir insanoğlu (istisnalar hariç) ”aman canım sıkıldı en iyisi ders çalışayım, televizyonda da hiç bir şey yok gideyim de ders çalışayım” demez. İnsanın ders çalışmaya başlaması için önünde gerçekten çok istediği bir hedefi olması gerekir. Eğer bu yazıyı buraya kadar okuduysanız hedefinize ulaşmayı gerçekten çok istediğinizi kabul ediyorum. O zaman buyurun.

 

Ders Çalışmaya Başlamak İçin Gereken 6 Madde

 

1. Sabah erken kalk.

Erken kalkan yol alır, geç kalkan yolda kalır. Erkenden kalkın ki geç kalkanlardan bir adım önde olun.

 

2. Çalışma masanı düzenli tut.

Yataktan kalkar kalkmaz odadan dışarı adımınızı bile atmadan yatağınızı, odanızı ve özellikle de ders çalışma masanızı toplayın (neden mi? Cevabı 4. maddede).

 

3. Yüzünü yıka ve güzel bir kahvaltı yap.

Yüzünüzü yıkarken aynada kendinize gülümseyin tüm gününüz mutlu geçsin. Ayrıca kahvaltı yaparken sakın televizyonu açmayın yoksa akşama kadar televizyonun önünden kalkamazsınız.

 

4. Hemen odaya geç.

Odana geçtin ne görüyorsun?
Tertemiz, düzenli bir oda. (Allah allah kim temizledi acaba) muhtemelen uykuluyken düzenlediğin odana girdiğinde içinde acayip ders çalışma isteği uyanacak (2. Maddenin cevabı)

 

5. Masaya oturmadan önce telefonunun sesini kıs.

Masaya oturduğunuzda bunu yaparsanız ‘sandalye de rahat nasıl olsa’ o telefonu elinizden asla bırakamazsınız. O küçücük cihaz koskoca bir dünya barındırıyor ve o dünyada kpss’ye asla yer yok.

Konuyla İlgili:  Deneme nasıl çözülür?

 

6. Derin bir nefes al ve masaya otur.

O masaya oturduğunuza göre artık ders çalışmaya hazırsınız. Aslında siz bu altı maddeyi yerine getirerek yapmanız gereken en zor şeyi yaptınız. İnanın gerisi sizin için çok daha kolay.

 

Ek olarak, elinizde bir programınız olsun ve programdan asla sapmayın. Yoksa ‘acaba ne çalışsam’ diye saatlerce düşünmek zorunda kalırsınız.
Daha iyi bir fikri olan varsa yorumlarda belirtebilir. Ben öğrenmeye hazırım.

 1. Hasan Selim dedi

  Sabah erken kalkmak önemli bir sorun. Saat kaçta kalkmalı?

  1. Hilal Akça dedi

   Öncelikle yazıyı okuduğunuz için teşekkür ederim.Evet kesinlikle büyük bir sorun. Ancak bir müddet sonra bünye alışıyor ve alarmdan önce gözler açılıyor bile. Bence en doğrusu 7 de kalkmak.

 2. Kuzey dedi

  Sizce En verimli uyku kaç saattir? Birde günde kaç saat hangi aralıklarla ders çalışılmalı?

  1. Hilal Akça dedi

   Bence 6 saat. Kpss sınavı geçen senelerde 120 dk idi. (Şu anda 130 dk) Bünyemizin bu süreye alışması icin 120 dk ders yarım saat mola (rahatsızlığı olanlar hariç). Ayrıca BANA GÖRE bu program kısa süreli çalışmalarda adapte olamayanlar için ideal. İlginiz için teşekkür ederim.

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.