İhtiyacınıza uygun 2.el laptop satın alma

2.el notebook satın alma rehberi

0 59

2.el laptop satın alma rehberi

Döviz kuru ve bilgisayar fiyatlarının yüksek olması insanları ikinci el laptop pazarına yönlendiriyor. Özellikle uygun fiyat ve yüksek performans, üstün özellik arayanların tercihi 2.el laptoplar oluyor. Peki 2.el notebook satın alırken nelere dikkat edeceğiz?

laptop-satin-alirken-dikkat

İhtiyacınıza uygun notebook satın alma

İnternette sıfır laptop satın alma ve 2.el dizüstü bilgisayar satın alma üzerine yüz binlerce içerik var. Bloglar, forumlar ve youtube da genelde marka fanatiklerinin yorumları satın alacak kişileri yanlış yönlendirmekte. Bu rehberde marka milliyetçiliğini görmeyeceksiniz.

HP ısınır, (kışın ısıtıcıya ihtiyacınız olmaz:) Casperla oyun oynanmaz, Asus menteşesi bozulur, Toshiba ekran gidip gelir, Lenova wi-fi problemi olur, Acer servis sıkıntıdır, Dell kendi kendine ısınır, Apple çok pahalıdır veya Lenovanın, klavyesi iyi Dell/Hp servisi iyi Samsung ekranı iyi Asusun sesi iyi Acerin fiyatı iyi Apple’ın kasası iyi gibi klasik tartışmalara girmeyeceğim.

Dizüstü bilgisayar alırken hangi özelliklere bakmalı

Ya da i3’ler, i5’ler, i7’ler intel işlemciler mi AMD’ler mi, ekran kartları, hard diskler, SSD’ler gibi donanımsal özellik mukayeselerine de dalmayacağız.

Bilgisayarların özelliklerinden anlayanlar ve detay isteyenler için yeterli kaynak internette mevcut. Niyetimiz başlangıç ve orta seviyede olanların kafasını çok fazla karıştırmadan dizüstü bilgisayar satın almasına yardımcı olmak. Hemen başlayalım.

Bilgisayar alırken ihtiyacınız ne?

  • Oyun: Yüksek konfigürasyon ve donanım gerektiren oyunlar oynamak için
  • İnternet: İnternette gezinme, sörf, multi-medya, film, müzik, resim vs. için
  • İş-Tasarım-Yazılım: Grafik tasarım programları, web tasarım ve uygulama geliştirenler, mobil iş istasyonları, serverlar, yazılım ile ilgilenenler için

Laptop satın alacağım hangi modeli tercih etmeli

Kimse yoğurduna ekşi demez. Ufak tefek ısınmalar veya problemler olsa da para verip satın aldığı markaya laf söylemek istemez. Laptop satılan yerlerde doğal olarak satış temsilcileri stratejik satış yapabilir. Ciroya, elinde fazla olana veya primi çok olana yönlendirebilir.  Bu nedenle ilk önce ihtiyacınızı belirleyin, oyun, video, tasarım, internet, iş vs. ardından bütçenizi belirleyin. İhtiyacınıza ve bütçenize uygun beğendiğiniz modelin donanım özelliklerine notebookcheck sitesinden bakın. Satın alabileceğiniz diğer ürünlerin donanımlarıyla kıyaslayın. Ürün ile ilgili internette kullanıcı yorumlarını inceleyin. Satın alacağınız laptop ile ilgili fikir verecektir. Ardından imkanınız varsa alacağınız modeli elektronik mağazaya gidip canlı canlı görün dokunun.

dizustu-satinalma-rehberi

Laptop satın alırken fiyat araştırma

Satın almadan önce distrübütörlerden, teknoloji mağazalarından, online alışveriş sitelerinden, pazar yerlerinden, fiyat kıyaslama sitelerinden satın alacağınız laptop fiyatlarını öğrenin. Kampanya ve indirimlerden haberdar olun. Son olarak servis, garanti süresi, ekstra kasko, garanti hizmetlerini sorun. Artık karar verdiğiniz bilgisayarı gönül rahatlığı ile alabilirsiniz. Çok pinpirikli olmayın. Teknolojik alet neticede. İçiniz rahat olsun uzun yıllar sorun çıkmadan kullanırsınız. Dilerseniz daha önce hazırladığımız Cep telefonu satın alma rehberine göz atabilirsiniz.

 

 

 

Yorum Yap!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.

Araç çubuğuna atla