Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Kabir ve hasta ziyaretleri1 dk okuma süresi

1 96

Kabir ve hasta ziyaretleri

1) Kabir ziyaretine giderken abdest almak.
2) Giderken yavaş ve ağır yürümek.
3) Kabristana varıldığında, bütün kabir ehline selam vermek,
4) Kabri öpme ve eliyle meshetmekten sakınmak.
5) 1 Fâtiha, 11 İhlâs-ı Şerîf okuyup hediye etmek. Bununla birlikte Yâsîn-i Şerîf ve Tekâsür sûrelerini de okumak müstehaptır.
6) Mezarların üstüne basmaktan, mümkün olabildiği kadar sakınmak. Eğer kabirlere basma zarûreti varsa, 1 Fâtiha,11 İhlâs-ı Şerîf okunup, o kabristanda yatan Müslümanların ruhlarına hediye edildikten sonra basılıp geçilebilir.
7) Kabir üzerindeki otları yolmak ve ağaçları kesmekten kaçınmak. Bu mekruhtur. Çünkü ağaç ve otlar yaş olarak devam ettiği müddetçe, altında yatanların günahlarına kefârettir.

Hasta Ziyareti Adabı

1) Aynı hastaya sık sık gitmemek.
2) Hastanın dizlerine yakın bir yerde oturmak, baş ucuna oturmamak.
3) Yeni veya kirli elbise ile gitmemek.
4) Hastanın yanına güler yüz ve tatlı sözle girmek, onu neşelendirecek, içini açacak şeyler yapmak ve söylemek.
5) Pek yakında, sıhhatine tekrar kavuşacağını müjdelemek.
6) Hastanın yanında fazla oturmamak.
7) Hastadan dua istemek.

Konuyla İlgili:  Müslüman nasıl vefat eder?
  1. Duran Zengin dedi

    Benim görüşüm :bilmek kadar bilgiyi de doğru kullanmak olmazsa olmamızdır sıkıştığında koskoca alim geçinen ilahiyatcılar bile efendim bu benim kendi yorumum deyil film tarihinde yaşamış falünca filanca zamanın çok derin alimi şöyle demiş böyle demiş bunlar bence lakayit.kardeşim sen kendi düşüncenin söyle yanlışsa birileri de kendi bilgilerile belki sizi bizi aydınlatır .dini konularda ben söyledim bitti yok herkez söylesin söğmeden hakaret etmeden görüş ve fikirler çarpışsın biz deyil.irade konusundaki yazı bence doğru ve düzgün yazılmış taşkınlık yokhasta ziyaretinde öyle sadece hastadan dua istemek ne demek sen hasta için dua etsen neyse.biz hasta için dua edersek Allah hastaya şifa verirmiş yoksa o hasta yaşantısına dikkat etmedi ise birşaylerin neticesi ise ne olacak iradesi cüzziye,külliye burada devredemidir.bu konuda bilgi verirseniz istifade edebiliriz.iyi günler

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.