Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

En çok kullanılan sosyal medya siteleri

1 669

En çok kullanılan sosyal medya siteleri

Son 10 yıldır dünyada ve ülkemizde bir çok sosyal medya sitesi ortaya çıktı. Bunlardan bazıları dünyanın en büyük teknoloji şirketi olurken bazıları da sessiz sedasız aramızdan ayrıldı. Bu yazımızda en çok kullanılan sosyal medya sitelerini sizlere tanıtmaya çalışacağız.

Facebook

 

Dünyanın en büyük sosyal paylaşım sitesidir. Mark Zuckenberg tarafından 2004 yılında kurulmuştur. Aktif 1.3 milyardan fazla üyesi bulunmaktadır. (Bu sayı aktif olmayan ve dondurulmuş hesaplar dahil edilmeyerek, ayda en an az bir kere Facebook’a giren aktif kullanıcılar ile hesaplanmıştır.) Facebook temelde insanların yukardan aşağıya doğru akan bir zaman tünelinde resim, video, durum, mekan gibi kişisel bilgilerini paylaştığı, birbirleriyle mesajlaştığı sosyal ağdır. Sitesinde yaptığı tanımla; Facebook tanıdıklarınla iletişim kurmanı ve hayatında olup bitenleri paylaşmanı sağlar. Messenger platformu, milyarlarca kez indirilen mobil uygulamaları, Whatsapp, Instagram gibi satın aldığı şirketlerle bugün dünyanın en bilinen internet şirketidir. Facebook’un hitap ettiği kitle o kadar büyüktür ki 2015 yılı içinde Facebook’taki aktif kullanıcı sayısı Çin nüfusunu geçeceği tahmin edilmektedir. Yani şu an Facebook bir devlet olsaydı dünyanın en kalabalık 2. ülkesi olurdu.

Twitter

 

2006 yılında Jack Dorsey, Noah Glass, Biz Stone, Evan Williams tarafından kurulan dünyanın en popüler mikro blog sitesi ve sosyal ağıdır. Kullanıcılar 140 karakterle sınırlı olmak üzere metin, resim, video paylaşabilmektedir. Hash sembolü (#) ile hashtagleyerek bağlantı oluşturabilmekte, retweet ile istediği tweetleri yeniden paylaşabilmektedir. Her ülkede(bölgede) gündemde olan konular hashtagler vasıtasıyla trending topic başlığı altında ön plana çıkmaktadır. Şu an 500 milyondan fazla kullanıcısı, vine vb. mobil şirketleriyle birlikte Facebook’tan sonra en büyük ve en değerli sosyal paylaşım sitesidir. Toplumun her kesiminden kullanıcıya sahiptir.

Instagram

 

2012 yılında Facebook tarafından 1 milyar dolar nakit paraya satın alınan Instagram mobil fotoğraf ve video paylaşım uygulamasıdır. 6 Ekim 2010’da kurulan Instagram, 300 milyondan fazla aktif kullanıcısıyla son yılların en hızlı büyüyen mobil uygulama markasıdır. Halen Facebook’un en karlı satın almaları arasında yer almaktadır. Ünlüler, takipçileri, fotoğraf ile paylaşım yapmayı sevenler özellikle de gençler arasında en yaygın sosyal paylaşım ağıdır.

Konuyla İlgili:  Themeforest tema satın alma rehberi

Linkedin

 

Aralık 2002’de kurulan Linkedin, insanların profosyonel iş ağlarını genişletmesini ve iş odaklı sosyal ağ kurmasını sağlayan bir internet şirketidir. Reid Hoffman tarafından kurulan Linkedin iş dünyasındaki kişilerin diğer kişilerle iletişim kurmasını sağlayan sosyal bir iş ağıdır. Şirketlerin iş ilanı yayınlayabilmelerine, bireyler için de profesyonel sosyal cv hazırlayarak iş başvurusunda bulunmalarına olanak tanır. Kullanıcılar kolay bir şekilde iş başvurusunda bulunabilmekte, mesleklerle ilgili sunum ve bilgi paylaşabilmektedir. 300 milyondan fazla üye ile dünyanın en büyük sosyal iş ağı diyebiliriz. İş dünyasıyla ilgilenen herkes Linkedin’nın kullanıcı kitlesini oluşturmaktadır.

