Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Hocaların Hocası Prof. Dr. Fuat Sezgin hakkında2 dk okuma süresi

0 519

Prof. Dr. Fuat Sezgin Kimdir

Gençlere, üniversite okuyanlara neler söylemek istersiniz? Prof. Dr. Fuat Sezgin: Bundan 2025 sene evvel Kuveyt Üniversitesi’nde bir konferans vermiştim. O zaman kitabımın 6.cildi çıkmıştı. Bir genç kalktı bana dedi ki: “Siz bu zor kitabı yazıyorsunuz, bize neler tavsiye ediyorsunuz?”

Hocaların Hocası Prof. Dr. Fuat Sezgin hakkında

Ben de ona Arapça dedim ki: “Gerçek bir züht. Yani dünyanın nimetlerinden feragat edebilmek! Ben belki daha iyi şartlarda yaşayabilirdim, ama otuz yıldan beri evden çıkarken çantama sadece küçük bir ekmek parçası koyarak gidiyorum enstitüme. Enstitüye geldiğimde dolabımdan ufak bir peynir parçası veya yağsız reçel çıkarır onunla öğle yemeğini hallederim. Yani 10 dakikayı geçmiyor benim öğle yemeğim.

İkincisi “sabrun cemil” Tatlı sabır…. Üçüncüsü “Allah korkusu…” Allah’ın bütün haraketlerimizi kontrol altında tuttuğunu bilme şuurunu tavsiye ederim.” Ben kitapları yazarken bazen yorulduğum oluyor masa başında. Ara sıra biraz dinlenmek istiyorum. Sonra hemen aklıma şu geliyor: Vakit geçiyor vakit. Zaman geçiyor! “Kendine nasıl zaman tanıyabilirsin! diye kendime kızıyorum. Sonra hemen dinlenmeyi bırakır, kendimi yazmaya zorlarım. Yani okuyan, yazan, düşünen bir millet olmalıyız. Bunu tavsiye ediyorum.

Prof Dr Fuat Sezgin hakkında kısa bilgi

Bugün modern bilim ve tekniğin temelinin islâm medeniyetinden ortaya çıktığını tüm dünyaya kabul ettiren bir âlim Prof. Dr. Fuat Sezgin. Bize bıraktığı miras: 27 lisan,  400 bin cilt kitap inceleme, 350 koli yani 14 bin el yazması eser, 40.000 kitaplık kütüphane, Günlük 17 saat çalışma, 1300 cilt yeniden basım kitap, 15 ciltlik eser, 95 yıllık ömür. Rabbim taksiratını af eyleyip rahmetiyle muamele eylesin.

Konuyla İlgili:  Hace Muhammed Zahid kimdir

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.