Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Felsefe-Din İlişkisi1 dk okuma süresi

0 176

Felsefe elde edilen bilgileri veya sahip olunan geliştirilebilir hayal gücünün kullanılması ile düşünceler dizgisinin birbirleri ile bağlantı kurulmasını sağlayan ve elde edilen bağlantıları kullanarak doğayı ve gözlemlenen olayları daha iyi kavranılmasını sağlayan ayrıca başlangıç bilgi birikimini de artıran düşünce temelli alandır. İnsanların davranışlarının sebepleri insanlar kendilerinde bulunan genel melekesi mutluluğa varma isteğidir.

İnsanların bütün davranışlarının sebebi kendilerini mutlak veya anlık mutluluğa erişme isteğinden ileri gelir . Bu mutluluk ahlaki yollardan elde edinilmek zorunda değildir ki bu kısmın mutlak mutlulukla ilgisi yoktur. Ancak mutlak mutluluk her durumda mutlu olunabilirlik anlamındadır ve ancak ahiret inancı kişide sağlanabilirse mutlak mutluluğa erişilmesi kişi için düşünülebilir.

Felsefe, Din ve Mutluluk

Dünyevi bütün durumlarda mutluluk sağlandığında mutlak mutluluğa erişilmiş sayılamaz. Süresiz olarak elde edinilmesi gerekir mutluluğun. Bu şartlar ancak ahiret için sağlanabilir . Ahiretin var olduğuna dair inanç kişilerin dinleri tarafından sağlanabilir. Yani aslında din insana mutlak mutluluğun var olduğuna inandırmaya çalışır. Yani din ve felsefe amaçları arasında benzerliklerin var olduğu buradan türetilebilir.

Din insanları felsefenin insanların nasıl mutlu olabilecekleri konusu verdiği sonsuz verinin sonucunu hayal ettirerek anlaşılmasını sağlayan felsefe temelli uyulması gereken veri topluluğunu barındıran olgudur. Yani sonsuz bilgimiz olsaydı mutlak mutluluğu elde etme yollarının dinle bire bir örtüştüğü sonucuna varırdık. Kısaca din felsefenin daha özel biçimi olup çıkarları aynı olan kavramdır.

Konuyla İlgili:  Füzyon ve Fisyon

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.