Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Kahkaha ile gülmek5 dk okuma süresi

0 278

İnsanın fıtratında var olan bir davranış tebessüm etmek, gülmek. Doğduktan sonra bebekken gayet normal bir şekilde gülümsüyoruz. Dışardan müdahale olmadığı müddetçe ölçüyü kaçırmıyoruz. Ancak büyüyünce ortamın, nefsin, şeytanın vesveselerine uyup kahkaha ile gülüyoruz malesef. Halbuki müslüman islâmî yaşantısını her yönüyle yaşamalı.

İnsanların gülmekle ilgili en çok sorduğu soru genellikle gülmek abdesti bozar mı? veya kahkaha ile gülmek günah mı? oluyor. Önce ilk soruya cevap verelim. Hanefî mezhebine göre namaz dışında, cenaze namazında ve tilavet secdesinde kahkaha ile gülmek abdesti bozmaz. Şafiîlere göre kahkaha ile gülmek, namaz içinde de abdesti bozmaz.

Keza kendisinin de, başkasının da duyamayacağı bir sesle gülümseme ile yani tebessümle abdest bozulmayacağı gibi, namaz da bozulmaz. Fakat yalnız kendisinin işitebileceği bir sesle gülmek, abdesti bozmasa da namazı bozar. Ayrıca, mükellef bir insanın, cenaze namazı gibi rükûsuz-secdesiz değil de rükûlu ve secdeli bir namazda iken kasden veya sehven (bilereke ya da yanılarak) uyku halinde olmaksızın, yanındakiler işitecek kadar kahkaha ile gülmesi, hem abdestini, hem de namazını bozar. Çocuğun veya uyuyanın kahkaha ile gülmeleri ise, sadece namazı bozar, abdesti bozmaz.

Ancak tutum ve davranışlarımızın ahlâki ve edebi yönünü de gözardı etmemek lazım. Bilirsiniz, böyle bir gülüş dinimizce hoş görülmemiştir, makbul bir gülüş tarzı değildir. Her haliyle bizim için en güzel örnek olan Rasûlullah Efendimizin (s.a.v.) gülüşü, tebessümden ibaret idi.

Gülmekle ilgili Ayetler

Zira gülmekle ilgili Kur’anı Kerim’de Hz.Allah Tevbe Sûresi 82.Ayet-i Kerimede şöyle buyuruyor:
[su_note note_color=”#fafafa” text_color=”#000000″ radius=”11″] فَلْيَضْحَكُواْ قَلِيلاً وَلْيَبْكُواْ كَثِيرًا جَزَاء بِمَا كَانُواْ يَكْسِبُونَ  Fel yadhakû kalîlen vel yebkû kesîrâ(kesîran), cezâen bi mâ kânû yeksibûn(yeksibûne). Elmalılı Hamdi Yazır Meali: “Artık kazandıkları günahın cezası olarak az gülsünler çok ağlasınlar”[/su_note]

Konuyla İlgili:  5 vakit namazın sünnetleri ve faziletleri

Hz. Mûsâ ve Hızır Aleyhimesselâm birbirlerinden ayrılacakları zaman Mûsâ Aleyhisselâm:

“Bana nasihatte bulun.” dedi. Hızır Aleyhisselam:

“Yâ Mûsâ, inatçı olma. İşin olmayan yere gitme. Sebepsiz yere gülme. Birisi hata işlerse hatasından dolayı onu kınama. Kendi hataların için daima ağla.” buyurmuştur.

Hiç gülmeyecekmiyiz, gülmenin ölçüsü nedir?

