Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Klima satın alma rehberi13 dk okuma süresi

2 658

Klima Seçimi

Klima satın alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Klima satın almadan önce neler yapmalıyız?

Bilim adamları tarafından yapılan araştırmalara göre insanlar ortalama 20 ile 27 derece arasında normal yaşamını rahat bir şekilde devam ettirebiliyor. Fazla sıcak veya fazla soğuk çalışma hayatından sağlığa pek çok konuda insan hayatını olumsuz etkilemektedir. Günümüzde bu değerler klimalar ile dengelenmekte insanların ferah ve konforlu bir şekilde hayatlarını devam ettirecekleri ortamlar sağlanmaktadır. Klimayı alırken doğru klimayı almak doğru bir şekilde kullanmak çok önemlidir. Klima satın alırken hem bütçenize uygun hem elektrik sarfiyatı az hemde dayanıklı bir markayı nasıl seçmeliyiz? Aşağıda detaylı olarak klima satın alma rehberi hazırladık.

Klima satın almadan önce yapmanız gereken ilk şey kaç BTU klima alacağınızı belirlemek. Klima btu hesabını nasıl yapacağınızı aşağıda detaylı bir şekilde anlattık.

1.BTU

Klima Btu Hesabı Nasıl Yapılır?

BTU belirlemek için evinizle aşağıdaki bilgilere sahip olmanız gerekmektedir. Aksi halde evinize klima keşfi için satın aldığınız markanın yetkili servisi gelip ücretli klima btu keşfi yapması gerekir. Odanıza kaç btu klima gerektiğini belirlemek gelişen teknoloji ile artık çok kolay. Dilerseniz 3 markanın btu sorgulama sayfasına girerek kaç btu klima gerekli olduğunu klima hesabı yaparak bulabilirsiniz.

[su_accordion]
[su_spoiler title=”Klima Btu Hesaplama Nasıl Yapılır Tıklayınız!” style=”fancy”]

Klima hesabı şu şekilde yapılır: Oda metrekaresini 2,2 ye bölüp 1000 ile çarparsanız yaklaşık soğutma ihtiyacını bulabilirsiniz.
22,46/2,2 *1000 = 10209 btu/h buda demektirki 12000 btu/h yeterlidir.

Biraz daha teknik olan pratik klima hesabına görede (keşif ekipleri bunu kullanır)

Oda m2 si bölge katsayısı ile çarpılır, kişi sayısı içinde kişi başı 600 Btu/h eklenir. Aydınlatma gücü 500W ın üzerindeyse her 1W için 3,412 btu/h eklenir.

Bölge katsayıları şöyledir:

 • Akdeniz:445
 • Doğu Anadolu:308
 • Ege:423
 • Güneydoğu Anadolu:462
 • İç Anadolu:346
 • Karadeniz:385
 • Marmara:385

Klima Hesabı Nasıl Yapılır?

Ege’de oturduğunuz varsayarsak klima hesabı;
22,46 x 423 = 9500 Btu/h
4 kişi için = 4 x 600 = 2400 Btu/h
Aydınlatmanızın 500W üzerinde olduğunu düşünmüyorum bunun için ilave yapmıyoruz.

9500 + 2400 = 11900 Btu/h buda demktirki 12000 Btu/h yeterlidir. [/su_spoiler] [/su_accordion]

En çok klima satan 3 markada toplam 15 yıl çalışmış bir klima servis elemanı ortalama kaç m2 kaç btu klima gerektiğini şu şekilde açıklıyor:

[su_box title=”Kaç metrekare odaya kaç btu klima gerekli ” style=”soft” box_color=”#b6c583″ title_color=”#000000″ radius=”11″]

Eğer evin,dairenin izolasyonu ve yalıtımı iyiyse ortalama

 • 15 m2 ye kadar 9000 BTU
 • 15-25 m2 arası 12.000 BTU
 • 25-35m2 arası 18.000 BTU
 • 35-50m2 arası 24.000 BTU

Not: Yaşadığınız Bölge, Şehir, Kullanılacak Mekan[işyeri, ev, ofis], Alan[m2], Tavan Yükseklik, Kişi Sayısı, Pencere Sayısı, Pencere Tipi[Çift Cam – Tek Cam], Cephe, Zemin türü[Parke – Fayans], Bulunduğu Kat, Odadaki lamba sayısı btu etkileyen faktörlerdir.

Markaların sitesinden klima btu sorgulaması yapmak için;
Samsung Klima HesabıDaikin Klima HesabıMitsubishi Klima Hesabı

[/su_box]

2.Elektrik Tüketimi

Klima satın alırken sizi en çok yoracak konulardan biri de elektrik tüketimlerini öğrenmektir. Ancak üşenmeyin, korkmayın. Markaların bu değerlerinin yer aldığı katalogları alın. Tek tek hepsini kıyaslayın. Sonra elektrik faturaları geldiğinde iyi ki uğraşmışım diyeceksiniz. Enerji sınıfı olarak Soğutmada A+ Isıtmada A’dan daha düşük klima almamanızı tavsiye ediyoruz. Klimaların elektrik tüketimlerini öğrenmek için SEER ve SCOP değerlerine bakmanız gerekir. Zaten enerji sınıfları[A++ A+ A ve B] olup olmaması SEER ve Scop değerlerine göre veriliyor. Eski adlarıyla [EER, COP] tek farkı başlarına “S” geldi 🙂 Bazı markalarda hala eski adlarıyla geçiyor. Bu değerlerle ilgili detaylı bilgiyi aşağıda verdik. Özetlersek; Klima satın alırken SEER değeri en az 5.5 SCOP değeri en az 3.5 olmasına dikkat ediniz. Bu değerler ne kadar yüksek olursa elinize geçecek fatura o kadar az olur (: Şimdi detaylara geçelim:

Konuyla İlgili:  Çamaşır Makinesi satın alma rehberi

[su_accordion]
[su_spoiler title=”Scop Nedir? Öğrenmek İçin Tıklayınız!” style=”fancy”]

SCOP : İngilizce “Seasonal Coefficient Of Performance” ifadesinin baş harflerinden oluşan kısaltmadır. Türkçe: Mevsimlik Performans Katsayısı anlamına gelir. Klimaların verimli olup olmadığını anlamak için kullanılan performans katsayısıdır. Bir klimada bu değer ne kadar yüksekse klimanın da o kadar verimli olduğu anlamı çıkar. SCOP değeri aynı zamanda performans maliyetini de belirler.

