Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Eğitim şart mı?3 dk okuma süresi

Çocukların yetenekleri nasıl bulunur?

0 322

Ken Robinson yeni kitabı “Tezahür”de insanların oldukları noktaya nasıl geldiklerine dair röportajlarından birinde Gillian Lynne’nın hikayesini anlatıyor. Konferansın tamamını aşağıda izleyebilirsiniz.

O bir kareograf. “Cats, Phantom ve Opera”yı yaptı. Bir gün Gillian ile öğle yemeği yedik. Ona yemekte şu soruyu sordum:”Nasıl dansçı oldun?” Şöyle cevap verdi: İlginç bir hikayesi var. Başlangıçta oldukça ümitsizmiş. Okul bir gün ebeveynlerine bir yazı göndermiş, “Gillian’da öğrenme bozukluğu olduğunu düşünüyoruz. Konsantre olamıyor.” demişler.

Annesiyle birlikte uzman kontrolüne gitmişler. Gillian, annesi uzman görüşürken biraz uzaktaki sandalyede 20 dakika boyunca beklemiş. Annesi Gillian’ın problemlerini anlatmış. İşte insanları rahatsız ettiğinden, ödevini geç verdiğinden vs. Ardından doktor annesinin yanından ayrılarak Gillian’ın yanına oturmuş. Ve demiş ki “Gillian! annenin anlattığı her şeyi dinledim ve onunla özel olarak konuşmam gerekiyor.” Demiş ki, “Burada bekle, döeneceğiz, uzun sürmeyecek” onu orada bırakıp annesiyle ayrılmışlar. Doktor odadan çıkarken masanın üzerinde duran radyoyu açmış. Ve odadan çıkınca annesine “Sadece dur ve onu izle” demiş. Ve onlar odadan çıkar çıkmaz o ayaklarının üzerinde, müziğe doğru haraket ettiğini söyledi. Onlar birkaç dakika onu dışarıdan izlemişler. Ve uzman, annesine dönüp şunları söylemiş:

cocuklarin-ilgi-mesleklerini-ogrenme

“Bayan Lynne, Gillian hasta değil, o bir dansçı. “Onu bir dans okuluna götürün” demiş.
Sonra ne oldu? diye sordum. Dedi ki”Evet beni bir dans okuluna götürdü. Sana ne kadar harika olduğunu anlatamam. Bir odaya girdik ve orası benim gibi insanlarla doluydu. Kıpır kıpır insanlarla.Düşünmek için haraket etmesi gereken insanlarla. Bale yaptılar. Step yaptılar, jazz yaptılar. Modern dans, çağdaş dans yaptılar. Sonunda en ünlü dans okulu Royal Bale’ye giriş sınavına katıldı, orada mükemmel bir dansçı oldu ve müthiş bir kariyeri oldu. Royal Bale’den mezun olduktan sonra kendi şirketini kurdu.Gillian Lynne Dans Şirketi. Andrew Lloyd Weber’le tanıştı. Tarihteki en başarılı müzikallerin yapımlarından sorumlu oldu.Milyonlarca insana keyif verecek işler yaptılar. Ve O artık bir multi-milyoner.

Konuyla İlgili:  TYT ve YKS nedir? Yeni sınav sistemiyle ilgili bilgiler

Belki de bir başkası ona bir ilaç tedavisi verip sakinleşmesini söyleyebilirdi. İşte çocuklarımızın yeteneklerini keşfetmek, onların neye ilgisi, beceresi olduğunu anlamak bu kadar mühim. Belki dünyanın en iyi araba tamircisi olabilecek birini öğretmen yapmaya çalışıyoruz ancak farkında değiliz.

Siz çocuklarınızın kabiliyetlerini görür ilgi ve yeteneklerini keşfederseniz eğitim kısmı günümüzde kolaylaştı. Artık üniversite okumasanız da liseye gidemeseniz de udemy, coursera, khanacademy vb. online derslerle becerilerinizi mesleği yapabilecek hale gelinceye kadar geliştirebiliyorsunuz. Gerisi sizin iştahınıza, öğrenme azminize ve pratik yapmanıza kalmış. Siz benzer hadiselerle karşılaştınız mı görüşlerinizi merak ediyorum.

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.