Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Emekli olmayan mı? olamayan mı?2 dk okuma süresi

0 72

Emekli olmayan mı? olamayan mı?

Son zamanlarda yakın çevremde en çok konuşulan konulardan biri de yaşı geldiği halde emekli olmayan memurlar. Bu konunun muhatabı olan yaklaşık 10 kişiyle gerçekleştirdiğim görüşmelerin neticesini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Emekli zamanı gelmiş fakat çalışmaya devam eden memurlara neden emekli olmuyorsunuz sorusunu yönelttiğinizde 2 farklı cevap alıyorsunuz. İlki birçok memurun ortak görüşü olan maaşlardaki düşüş. Ortalama en düşük 2100 TL alan memur emekliye ayrılması halinde maaşı 1200 TL ye düşüyor. Aradaki 900 TL’lik fark memurun emekli olmamasının önündeki en büyük engel. Türkiye genelinde yapılan bir ankete göre emeklisi geldiği halde çalışan memurların %80′i maaşı düşeceği için emekli olmuyor.

Shop at Nike and get latest discounts using Mynikevisit-na Survey

Emeklilik ve memur alımı kör düğüm

Emeklisi gelen memurların bir kısmı da neden emekli olmuyorsunuz sorusuna şu cevapları verdi. “Torunumu evlendireceğim”, “Arabamı değiştireceğim”, “Gayrimenkul yatırımı yapacağım.” Bunun dışında az da olsa “Sağlığım el verdiği müddetçe çalışacağım”, “En verimli zamanlarım faydalı olmak istiyorum.” diyenler de oldu. Her iki grubunda kendine göre sebebleri var. Özellikle maaş farkı yüzünden emekli olmayan memurlara sözümüz yok. Ancak yüz binlerce pırıl pırıl genç harıl harıl kpss çalıştıkları, güzel puanlar aldıkları halde devle kapısında bekliyor. Bu nedenle torununa üniversite okutmak, oğlunu evlendirmek yerine emekli olup ona ve arkadan gelen genç dimağlara iş alanı açmak daha mantıklı geliyor. Toplum tarafından pek kabul görmeyen ve pek çok forumda, sözlük sitesinde farklı tabirlerle anılan bu kesim hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Konuyla İlgili:  Okurlarım için Hakkımda... (Muhammed Yasin)

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.