Dini siteler ve islami forumlar

Ülkemizde bir çok dini web sitesi, dini forum ve dini blog bulunmaktadır. En çok istismar edilen konulardan biri dini meselelerdir. İslâmi sitelerle ilgili detaylı bir araştırmanın olmadığını farkettiğimiz için böyle bir liste hazırlama ihtiyacı hissettik. İslami blog ve islami forumların da yer aldığı listemizde genellikle bilgileri kaynaklarıyla veren dini sitelere yer vermeye çalıştık. Bizler elhamdülillah çok şükür İslâm dininin en son gönderilen hak din olduğunu,  Peygamber efendimiz sav.’in hâtem-ül-enbiyâ peygamberlerin sonuncusu olduğunu dil ile söyledik kalp ile tasdik eyledik. Ehli Sünnet çizgisinde yaşamaya gayret ediyoruz. Rabbim cümlemizi son nefeste kâmil imandan ayırmasın. Bu vesileyle takip ettiğimiz islâmi sitelerinde ehli sünnete uygun siteler olmasına dikkat etmeliyiz.

Dini içerikli siteler, islami forumlar ve dini bloglar

Diyanet İşleri Başkanlığı Siteleri
Ülkemizde dini işlerin yürütülmesinden sorumlu resmi makamdır. Başbakanlığa bağlıdır. Sitede Kurânı Kerim, Hadis, Fıkıh, İlmihal vb. birçok islâmi bilgi ve bağımsız web sitesinin yer aldığı portaldır.

Molla Cami
İçerisinde fıkıh, kelam, tefsir ve hadis ilmine dair kaynakların bulunduğu dini sitedir. Forum, kitap, soru-cevap, rüya, sözlük, ilahi bölümü bulunmaktadır. Mollacami.net uzantısında da benzer hizmeti vermektedir.

nasihat.org
Dini bilgilerin, dini nasihat ve hikayelerin olduğu web sitesidir.

Sorularlaislamiyet.com
İslamiyet hakkında her türlü sorularınızı sorubilir, üyelerimizin sorduğu 150bin sorudan sizde cevabınızı bulabilirsiniz. İslami ve genel konular hakkında sorulan sorulara dini cevaplar verilmektedir.
Ihya.org
Online kitaplar, rüya tabirleri ve ilahiler bulunmaktadır. İhya.org web sitesi 2001 yılından bu yana hizmet vermektedir.
Kuranmeali.org
Kuran’ı Kerim’in Türkçe 25 adet meal ve tefsirini aynı anda kıyaslayarak okuyabilirsiniz. İçerisinde Elmalılı Hamdi Yazır vb. birçok tefsir aliminin mealleri yer almaktadır. İnternette meal alanında en iyi sitelerden biridir.
Dinimizislam.com
Dini konularda merak ettiğiniz birçok soru ve cevapları bulunmaktadır. Yine  kitaplar, sesli yayınlar ve evliyaların hayatları yer almaktadır.

Fazilet Takvimi
Aslında bir takvim sitesi. Ancak içerisinde ehli sünnet akidesine uygun çok faydalı dini bilgiler yer almaktadır. Ayrıca tarihi ve dini malumât ve hikayelerde yer almaktadır.
Namazsitesi.com
İslamda namaz ve dua hakkında bilgiler bulunan dini site.
Kuranmeali.com
Farklı mealleri karşılaştırmalı olarak okumak isteyenler için sekiz ayrı Türkçe meal ve tefsiri.
Biriz.biz
Dini bilgilerin ağırlıkta olduğu mütevazi bir site
Enfal.de
Kur’an, hadis, akaid gibi İslami bilgilerin bulunduğu site.
Fetvameclisi.com
Fetva Meclisi’nde güncel konularda fetva okuyabilir, fetva videoları izleyebilir, fetva ve dini.
Kuran.diyanet.gov.tr
Diyanet İşlerinin hazırladığı geniş çaplı dini bilgi ve malumatın olduğu site.
Namazzamani.net/turkce/
Namaz ibadeti hakkında eğitici bilgiler, namaz vakitleri hesaplama bilgileri, animasyonlar.
Meal.ihya.org
Kur’an-ı Kerim ayetlerinde arama yaparken fihrist aracılığı ile aranan konuya kolayca ulaşılmak.
İslamveihsan.com
İslâm, iman, fıkıh ve dini konularda bilgilerin yer aldığı güncel dini site.
İhvan.com.tr
Dini ve islâmi anlamda en geniş alışveriş sitelerinden biridir.
Genç Müslümanlar
İslami bilgilerin yer aldığı blog. İslâm dinine davet ve tebliğle ilgili platform
İslamsitesi.net
Türkiye’nin İslami içerikli sitesi, Allah (c.c), Hz. Muhammed (s.a.v) ve dua gibi genel islami bilgiler ile dini video ve resimlerin yer aldığı web sitesi.
Mumsema
İslam ile ilgili dini bilgilerin yer aldığı web sitesi. Dini forumların en aktif ve en büyük olanlarından biridir. Mumsema İslam Arşivi islamiyet ile ilgili bir çok kategori ve onbinlerce konu ile büyük bir islam arşivi.
Uyanangençlik
Dini bilgi ve içerik paylaşımının yapıldığı forum sitesi.
Kunfeyekun
Dini, fıkhi bilgi ve soru-cevapların yer aldığı forum platformu.

Kurandan
Kurânı Kerim, fıkhi ve dini bilgilerin yer aldığı web sitesidir.

UnitedAmerican
Amerikadaki müslümanların oluşturduğu dini bilgilerin yer aldığı web sitesi.
Sadakat.net
Dini bilgi ve içeriklerin yer aldığı içerisinde forum da bulunan web sitesidir.
Gençdoku
Gençlere dini bilgilerin anlatıldığı blog tarzı dini web sitesi.
Muhiddin.net
İslam diniyle ilgili bilgiler yer almaktadır. Ayrıca kuran dersleri, ilmihal, mektubatı şerif, ezan, kaside ve evliyalarla ilgili bilgilerin yer aldığı portaldır.

Listeyi oluştururken sitelere genel manada tek tek baktık ancak detaylı bir inceleme yapamadık. Mümkün mertebe uzun süredir yayında olan doğru bilgi kaynağı olduğunu düşündüğümüz islami sitelere yer verdik. Yine de bilgileri okurken dini esaslara ve ehli sünnete uygun olmadığını düşündüğünüz siteler varsa yorumda belirtirseniz memnun oluruz. Listede olmayan dini site önerilerinizi de bekliyoruz.