Gülmekle ilgili hadisler

Gülümseyeceğiz. Lakin ölçüsünü bilerek. Hepimizin lideri, Hz. Peygamberimiz Muhammed Mustafa sav. tebessüm ederdi. Güleryüzlüydü. Somurtmazdı. Kızdığında kızgınlığını belli etmezdi. Hadis-i Şeriflerinde şöyle buyurmuştur:

“Güler yüzle insanlara selâm vermen sadakadır.” (Câmiü’s-Sağîr, 4/1513) “Allah’tan kork ve hiçbir iyiliği küçümseme. Bu, su isteyen birisine kovandan su vermek veya Müslüman kardeşini güler yüzle karşılamak dahî olsa.” (Müslim, Birr, 144; Tirmizî, Et’ime, 30) “Siz mallarınızla bütün insanları memnun edemezsiniz. Öyle ise, güler yüzlülüğünüz ve güzel huyunuzla onları memnun ediniz.” (Câmiü’s-Sağîr, 2/661)

Ancak şunu da unutmayalım; “Hazret-i Peygamber (asm) çok susar, az gülerdi.” (Müsned, 5/86)

Kahkaha ile gülmenin sakıncaları

Çok gülmek, kahkahayla gülmek, yapmacık gülmek, boş yere gülmek, alay edici, incitici ve küçümseyici gülmek ve boş ve faydasız bir şekilde gülmek, güldürmek ise yasaklanmıştır.

Avf bin Abdullâh’ın (r.a.) rivayet ettiği hadîs-i şerîfte şöyle buyurulmuştur: “Peygamber Efendimiz (s.a.v.) gülmezdi, ancak tebessüm ederdi. Bir tarafa döneceği zaman mübarek yüzünün tamamını çevirirdi.”

Yine bir başka hadis-i şerifte “Ölüm kendisini kovaladığı halde, dünyayı kovalayan kimseye şaşarım. Kendisinden gafil olunmadığı halde, gaflete dalan kimseye şaşarım. Allah kendisinden râzı mıdır, kızgın mıdır bilmediği halde kahkahayla gülen adama şaşarım.” (Câmiü’s-Sağîr, 3/1174) buyurmuşlardır.

Hasan-ı Basrî Hazretleri “Arkasında cehennem ateşi olduğu halde gülene, önünde de ölüm olduğu halde sevinene şaşarım.” demiştir.

Hasan-ı Basrî Hazretleri kahkaha ile gülen bir gence rastladı. “Evladım, sırat köprüsünden mi geçtin?” “Hayır.” “Cennete gideceğin yahut cehennemden kurtulduğun mu sana bildirildi?” “Hayır.” O halde niye gülüyorsun?

Konuyla İlgili:  Sağlıklı beslenme için hangi gıdaları tüketmeliyiz?

Hasan-ı Basrî Hazretlerinin sözleri o gence öyle bir tesir etti ki o günden sonra bir daha kahkaha ile güldüğü görülmedi.

Kahkaha ile gülmek günah mı?

Tâbiîn devri âlimleri bir nasihatta bulundukları zaman insanların kalbine tesir ediyordu. Zira onlar ilimleriyle amel ettiklerinden sözleri başkasına fayda veriyordu. Fakat günümüz âlimleri ilimleriyle amel etmedikleri için insanlara da faydası olmuyor. Sözleri kimseye tesir etmiyor. Buna yemeleri, içmeleri, gülmeleri tüm günlük yaşantıları dahil malesef.

İbn-i Abbas (ra.) “Gülerek günah işleyen ağlayarak cehenneme girer.” buyurmuştur.

Dünyada çok gülenler âhirette en çok ağlayacak olanlardır. Dünyada (günahlarına) çok ağlayanlar da cennette çok güleceklerdir. Hz. Allah bizlere daima günahları düşünüp pişman olup tövbe etmeyi, az gülmeyi nasip eylesin.

Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem güleryüzlüydü lakin kahkaha ile gülmezdi. Herkese tebessüm eder kimseye somurtmazdı. Rehberimiz olan efendimiz sav’in hayatını örnek alıp yaşantımızda uygularsak etrafımızdaki insanlara iyi örnek oluruz. Böylece söylediklerimiz çevremizdekilere faydalı olur.

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.