Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

İnsan kime ne kadar inanır2 dk okuma süresi

2 147

İnsan kime ne kadar inanır

İnanmak nedir?

İnanmak nedir ; inanmak birinin söylediklerini sorgulamadan doğru kabul etmektir.Peki kime ne kadar neye göre inanıyoruz.

En çok kime inanırız…

İnsan en çok sevdiği kişilere en çok inanır. Çünkü beyin inanmaya odaklanmıştır. Çünkü kötü bir şey yada yalan beklemezsiniz o kişilerden. Dedikleri kesindir doğrudur. Aslında hiç göründüğü gibi olmuyor bu durum bazen. Bazen en güvendiklerimizin yalanını yakalarız ve bir daha güven yerine gelmez.. Nedir insani yalana sürükleyen.

Yalan söylemek ve zararları

Bana kalırsa yalanın açıklaması yok telafisi olamaz. Hele de sevdiklerine asla yalan söyleyemez insan. O yüzdendir ki insan değer verdiği kişilerden gelen yalanlardan sonra daha çabuk kırılır insan. Ve daha geç toparlanır. Sevgi saygı başkadır ama güven vermek apayrı bir durumdur. Birinin size kayıtsız şartsız güvenmesi. Sizi sorgulamadan hareket etmesi muazzam bir duygudur. Fakat insan bir kere kırıldı mi ne kadar severse sevsin bir daha eskisi gibi güvenemez. Hele bu beklemediğimiz birisi ise. O güvenin bir dahası olmuyor. Daha ilginç olanı insan güveneceği kişileri aslında daha çok zor zamanında tanıyor.

Güven kaybolduğunda geri gelir mi?

Kime ne kadar güveneceğini öyle zamanlarda anlıyor. Bir bakıyorsunuz can ciğer olduğunuz insanlar zor zamanınızda sizi tanımıyor. Bunu bizzat yaşadım çok iyi tanıdığım biri yıllardır çalıştığı işinden oldu. Üstelik bana zarar veren biriydi. Can ciğer olduğu yıllarca yediği içtiği ayrı gitmeyen arkadaşları aynı gün günlük hayatına devam etti. Biz arkadaşımla daha çok üzüldük kızın ayrılmasına. Emek vermişti çünkü ama can ciğer olduğu yıllarca yediği içtiği ayrı gitmeyen arkadaşları  umursamadı bile.

Yalansız  olsun sözünüz, haramsız olsun malınız, doğru olsun özünüz

Çok garip gelmişti o gün bize bu durumlar. Demek ki inanacak insanlar gerçekten farklı dedim içimden. İnsanlara bakışımı tekrar sorguladım o gün..Siz siz olun her zaman güvenilecek insan olun. İnsanların yanında olmak ile bir şey kaybetmez kimse. En çok sevdiklerine üzülüyor insan…İnsani sadece sevdikleri üzebilir sadece en sevdikleri…

Konuyla İlgili:  İslamiyetin İktisat Bakışı
  1. Merve dedi

    Cok guzel olmus ellerine saglik kesinlikle insani sadece sevdikleri uzer sevmedigi insanlar uzsede umursamaz insan

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.