Google+ (Plus)

 

Google tarafından 2011 yılında kurulmuştur. Akış denilen profilde insanların metin, fotoğraf, video ya da internet bağlantılarının yer aldığı sosyal ağ sitesidir. Arkasında Google olduğu için hızlı bir büyüme göstermiştir. Akış, çevreler, sohbet, video sohbet, +1, hangouts gibi kendine has ritüelleri bulunan sosyal paylaşım sitesidir. 500 milyondan fazla kullanıcısı bulunan Google+ için “sosyal medyanın hayalet kasabası” denilmektedir. Google’ın Google Buzz, Google Friend Connect, Orkut gibi sosyal ağ denemeleri içinde en başarılı olan Google Plus’tır. Her kesimden kullanıcı kitlesi bulunmakla birlikte genelde google hesabı olanlar SEO ve Sosyal Medya‘yı yakından takip edenlerin sık ziyaret ettiği bir sosyal paylaşım sitesidir.

Pinterest

 

İngilizce Pin (iğne) ve interest (ilgi) kelimelerinin birleşiminden türetilmiş bir isimdir. Pin adı verilen panolama sistemiyle resimlerinizi panolara ayırarak paylaşabileceğiniz popüler sosyal ağ uygulamasıdır.  Bu paylaşımın yapıldığı yerin adı ‘Board’ (pano). Kullanıcılar bu panolarda paylaşmak istedikleri resim ve videoları farklı kategoriler altında toplayabiliyorlar.Örneğin evini dekore etmek isteyen bir Pinterest kullanıcısı ev dekorasyonu ile ilgili bir pano oluşturup katkı sağlamak isteyenlerin fikirlerini alabiliyor ve bu fikirleri tek bir yerde toplayabiliyor. Değişik yemek tarifleri, düğün organizasyonları veya alısveriş önerileri için de Pinterest kullanılabilir. Kullanıcılar isterlerse paylaşım yaptıkları panolarda diğer kullanıcıların da katkı yapmasına izin verebiliyorlar.Dünya üzerinde 70 milyondan fazla kullancıya sahiptir. Kullanıcılarının yarısından fazlasını kadınlar oluşturmaktadır. San Francisco’da doğan girişim Amerika’da en hızlı büyüyeninternet şirketlerinden biridir.

Reddit

 

2005 yılında Steve Huffman ve Alexis Ohanian tarafından ABD, Medford, Massachusetts’te kurulmuştur. Kullanıcıların paylıkları içerikleri(link, metin, resim, video) aşağı-yukarı yön tuşlarıyla oylayarak popüler bağlantıları üst sırada yer almasını sağlayan bir sosyal imleme ağıdır. İnsanların internette izledikleri, okudukları, gördükleri en iyi şeylerin listesini yapmaktadır. Tabi bu liste zaman ayarlı olarak sürekli değişmektedir. Ayrıca subreddit adıyla ilgilendiğiniz kategorileri listelendiren bölümler yer almaktadır. Çok geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olan Reddit’te yıllar önce sona ermiş bir dizi veya tedavülden kalkmış teknolojik bir ürün, hayata veda etmiş ünlü bir sanatçı, 10 yıl önce izlediğiniz bir futbol maçı hakkında sohbet eden insanlarla karşılabiliyorsunuz. Her ay düzenli istatistiklerini yayınlayan Reddit’te ortalama 70 milyondan fazla kullanıcı bulunuyor. 2006 yılında Wired’ın da sahibi olduğu Condé Nast Publications tarafından satın alınmıştır.

Konuyla İlgili:  Domain-Alan Adı Nedir? Nasıl bulunur?

Digg

 

Digg profesyonel ve popüler bir sosyal imleme sitesidir. Haber, resim, video içeriklerini imleyebileceğiniz dmozdan sonra en kaliteli hizmet veren imleme platformlarından biridir. Manipüle edilmesi, Reddit’in önlenemez yükselişi, artan mobil uygulama ve programlar nedeniyle eski popülerliğini kaybetse de hala önemli bir kullanıcı kitlesine sahiptir. 2012 yılında Jay Adelson ve Kevin Rose tarafından kurulmuştur. New York merkezli bir sosyal imleme ve paylaşım sitesidir. Müşteri kitlesi

GitHub

 

