Günü verimli kullanmak için yapmanız gereken 5 şey

6
Paylaşma
15
Okunma

Günü verimli kullanmak için yapmanız gereken 5 şey

1. Karşılıklı Yardımlaşma

Herşeyi kendiniz yapamazsınız. Bütün işi yapacağım derken hem çok yıpranırsınız hem de verimliliğiniz düşer. Allame-i cihan bile olsanız yeri ve zamanı geldiğinde yükünüzü paylaşın. En faydalı cihazların üretimine bakarsanız mutlaka yardımlaşmanın eseri olduğunu göreceksiniz. Siz buna ister network, ister çevre diyebilirsiniz etrafınızdan yardım alarak günlerce sürebilecek bir işi kısa sürede halledebilirsiniz.

2. Yerinde ve Zamanında “Hayır” diyebilmek

İnsanlara faydalı olmak yardımlaşmak bu dünyadaki en güzel davranışlardan biridir. İnsanın en mutlu(huzurlu) olduğu anlar, menfaat beklemeksizin başkalarına yardım ettiği zamanlardır. Ancak bu sizden istenen herşeye “Evet” diyeceğiniz anlamına gelmiyor. Robin Sharma, Mümin Sekman, Anthony Robbins gibi kişisel gelişim uzmanlarının verimli bir yaşam için kitaplarında vurgu yaptığı en önemli nokta, hayatınızdaki gereksiz sorulara ve işlere “Hayır” diyebilmektir.

3. Düzenli Yaşam(Uyku, Aile, İş, Spor, Beslenme)

Gece geç saatlere kadar çalışmak veya çok fazla mesai yapmak verimli olduğunuz anlamına gelmez. Bazen 1 saatte bitirebileceğiniz bir işi yorgunluktan ötürü saatlerce bitiremeyebilirsiniz. La Bruyere’nin sevdiğim bir sözü vardır bu durumu özetleyen: “Zamanlarını en kötü şekilde kullananlar, en çok, zamanın kısalığından şikayet ederler.” Ailenize, sevdiklerinize en önemlisi sevdiğiniz şeylere vakit ayırarak sağlıklı bir yaşama sahip olabilirsiniz. Vakitlerini en iyi şekilde değerlendiren insanların dahi öğlen şekerlemesi yaptığını biliyor muydunuz? Mies van der Rohe’nin modern tasarım ve mimaride sadeliği anlatmak için söylediği “Az daha çoktur” (less is more) sözü aslında günlük işlerimiz için de geçerlidir. Unutmayın ki ne kadar çok çalışırsanız çalışın kısa ve uzun vadede o kadar verimsiz olacaksınız. Önemli olan size verilen zamanı en verimli şekilde kullanmak.

4. En iyiyi(zamanı/kişiyi/olayı) bekleme / Mükemmel olma kaygısı

Bir işi en iyi şekilde en uygun zamanda yapmaya çalışmayı bırakın. Bu işinizi sürekli ertelemenize, gereğinden fazla zaman harcamanıza neden olur. Küçük şeylere odaklanırken büyük resmi kaçırabilirsiniz. Mükemmeliyetçi insanlara özgü davranışlar; aşırı düzenleme, planlama, sıralama, erteleme, tekrarlama, denetleme, onay alma, kaçınma, başkalarını değiştirmeye çalışma. Mükemmel olma alışkanlığınızdan kurtulduğunuzda aslında ne kadar verimli olduğunuzun farkına varacaksınız.

5. Not Alma

Sadırlara(gönüllere) yazılanlar unutulur, satırlara yazılanlar unutulmaz” siz siz olun not almayı ihmal etmeyin. Not almak, hem problemleri sıraya koyup tek tek çözmenizi kolaylaştırı hemde neler yaptığınızı görmenizi sağlar. Böylece daha verimli ve üretken olabilirsiniz. Eğitim ve iş hayatında başarılı olanların en önemli ortak özelliklerinin not almak olduğunu unutmayın.

Ahmet AKDEL

Ahmet AKDEL

Notdefteri & Kurucu & Founder & Samsung’da Satış-Destek Uzmanı.
2005 yılından beri blogger olarak farklı mecralarda yazıyor. 2014 yılında kurduğu Notdefteri.net sitesinde blog yazmaya devam ediyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Sonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Kayıt için aşağıdaki formları doldurun

Şifrenizi geri getirin

Lütfen şifrenizi sıfırlamak için kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin.