Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Ey ahâli duyduk duymadık demeyin: Ölüm var1 dk okuma süresi

2 353

Ey ahâli duyduk duymadık demeyin: Ölüm var

Ölüme ağlama! kalbe bak, günahlarında ötürü pişman, ibadet ve taatla neşeli değilsen zaten ölüsün. Ölüm haktır. Kalanlara nasihattır. Ey insan ölmeden evvel ölmelisin. Dünya telaşı sana soracak ne yiyeceksin? Ne giyeceksin? Nerede barınacaksın? Sen ona şöyle cevap vermelisin. Ölüm yiyeceğim, kefen giyeceğim. Kabir meskenim olacak.

Ölüm ve sonrası

Ey dünyanın kulu… ey paranın, ey övülmenin, ey yerilmenin kulu… Düşün ki sevdiğin dünya seni terk ediyor. Ahiret yaklaşıyor belki ölüm şimdi şuan gerçekleşecek. Sevdiklerinle arana duvar olacak. Düşün mezarın kazılıyor hala hırslarının peşinden mi gidersin. Hırsın olmasa bile nasibin zaten seni gelip bulacaktı. Kimse bu dünyadan nasibini elde etmeden ayrılmaz. Ölüp giden yitip gitmemiştir. Bak kainat her daim bir diriliş içinde. Ne ölüyor ne bitip gidiyor. Tohum toprağın içinde ölüyor mu ki insan gömülünce ölsün. Ölüm bir dirilişin müjdesidir.

Ey ademoğlu silkele üstündeki ölü toprağı. Toparlan ve kendine gel. Sen Hz. Allah’a kulluk için imtihan dünyasına gönderildin. Ne ekersen ahirette onu biçeceksin. Dünyada yaptıklarınla cenneti/cehennemi hak edeceksin.

Alıntı: Payitaht Abdülhamid dizisinde geçen bir replik
Konuyla İlgili:  Duada ısrar etmenin önemi
  1. burcin dedi

    bu sözler kime ait acaba

    1. editor dedi

      Merhaba Burçin Hanım; Payitaht Abdülhamid dizisinde geçen bir replikten alıntılanmıştır. Yazı sonuna ekledik. Teşekkürler iyi çalışmalar..

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.