Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Din kimsenin tekelinde değil4 dk okuma süresi

Dini anlamak

1 262

Din ve insan

     Din kimsenin tekelinde değil. Dini anlatan insanlar sizin bizim gibi sıradan insanlar. Bir üstünlükleri yok. Bizden daha üstün bir zekaya sahip değiller.

Hiç bir kul bir diğerinden üstün değildir. Öğrenmek isteğinizi kendiniz okuyarak öğrenin, Çünkü biz Allah’ı bilmek, onun bizden ne istediğini anlamakla mesulüz. Bunun için de Allah’la ilgili her şeyi okuyup, araştırıp bilmek zorundayız. Ama.. herkes bizzat kendi okuyup Allah’ı bilmek zorunda. Bu nedenle Kur’ânı Kerim’i Hadis-i Şerifleri okumalı, anlayıp yaşamaya gayret etmeli.

Zira Allah’ı ve dini anlatanlar üstünlük verilmiş, seçilmiş, veya belli bir seviyeden geçirilmiş insanlar değil. Ki bu mümkün de değil, en nihayetinde onlar da birer insan. O sebeple, yanlış okuyabilir, yanlış anlayabilir, veyahut bizi kasten yanlış yönlendirebilirler.

Bundan mütevelli her şeyi kendimiz okumalı, araştırmalı, düşünmeliyiz .Size din ile ilgili bir şey söyleyene düşünmeden, araştırmadan, anlamadan inanıp yanlış yaptığınız da ve bunun sonucunda bir gün Allah’ın huzuruna çıktığınız da;  Allah demeyecek mi ey kulum ben sana kendin oku diye kitap yolluyorum sen niye zahmet edip okumuyorsun da gidip başkasına soruyorsun?

Her Allah’a inanıyorum diyene, kuranı okudum diyene ulu/ yüce bir insanmış gibi muamele yapmayın. Bir çok kendini bilmez, cahil kuranı anlamadığı için yanlış anlatıyor ve diğer insanlar hiç sorgulamadan bu yanlışların peşinden gidiyor. Eğer Allah’a inanıyorum diyorsanız; okuyun, araştırın, düşünün.

  Okuduğunuz da anlamadıysanız bir daha okuyun. Sonra bir daha. Ve bir daha. Anlayana kadar defalarca okumaya devam edin. Zamanım yok diyenler, dizi izlemeyi bıraksınlar, sosyal medyaya girmesinler, yine yetmiyorsa az uyusunlar.

Her söylenene inanmayın

  Kim ne söylerse söylesin önce doğru olup olmadığını Allah’ın gerçekten böyle bir şey istemiş olup olmadığını öğrenin. Dini bir lider de olsa, İlahiyat profesörü de olsa, Hacı da olsa, hoca da olsa en nihayetin de bir insan. Hata yapabilir, nefsine göre davranabilirler.

Konuyla İlgili:  Namazda cenâbı haktan başka birşey düşünmeyen meczub

 Kimseye bağlı kalmak yada kimsenin peşinden gitmek zorunda değilsiniz. Kendiniz de bir din alimi olabilirsiniz. Allah size de akıl vermiş, kendi özgür iradenizle düşünün tartın biçin doğruya yanlışa kendiniz karar verin.

Seçilmiş insan değil seçen insan

    Din de seçilmiş insan yoktur. Bilakis, islâm dini ve diğer dinler insanın kendi iradesiyle seçtiği bir şeydir. Müslüman bir ülkede doğmanız, yada anne babanızın Allah’a inanmaları sizi kuranı okuyup Allah’ı tanımaktan muaf tutmaz. Allah’ın varlığını öğrenmeye çalışmadan, Allah’ı bilmeden Allah’a anlamadan Allah’a inandığını söylemek,

Allah’ın istediği şeyleri değil de çevrenizin isteği şeyleri yapmak, kedinizi aldattığınızın göstergesidir. Bu kadar kolay mı? İnsanlar Allah’a inanıp Müslümanım dedikten sonra; her şey bitiyor sanıyorlar. Oysa her şey yeni başlıyor.

Müslümanım diyen kişi kendini geliştirmeli, bilgi donanmalı, iyi, dürüst, adil, olmalı. Ben koskoca Allah’ın kuluyum Allah’ı temsil eden biri olarak her şeyin en iyisini yapmalıyım demeli

Müslümanlığı sınavla kabul edilseydik

 Müslüman topraklar da doğduğu için kendini üstün gören, Bugüne kadar hiç bir şey okumadan, kendi çabasıyla bilgiye erişmeden, araştırma yapmadan, sağdan soldan duyduğu ezber laflarla insanlara din dersi vermeye çalışan Kin ve nefret dolu, kendisiyle aynı görüşte olmayanlara ağız dolusu küfürler eden, hakaretler yağdıran, kendi çıkarları uğruna hiç bir kötülük yapmaktan sakınmayan insanlar, Müslümanlığı kirlettikleri gerekçesiyle dine kabul edilmezlerdi.

Dini bilmek

Sadece Allah’a inanıyor diye çok kötülük yapmış insanların kötülüklerini görmezden gelmek, Allah’a inanıyor diye her söylediğini doğru kabul etmek Kendine benzeyene malın iyisini verip benzemeyene malın kötüsünü vermek, Kibirlenmek, Kendisiyle aynı görüşte olmayanları aşağılamak  Allah’a inanlara yakışır bir düşünce ve davranış değildir. Dini bilmek; haksızlık, hırsızlık, zorbalık, sebep her ne olursa olsun kendisi gibi olmayanlara zarar vermek gibi haklarının olmadığını bilmektir. Her şeyi okumalı, herkesi dinlemeli ama kendiniz karar vermelisiniz.

Konuyla İlgili:  2 rekat namaz 4 bin yıllık namazdan evla olur mu?

  1. Skyline kaya dedi

    Çok güzel bir makale olmuş teşekkürler

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.