Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Dünyanın en ilkel 9 kabilesi

0 8.650

Dünyanın en ilkel 9 kabilesi

Sadece Kenya’da 70’ten fazla kabile ve etnik halkın varolduğunu düşündüğümüzde kabileciliğin milliyetçilikten ne kadar baskın olduğunu anlayabiliriz. Bazı ilkel kabilelerin nüfusu bir ülke nüfusu kadar. Bazılarınınsa birkaç aileden ibaret. Dünyada irili ufaklı pekçok ilkel kabile bulunuyor. Bunların büyük bölümü Afrika ve Asya kıtasında yeralmakta. O kabilelerden 9 tanesini sizin için inceledik.

Gauchos Kabilesi — Patagonia, Argentina

Gauchos-kabilesi-arjantin
Gaucho (İspanyolca: gaucho, Portekizce: gaúcho, okunuşu Gaşo ya da Goşo), genellikle Güney Amerika’da pampa, chaco veya Patagonya otlakların, özellikle Arjantin, Uruguay, Güney Şili ve Brezilya’nın Güney Bölgesi başta olmak üzere bazı bölgelerin sakinlerini tanımlamak için kullanılan bir terim. Brezilya’dan Rio Grande do Sul eyaletinden gelenleri belirtmek için de kullanılır. Gaucho terimi Kuzey Amerika’daki “kovboy” (İspanyolca: Vaquero)nin kabaca eşanlamlı terimi olduğu söylenebilir.

Mustang Kabilesi — Nepal

mustang-kabilesi
Dışarıdan insan alınmanın yasak olduğu 7000 kişlilik kabile, Politik olarak Nepal’e bağlı, tarihsel köken olarak Tibet’e bağlılar.

Nenet-s Kabilesi — Rusya Federasyonu

nenet-kabilesi-rusya
Nenetler, veya Nenet halkı; Rusya Federasyonu’nda yerli bir halktır. 2002 yılı nüfus sayımına göre Rusya Federasyonu’nda 41,302 Nenet yaşamaktadır. Dilleri Nenetçe’dir. Nenetler toprağa ve doğal kaynaklara saygı üzerinde duran şamanist ve animist bir inanç sistemine sahiptirler. Klan temelli bir sosyal yapılanmaları vardır. Nenet şamanlarına Tadibya denir.

Mursi kabilesi — Etiyopya

mursi-kabilesi-etiyopya
Mursi Kabilesi, Etiyopya’nın güney batısında Omo Nehri ile Mago Ulusal Parkı’nı çevreleyen dağlık alanda yaşıyorlar. İklim ve hava şartlarına bağlı olarak yılda iki kere göç eden Mursi Kabilesi’nin erkekleri boyunlarında rus yapımı kalaşnikof taşımaktadır.

Rabari kabilesi — Hindistan

rabari-kabilesi
Rabari Kabilesi – Hindistan
Rabariler genellikle Hindistan’ın ara sokaklarında yaşayan ve Hindistan’ın batısında yer alan, yaklaşık 1000 yıllık geçmişi olan ve hindistan’ın neredeyse tüm çöllerini, platolarını dolaşan, yerli kabiledir.

 Samburu Kabilesi — Kenya

samburu-kabilesi-kenya
Massai Kabilesi’nin alt kabilesi olan Samburulular göçebe olan atalarinin yüzyillar önce Misir ve Israil topraklarindan gelerek buralara yerlestiklerine inaniyorlar. Massailer göçe devam edip Kenya’nin güneyine, hatta Tanzanya’ya kadar uzanmislar. Samburu Kabilesi adini da verdikleri Samburu bölgesinde kalmayi yeglemisler. Samburular Massailerle ayni dili Mae dilini konusuyorlar. Massailerden daha renkli, daha gösterisli kolyeler takiyorlar. Massailer gibi yüzlerini kizgin demirle daglayip, kulaklarini yirtip, koca koca delikler açmiyorlar. Geleneklerini korusalar da, medeniyetle daha bir hasir nesir olmuslar.

Tibet kabilesi — Tibet, Çin

tibet-kabilesi
Tibetlerin kendine özgü kabilesi Tibetian kabilesi

Moğol kabilesi Tsaatanlar — Moğolistan

mogol-kabilesi-tsaatanlar
Duhalar ya da diğer adları Tuhalar, Tsaatanlar Moğolistan’ın orta kuzey bölgesindeki Hövsgöl bölgesinde yaşayan Türk halklarından Tuvaların 2010 yılında 282 kişilik nüfusa sahip soyu tehlike altında olan ren geyiği çobanı tengrici göçebe kabilesidir.

Vanuatu Kabilesi — Güney Büyük Okyanus

vanuatu_kabilesi
Vanuatu Kabilesi — Güney Büyük Okyanus
Konuyla İlgili:  Polanyalı Pawel Kuczynski karikatürleri

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.