GitHub günümüzün en popüler sürüm kontrol ve proje yönetim sistemidir. GitHub için yazılım dünyasının en büyük sosyal ağı diyebiliriz. GitHub ile yazılım projelerinize ofiste veya farklı konumlardan kişiler ekleyebilir, onlara görevler atayabilir ve yaptıkları işleri kontrol edebilirsiniz. Tüm büyük projelerde kullanılan Github ile açık ve kapalı kaynak olarak ekibinizi, projenizi yönetebilir her türlü fikir alışverişinde bulunabilirsiniz. GitHub ile yazdığınız kodlara her yerden erişim sağlayabilir, ekleme, çıkarma yapabilir, ana projeye dokunmadan yeni kodları test edebilir, yaptıklarınızı değiştirebilir, projeye farklı kişiler ekleyip belirttiğiniz görevlerin yapılıp yapılmadığını kontrol edebilirsiniz. Kodlarınızı dünyanın farklı yerlerinden insanlarla paylaşıp yorumlarını alabilirsiniz. Detaylı bilgiye Oxford Üniversitesi’nin ülkelerin GitHub kullanımıyla ilgili raporundan ulaşabilirsiniz. 2008 yılında San Francisco’da geliştirilmeye başlanan GitHub’un bugün 4 milyonun üzerinde kullanıcısı bulunmaktadır. Kullanıcı kitlesini genellikle yazılım ve proje yönetimiyle ilgilenenler oluşturmaktadır.

StumbleUpon

 

2002 yılında Garrett Camp Geoff Smith tarafından kurulan StumbleUpon, yeni ve ilginç web siteleri öğrenmenizi sağlıyor. Ayrıca öğrendiğiniz web sitelerini oylama imkanı da tanıyan StumbleUpon bu yönüyle oylama sitelerini anımsatır. Aynı zamanda web tarayıcı eklentisi olarakta çalışmaktadır.  Kanada menşeili bir girişimdir. Diğer sosyal medya sitelerinin gölgesinde kalsa da popüler sosyal paylaşım sitelerinden biri olmayı başarmıştır.

Snapchat

 

Konuyla İlgili:  İnternet ve sosyal medyayı nasıl kullanıyoruz?

Evan Spiegel, Bobby Murphy ve Reggie Brown tarafından 2011’de kurulmuştur. Üyelerin birbirlerine belli bir süre profillerinde görüntülenebilecek metin, resim, ses veya video göndermesini sağlayan cep telefonu uygulamasıdır. Kullanıcıların birbirlerine gönderdikleri paylaşımlar bir süre görüntülendikten sonra SnapChat ve kullanıcı cihazından silinmektedir. Gizliliğe önem verdiği için kullanıcı kitlesini özellikle gençler oluşturmaktadır. Hatta kullanıcılarının büyük çoğunluğu (%30) 12-19 yaş arasında gençlerden oluşmaktadır. Aylık 200 milyon aktif kullanıcı sayısına ulaşan SnapChat tumblr ile birlikte sosyal ağlar içinde en hızlı büyüyen ağ konumunda. Özellikle Facebook’un 3 milyar dolarlık satın alma teklifini geri çevirmesinden sonra dikkatleri üzerine çekmişti. SnapChat’in ülkelere göre kullanma raporunun detaylarını bu linkten inceleyebilirsiniz. Kullanıcı kitlesi gençlerden oluştuğu için gelecek vaad eden en önemli sosyal ağlararasındadır.

Tumblr

 

2007 yılında David Karp tarafından kurulan sosyal ağ ve blog sitesidir. Amerika, New York merkezli girişim 20 mayıs 2013 tarihinde Yahoo tarafından 1.1 milyar dolara satın alınmıştır. 5 yıl süreyle reklam almaması, rengarenk temaları, özgürlükçü anlayışıyla gençler arasında hızla yaygınlaşan sosyal paylaşım sitelerindendir. Şu anda 229.1 milyon blog açılan sitede 150 milyondan fazla kayıtlı kullanıcı bulunmaktadır. Tumblr ile ilgili detaylı istatistiklere buradan ulaşabilirsiniz.

SlideShare

 

İnternet üzerinde hazırlanan sunumların online olarak yayınlanmaya ve paylaşılmasına olanak sağlayan sosyal ağ servisidir. İçinde barındırdığı yüzbinlerce slayt sayesinde kullanıcıların hızlı bir şekilde bilgi alışverişi yapmasına olanak sağlar. Her sektörden doyurucu slaytlar yeralmaktadır. 2014 yılı verilerine göre; her ay düzenli olarak siteye giriş yapan 60 milyon kullanıcısı, her ay izlenen 400.000 slide ve eklenen 10 milyondan fazla sunum ile SlideShare akıllıca kullanılırsa mutlak müşterilerinize ulaşmak için çok önemli bir platform olduğunu gözler önüne seriyor. Her geçen gün popüleritesini arttıran slideshare etkin bir pazarlama ve reklam aracıdır.

  1. lale dedi

    Çevirimiçi anket çözerek para kazanmaya başlayabilirsiniz. teşekkürler

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.