Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Emek ile ilgili ayetler ve hadisler2 dk okuma süresi

0 6.272

Bir işin yapılması için harcanan güce emek denir. İnsanların bazıları bedeni güç ile bazılarıysa beyin gücü ile emek harcarlar. Eskiler “Alınteri” tabirini kullanır emek için. Emek ile ilgili birçok söz söylenmiştir. Emek ile ilgili ayet-i kerimeleri ve hadis-i şerifleri derledik.

1.Necm Sûresi 39.Ayet-i Kerime

﴾وَأَن لَّيْسَ لِلْإِنسَانِ إِلَّا مَا سَعَى ﴿٣٩ —> Ve en leyse lil insâni illâ mâ seâ.

Doğrusu insanın çalıştığından başkası kendinin değildir. Tefsir: Elmalılı Hamdi Yazır

2.Hûd Sûresi 6.Ayet-i Kerime

﴾6﴿وَمَا مِن دَآبَّةٍ فِي الأَرْضِ إِلاَّ عَلَى اللّهِ رِزْقُهَا  —> Ve mâ min dâbbetin fîl ardı illâ alâllâhi rızkuhâ

Yeryüzünde rızkı Allah’a ait olmayan hiçbir canlı yoktur. Tefsir: Elmalılı Hamdi Yazır

3.Cuma Sûresi 10.Ayet-i Kerime

فَإِذَا قُضِيَتِ الصَّلَاةُ فَانتَشِرُوا فِي الْأَرْضِ وَابْتَغُوا مِن فَضْلِ اللَّهِ وَاذْكُرُوا اللَّهَ كَثِيرًا لَّعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ ﴿١٠  —> Fe izâ kudiyetıs salâtu fenteşirû fîl ardı vebtegû min fadlillâhi vezkurûllâhe kesîran leallekum tuflihûn

Namaz kılındıktan sonra yeryüzüne dağılın ve Allah’ın lütfundan (nasibinizi) arayın. Allah’ı çok anın ki kurtuluşa eresiniz. Tefsir: Elmalılı Hamdi Yazır

Emek ile ilgili Hadis-i Şerifler

1.Hadis Kaynağı: İbn Mâce, Ticârât, I

“Kişi kendi elinin emeğinden daha temiz bir kazanç elde etmemiştir.”

2.Hadis Kaynağı: Buhârî, Büyu, 15

“Hiç kimse elinin erneğinden daha hayırlı bir şey yememiştir. Allah’ın peygamberi Davut (a.s.)da elinin emeğinden yerdi. ” buyurmuştur.

3.Hadis Kaynağı: Buhari, Nefekât, 1

Hz. Peygamber (s.a.s.), çalışmayı ve bununla kişiye muhtaç olanları geçindirmeyi, Allah yolunda cihat etmek veya gündüzün oruç tutmak, geceleyin de namaz kılmak ile eşdeğer tutmuştur.

emekle-ilgili-sozler
Emek ile ilgili sözler

Sevgili Peygamberimiz Muhammed Mustafa Sav.’in emek ile ilgili hadis-i şeriflerinden bir kaç tanesini bir araya getirdik. Bu Hadis-i şeriflerin haricinde emek ve çalışma ile ilgili birçok hadis-i şerif bulunmaktadır. Peygamber efendimiz sav. gayret etmeyi çalışmayı teşvik etmiş işçinin emeğinin alın teri kurumadan verilmesini öğütlemiştir. Günümüzde göz ardı ettiğimiz unuttuğumuz konuların başında gelmektedir. Hatırlayıp hayatımıza uygulayabilirsek ne âla.

Konuyla İlgili:  Yusuf'un devesi

 

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.