Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Günü verimli kullanmak için 5 şey2 dk okuma süresi

0 140

Günü verimli kullanmak için 5 şey

Memur, öğrenci, ev hanımı, işçi veya patron kim olduğunuz aslında çokta önemli değil. Zira hepimizin ortak sorunlarından biri günün verimsiz geçmesi. Artık dijital çağda yaşıyoruz. Günlerin bereketi kalmadı. Bu nedenle vaktin kıymetini bilmeli günü verimli kullanmalıyız.

Bereketli bir gün için yapmamız gerekenler

Sabah erken kalkmak

Yoğun tempoda çalışanların en büyük problemi günün yetmemesidir. Güne erken başlamak bereketli bir gün için ilk yapacağınız şey olmalı.

Odaklanmak

Bir işe/ders çalışmaya başladığınızda tüm dikkatinizle ona verin. Sosyal ağlar veya dikkatinizi dağıtacak uygulamalardan, cep telefonundan uzak durun.

Azimli ve heyecanlı olmak

Paranızı, malınızı yitirebilirsiniz ancak heyecanınızı ve hayallerinizi asla. Yaptığınız şeyde içinizde heyecan yoksa başarıda olmayacaktır. Sabah kalkarken o heyecan ve kararlılıkla güne başlamalısınız.

Zorluk derecesine göre işleri sıralamak

Sizi en fazla yoracak işleri ilk sıraya koyun. Örneğin ders çalışırken en çok zorlandığınız dersi en başta çalışabilirsiniz. Zorlandığınız yerde takılı kalmayın. Atlayın daha sonra konuda uzman birisiyle tekrar gözden geçirin. Bu iş hayatı için de böyle. Size ne kadar çok zaman kazandırdığına hayret edeceksiniz.

Not almak

Hazırladığınız programa uygun sıraladığınız işleri yaparken notlar almak üretkenliğinizi arttıracaktır. Ayrıca gözden kaçırdığınız noktaların farkına varabilirsiniz.

Verimli çalışma için aşağıda kullandığım uygulamaları listeledim. Moosti hariç hepsini aktif olarak kullanıyorum. Uygulamalara liste olarak Oğuz Veli Yavaş’ın kişisel blogunda rastladım.

  • Not almak için en iyi uygulama: Evernote
  • Yapılacak şeyler listesi için: Wunderlist
  • Haberleri ve içerikleri takip etmek için: Feedly
  • Anlık kaydetme için: Pocket
  • Zamanı verimli kullanmak ve programlı çalışmak için – Moosti
  • Dosyalama için – Google Drive
Konuyla İlgili:  Mutsuzluğun ve başarısızlığın sebepleri

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.