Distribütör-Türkiye Garantili ve İthalatçı Garantisi Nedir?

2 1.391

İthalat yada İthalatçı Garantili Nedir?

Distribütör ve İthalatçı Garantisi Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir

ithalatci-garantisi-nedir
ithalatci-garantisi-nedir

Büyük veya küçük herhangi bir şirketin[örn: hepsiburada] yurt dışından uygun fiyatlı olarak getirdiği ürünlere kendi bünyesinde verdiği garantiye “İthalatçı Garantili” ürün denir. İthalatçı firmalar ürünleri toptan, uygun fiyatlara  yurt dışında alıp cihazları ülkemizde kaydettirerek satıyor garantisini de kendi bünyesinde veya anlaştığı teknik servis [Örn: KVK, Genpa, Telpa, Başarı vb] aracılığı ile sağlıyor. Tabi ki ithalatçı şirketin[örn:hepsiburada] büyüklüğü ve güvenilirliği önemli. Her ithalatçı firma KVK, Genpa vb. büyük teknik servislerle anlaşmayabilir. Sıradan örn: Ali, Veli elektronik ile anlaşıp onun üzerinden de teknik destek hizmeti verebilir. Servis hizmetleri, ürün değişim hizmeti, güvenilirlik açısından İthalatçı Garantili ürünleri alırken dikkatli olmalısınız. Eğer İthalatçı firmaya ve teknik servisine güvenmiyorsanız Distribütör[Türkiye] Garantili bir ürün tercih etmeniz doğru olacaktır.

Birçok markanın yetkili servisinde ithalatçı garantili cihazlar için hizmet verilmemektedir. Distribütörlerin sattıkları cihazların seri numaraları marka tarafında kayıtlı olduğundan üretim hatası vb. bir durumda garanti kapsamında servis sunulmaktadır. İthalatçı garantili ürünlerde sunulan garantinin kısıtlı olduğu ise bilinen bir gerçek.

Distribütör Garantili Nedir? 

Türkiye Garantisi Nedir?

İthalatçı Garantisi ve Distribütör Garantisi Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir

Türkiye ya da distribütör garantisi, markanın Türkiye’de resmi olarak ticari şirket açıp yetkili servis tarafından garanti ve teknik servis hizmeti vermesine denir. Örneğin Samsung’dan veya Apple’dan telefon aldınız ve arıza meydana geldi. Doğrudan Samsung ve Apple yetkili servislerine telefonunuzu yolluyorsunuz, yapılan işlemler marka bilgisi dahilinde yapılıyor. Dolayısıyla olası değişim işlemlerinde direk marka ile muhatap oluyorsunuz. Türkiye Garantili veya Distribütör garantili cihazlar, olası bir sorunda kullanıcılara en az sorun yaratan, en güvenilir cihazlardır. Bu tür cihazlar Samsung Türkiye Garantili ve Apple Türkiye Garantili diye isimlendirilir.

Türkiye/Distribütör Garantili cihazı aldığınızda cihazınız aynı sorundan 3 kez servise gider ve problem çözülemezse cihazın yenisini talep ediyorsunuz. Markaların birçoğu da Türkiye/Distribütör Garantili cihazlarda buna benzer durumlarda cihazı sıfır kapalı kutu yeni cihazla değiştiriyor. Değiştirmezse kaymakamlık veya valiliklerde yer alan tüketici mahkemelerine giderek hakkınızı alabiliyorsunuz.

İthalatçı firmaların yurt dışından getirdiği ürünleri Türkiye Garantili cihaza göre ucuza alırken az da olsa risk alıyorsunuz. Yine Türkiye Garantili yetkili servise göre nisbeten kısıtlı bir garanti ve servisten yararlanıyorsunuz. Eğer bu riski göze alıyorsanız bu cihazları tercih edebilirsiniz. Eğer risk almak istemiyor ve markanın yetkili servis güvencesinde cihaz almak istiyorsanız distribütör garantili cihaz tercih etmeniz de fayda var. Cihazı almadan önce Distribütör Garantisi Sorgulamasını yapmayı unutmayınız.

Paralel İthalat Nedir?

Paralel ithalat ise, yurt dışından farklı yollarla getirilen cihazların, IMEI numarası doğrulatılmış ya da doğrulama işlemi yapılmadan kullanıcılara satılan ürünlerdir. Herhangi bir garanti desteği sunulmamaktadır. Bu tür ürünleri satın almanızı önermiyoruz.

  • Türkiye Garantili Ürünler: Servis kaydı, telefonda destek, orjinal parçalarıyla tamir, birebir ürün değişimi vb hizmetlerin tamamından yararlanabilirsiniz.
  • İthalatçı Garantili Ürünler:İthalatçı firma Türkiye çapında güvenilir bir teknik servisle [[Örn: KVK, Genpa, Telpa, Başarı vb] anlaştıysa servis kaydı ve orjinal parça değişim hizmeti sunulur. 3 kez ürün sorunu giderilmediğinde değişim İthalatçı Firma insiyatifindedir.
  • Paralel İthalat Ürünler: Bu ürünlerde işiniz tamamen şans. Hiçbir garanti hizmeti ve teknik servis desteği yoktur.

Türkiye’de büyük bir çoğunluk Türkiye/Distribütör garantili ürünleri tercih ediyor. Tabi ki son tercih tüketiciler olan biz kullanıcıların. Siz bu konu hakkında ne düşüyorsunuz.

  1. Arif dedi

    Hepsiburada sitesinde Apple Türkiye Garantili diye belirtilmiş ve 250 tl şuan indirimde 14 şubat dan dolayı güvenilir mi?

  2. editor dedi

    Hepsiburada.com bildiğiniz gibi bir pazaryeri. Her satıcı orada ürün satabiliyor. Bu nedenle satın alırken satıcı: kısmında kimin olduğuna dikkat edin. Eğer satıcı hepsiburada ise alabilirsiniz. İyi alışverişler. Aldığınız ürün hayırlı olsun.

Yorum Yap!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.