Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Hicri yılbaşı ve ömür dediğin…

0 135

Hicri yılbaşı ve yeni bir hicri sene

21 eylül çarşamba günü yeni bir hicri yıla 1 muharrem 1439 yılına girdik. Takvim yapraklarında 1 yılı daha devirdik. Ölüme bir yıl daha yaklaştık. Zaman o kadar hızlı devran ediyor ki bu yazıyı yazana ve okuyanlara sorsak bu kadar sene nasıl geçti? diye yaşı 20 de olsa 40 olsa 60 da olsa “nasıl geçtiğini anlamadık ki” cevabını veririz.

Ömür dediğin…

Kaç yaşına geldiğiniz farketmez, arkanıza dönüp baktığınızda yaşadığınız yılların bir tek gün gibi gelmesi zamanın ne kadar çabuk geçtiğinin göstergesidir. Hani diyor ya şair; Bir İnsan Ömrünü Neye Vermeli Tükenip Gidiyor Ömür Dediğin Yolda Kalan Da Bir Yürüyen De Bir Savrulup Gidiyor Ömür Dediğin… Zaman insanoğlunun telafisi olmayan ve geriye getiremeyeceği nadir şeylerden.

Zaman ile ilgili sözler

Ne kadar anlatsak kıymetini idrak edemeyeceğimiz en kıymetli hazinemizdir zaman. Hz. peygamberimiz sav. “İki günü müsavi olan aldanmıştır” buyuruyor. Zamanın değerlendirilmesiyle ilgili daha önce detaylı bir yazı yazmıştık. Zamanla ilgili bir çok söz de var. Ancak biz genellikle bir yakınımızı kaybettiğimizde yada yılbaşı zamanlarında hatırlıyoruz zamanın ehemmiyetini. Çünkü sadece bu zamanlarda tefekkür ediyoruz ömrümüzü akıp giden zaman nehrinin kıyısına geçip. Halbuki her akşam başımızı yastığa koyduğumuzda düşünsek zamanı, harcarken daha dikkatli davranır dolu dolu geçirmeye gayret ederdik belki de…

 

Konuyla İlgili:  Ömür dediğin..

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.