Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Ek gelir olarak iş fikri: El işi ürünler ve satışı9 dk okuma süresi

0 1.531

Ek gelir nedir

Ek gelir, insanların tam zamanlı olarak çalıştıkları iş dışında gelir elde ettikleri ekstra işlere denir. Teknolojinin gelişmesi internetin yaygınlaşmasıyla birlikte sürekli yeni iş fikirleri ortaya çıkıyor. Tek maaş ile geçinmekte zorlananlar veya çalışmayan ev hanımları aile bütçesine katkı sağlamak amacıyla ek gelir sağlayacak ek işlerde çalışıyor. Ek iş denilince ilk akla gelen iş fikirlerinden biri de el işleri.

El işi yada el emeği ürün nedir?

El emeği ürün, adı üstünde el emeğine dayalı olarak elde üretilen ürünlere denir. Bu nedenle halk arasında el emeği göz nuru şeklinde yaygınlaşmıştır. Makine olmadan tamamen el işçiliği ile üretilen ürünler bu gruptadır.

El işi ürünler nelerdir?

Örgü modelleri, dantel modelleri, kendin yap, geri dönüşüm ürünleri, DIY ürünleri, dekorasyon ürünleri, el işleri, örgüler, takı tasarımları, tığ işleri, dikiş işleri, kağıt işleri, ahşap boyama ürünleri, el işi cam ürünleri, el işi kumaş ürünleri, taş boyama ürünleri, el işi oyuncaklar, el işi aksesuarlar, el işi bebek ürünleri, el işi takılar, el işi kutu, kavonoz, şişe süsleme ürünler, eski eşya el işi değerlendirme, el işi kolye, el işi bileklik, el işi yüzük, el işi tesbih, el işi küpeler, el işi mozaik, el işi sabun ürünleri, el işi resim, kokulu sabun el işi, kokulu taş ürünler, el işi mum ürünler, el işi seramik ürünler, el işi taş ürünler, el işi amigurumiler, el işi oyuncaklar, el işi örgüler, el işi tığ işi ürünler, el işi havlu kenarı, el işi kanaviçe, el işi dantel, el işi iğne oyası, el işi kıyafet yenileme ürünler, el işi ev tekstili ürünler, el işi ev eşyaları, el işi hediyelik eşyalar vb. binlerce el işi ürün çeşidi bulunmaktadır.

El emeği ürünleri nerede satabilirim?

El işi yaptığınız ürünleri küçük bir dükkan açarak veya butik dükkan kiralayıp satışa çıkarabilirsiniz. Dükkan kirası, elektrik, su, telefon, internet faturası, stopaj, sigorta vb giderleri hesapladıktan sonra bütçenize uygun bir yerde satışa başlayabilirsiniz. Maliyet, kâr-zarar analizi yapmanız başlangıçtan itibaren çok önemlidir. Yada hazır ofis kiralayıp satışlarınıza başlayabilirsiniz. Burada şirket kurma ile ilgili detaylı bir rehberimiz var göz atabilirsiniz.

Konuyla İlgili:  Bloglar ülkesinin ilk hocası: Bloghocam

El Emeği Ürünlerimi İnternette Nasıl Satarım?

Dükkan/mağaza açacak kadar sermayem yok diyorsanız internette el işi ürünlerinizi satabilirsiniz. Online olarak üyelik gerçekleştirip hesap açarak sanal mağazanızda el işi ürünlerini sergileyebilirsiniz. Aşağıda detaylı olarak vereceğimiz sitelere üye olarak hemen el işi satmaya başlayabilirsiniz.

Ürün satmaya karar vermeden önce internette el işi satacağınız sitelere karar vermeniz gerekiyor. Bu sizin gelecekteki satışlarınız ve başarınız için önemli bir karar. Bu nedenle dükkan/mağaza/tasarımcı adınızı belirlerken sadece bölgesel düşünmeyin. Türkiye çapında hatta tüm dünyada kullanabileceğiniz bir satıcı adı düşünün ki ilerde markalaştırmak istediğinizde problem olmasın. İnsanlar duyduğunda akılda kalıcı olsun.

El işi Ürünlerinizi Satabileceğiniz Yerler

  • A. El işi ürünlerini satabileceğiniz yerli siteler
  • B. El işi ürünlerini satabileceğiniz yabancı siteler

El işi Ürünlerinizi satabileceğiniz Türkiye siteleri

Türkiye’de el işi ürünlerinizi hem tanıtabileceğiniz hemde satabileceğiniz siteleri listeledik. Bunlardan zet.com ve senyapsensat.com el işi ürünlerini site üzerinde online alıp-satabileceğiniz pazar yerleridir.
10marifet.org, nazarca.com, mimuu.com, elisihobiler.com siteleri hem ürünlerinizi tanıtabileceğiniz hemde sipariş alabileceğiniz el emeği göz nuru siteler olarak öne çıkıyor.

10marifet.org

10marifet.org Türkiye’nin en büyük ve en eski el işi ve hobi sitelerinden biridir. 2006 yılında girdiği el işi, hobi ve kendin yap sektöründe duayen olmuştur. Binlerce üyeye ve milyonlarca ziyaretçiye ev sahipliği yapan 10marifet.org aynı zamanda site üzerinde hızlı bir şekilde el işi ürünlerinizi tanıtmanıza ve satış yapmanıza olanak sağlıyor. 10marifet.org sektörde özellikle türkçe içerik anlamında en zengin kaynak. Detaylı nasıl yapılır video anlatımlar mevcut. Aynı zamanda el işi ürünlerini sergileyen instagram sayfalarını, tasarım bloggerlarını bu işle ilgilenenleri bir araya getiren en büyük el işi platformu. Detaylı bilgi için buradan siteyi ziyaret edebilirsiniz.

Nazarca.com

Dilek Özatmaca tarafından 2011 yılında kurulan nazara.com 6 yıllık bir geçmişe sahip. El işi ürünlerinizi tanıtabileceğiniz yerli popüler el işi sitelerinden biri.

Konuyla İlgili:  Gönüllere huzur veren bir ilahi

zet.com

Can Turanlı ve Murat Yıldırım tarafından kurulan Zet zanaatkarların, tasarımcıların ve sanatçıların internette kendi markalarıyla el işi ürün satmalarını sağlayan pazar yeri. Zet.com’u diğerlerinden ayıran en önemli fark Türkiye’de el işi ürünlerinin online alıp satılabildiği bir pazar yeri olması. Yerli etsy.com da diyebiliriz.

senyapsensat.com

2009 yılında faaliyete başlayan senyapsensat.com tıpkı zet.com gibi site üzerinden online alışveriş yapma imkanı sağlıyor.

mimuu.com ve elisihobiler.com

3 yıllık geçmişe sahip bu iki sitede el işi ürünlerinizi tanıtabilir nasıl yapıldığı ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

El işi Ürünlerinizi satabileceğiniz yabancı siteler

1. Etsy.com

2005 yılında kurulan etsy.com El işi, hobi, hediyelik eşya vb. tasarım ürünleri satışında dünyanın en büyük online alışveriş sitesi ve pazar yeri. Eğer el işi ürünlerinizi dünya üzerinde diğer ülkelere de satmak istiyorsanız en doğru mecra etsy.com Ortalama 55 milyon kayıtlı üyesi var. 2017 yılında ortalama 31.5 milyon aktif müşterisi bulunan sitede ortalama 2 milyon aktif satıcı ürün satışı yapıyor. 2017 yılı itibariyle etsy.com da ortalama 45 milyon ürün listeleniyor. 2016 yılında site üzerinde 2.84 milyar dolarlık ürün satışı yapılmış. 83 ülkeden satıcının yer aldığı etsy.com 2016 da 364,9 milyon dolar gelir elde etmiş. Bu da uluslararası arenada ne kadar büyük bir online pazar olduğunu gösteriyor.

El işi yapan el emeği göz nuru üreten herkes tasarımcı, ev hanımı, çalışan vs. farketmez etsy.com da yer almalı. Hem komisyon oranları düşük hemde satış kazancı yüksek.

etsy.com logo

Kendin yap, hediyelik eşya ve el işi ürün kategorisinde eşi benzeri olmayan etsy.com un
eksi yönleri; 2 milyon satıcının olduğu bir alanda rekabetin yüksekliği, büyük markaların ve seri üretim yapanların da sitede satış yapabiliyor olması nedeniyle ürünlerinizi ziyaretçiye ulaştırırken çekebileceğiniz zorluklar.

2. Instagram

Her ne kadar en son güncellemelerden sonra gösterim, beğeni, yorum ve etkileşim sayısı oldukça düşüs gösterse de instagram 700 milyon aktif kullanıcısı ile tüm dünyada en çok kullanılan satış kanallarından biri. Instagram’da satış yapmak ile ilgili eğitim alır internette instagram da satış yapma tekniklerini araştırırsanız ciddi satış rakamlarına ulaşabilirsiniz.

Konuyla İlgili:  Bloglar ülkesi Blogistan'a hoşgeldiniz

3.Handmade at Amazon

Amazon şüphesiz dünyanın en büyük alışveriş sitelerinden biri. Aynı zamanda tasarımcılar, zanaatkârlar ve el işi yapanlara özel bir satış platformu bulunuyor. Amazon’un bilinirliği avantaj sağlarken ürünleri sisteme eklemekte seçici davranması dezavantaj olarak karşımıza çıkıyor.

4. Ebay

Dünyanın en büyük pazar yerlerinden biri olan Ebay de el işi ürünlerinizi satabilirsiniz. 250 milyondan fazla ilanın sergilendiği 170 milyon alıcının olduğu çok büyük bir pazar. Sattığınız ürün başına komisyon ödüyorsunuz. Komisyon oranları estsy.com a göre biraz yüksek.

5. Artfire

2008’de kurulan artfire da ‘handmade’ denilen el işi ürünlerin satıldığı pazaryeri. Diğerleri kadar büyük bir pazar yeri olmasa da komisyon oranları yok gibidir. Olumsuz tarafı ise 1 aydan sonra aylık kullanım bedelinin olması.

6. Bonanza

Bonanza 2007 yılında Bill Harding ve Mark Dorsey tarafından kurulmuştur. Aylık kullanım ücretleri düşük olması, eBay, amazon, shopify dan ücretsiz xml ile ürünlerin aktarılabilmesi, çoklu ürün düzenleme, rekabetin diğerlerine göre düşük olması Bonanza’nın avantajı. Ziyaretçi sayısının düşük aktif müşterisinin az olması dezavantaj.

Bunların dışında Zibbet.com, dawanda.com, folksy.com gibi çok fazla bilinmeyen rekabetin ve müşterinin az olduğu online el işi satabileceğiniz siteler de var.

Türkiye’de evde el işi yapıp satarak aile bütçesine gelir sağlayan büyük bir kitle var. Girişimci kadınlar da diyebileceğimiz bu insanlar el işlerini evde yapıp satıyorlar. İlk akla gelen soru, el işlerimi nasıl satarım? Özellikle bayanlar el emeği göz nuru ürettiği örgü işleri, dantel işleri, tığ işi, dikiş işi ürünleri internette satmak istiyor. Son zamanlarda takı, elbise tasarımları, dünyada “DIY” olarak nâm salan kendin yap ürünlerinin satışı da oldukça popüler. Siz de yukarıdaki mecraları kullanarak çok kolay bir şekilde ürettiğiniz ürünleri satabilirsiniz. Böylece hem ek gelir sağlayabilir veya yeni iş fikri olarak kendi işinizi kurabilirsiniz.

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.