Klimalar çalışma aşamasında belli bir elektrik enerjisi harcar.Bir klimanın verimli olup olmadığını anlamak için performans katsayısı anlamına gelen SCOP değerlerleri gösterge olarak kullanılır. Klimada Scop değeri ne kadar yüksekse klima o derece verimli olmaktadır.

SCOP değeri klimanın 1 birim enerjiyle kaç birim ısı değeri ürettiğini gösterir. Yani değeri 3,0 olan bir klima 1 kw’lık elektrik çekerek 3 kw’lık ısıtma elde etmektedir. Günümüzdeki klimalarda bu değer 3,60 ve üzeri olanlar A enerji sınıfıdır. A enerji sınıfında da bu değeri 3,60’ın üzerine çıkarsa klima o kadar az elektrik harcar ve çok ısıtma sağlar.

SCOP Değerleri

SCOP değerleri klimalarda enerji sınıflandırması yaparken kullanılır. Hem ısıtma hem soğutma performansı dikkate alınan klimalarda ısıtması B olup soğutması A olan klimalar mevcuttur. Bu durum da klimaların A sınıfı olduğu anlamına gelmez. Klima satın almak isteyenlerin klimaların üzerindeki SCOP değerlerine bakmaları gerekir. Isıtmada;

 • 3,60+ A enerji sınıfı
 • 3,40 – 3,60 B enerji sınıfı
 • 3,20 – 3,40 C enerji sınıfı
 • 3,00 – 3,20 D enerji sınıfı
 • 2,80 – 3,00 E enerji sınıfı
 • 2,60 – 2,80 F enerji sınıfı anlamına gelmektedir.

[/su_spoiler] [/su_accordion]

[su_accordion]
[su_spoiler title=”Seer Nedir? Öğrenmek İçin Tıklayınız!” style=”fancy”]

SEER = İngilizce “Seasonal Energy Efficieny Ratio” ifadesinin baş harflerinden oluşan kısaltma olan SEER de SCOP gibi klimanın verimliliğini gösteren bir değerdir. Türkçesi: “Mevsimsel Enerji Verimliliği Oranı”dır. Bu değer cihazın ne kadar elektrik performansına sahip olduğunu yani alınan performansın harcanan elektriğe oranını gösterir. SEER değeri ne kadar yüksekse klima o kadar iyidir. Eskiden kullanılan EER ve COP enerji verimlilik değerleri yerine 01.01.2014 den itibaren yürürlüğe giren yeni enerji verimliliği yönetmeliğine göre ülkemizde de Amerika ve Avrupa ülkelerinde olduğu gibi SEER ve SCOP değerleri kullanılmaktadır.

Klimalar, ısıtma ve soğutma görevlerini yerine getirirken elektrik enerjisi kullanırlar. Klimaların bu enerji ve performans değerlerini göstermek, verimliliğini anlamak için SEER değerlerinden yararlanılır. Alınan performansın harcanan elektriğe oranını gösteren SEER ne kadar yüksekse klima o kadar kaliteli ve verimli olarak tanımlanır. Bu yüzden klima satın alırken SEER değerine bakmalıdır.

Klima satın almak isteyenlerin öncelikli olarak dikkat etmesi gereken unsurlardan biri cihazın SEER değerleridir. Bu değer, enerji tasarruf oranı anlamına geldiği için klimayı kullandıkça karşılaşacağınız faturalar hakkında size bilgi verir. SEER değerinin yüksek olması klimanın az enerji harcadığını ve iyi soğutma yaptığını gösterir. 3,20 ve üzeri değere sahip klimalar A enerji sınıfına sahiptir ve kaliteli klimalar arasında yer almaktadır. 3,20’nin üzerine ne kadar çıkılırsa o kadar az elektrik faturası ödeyeceksiniz demektir.

Konuyla İlgili:  Fırın satın alma rehberi

SEER Nasıl Ölçülür?

SEER nasıl hesaplanır diyorsanız aşağıdaki formülü kullanabilirsiniz. Ancak klimalarınızın kullanım kılavuzlarında SEER değeri yer aldığı için siz 3,20 ve üzeri değerlere sahip cihazları tercih edebilirsiniz. Yine de formülü merak ederseniz:

seer-nedir-nasil-olculur
Seer Nedir? Nasıl Ölçülür?

 

Yeni enerji verimliliği sınıflandırmaları ve SEER değerlerinin olması gereken aralıkları ise şunlardır:

Split Klimalar
Enerji Verimliliği Sınıfı SEER (Soğutma) SCOP (Isıtma)
A+++ SEER > 8.5 SCOP > 5.1
A++ 6.1 < SEER < 8.5 4.6 < SCOP < 5.1
A+ 5.6 < SEER < 6.1 4.0 < SCOP < 4.6
A 5.1 < SEER < 5.6 3.4 < SCOP < 4.0
B 4.6 < SEER < 5.1 3.1 < SCOP < 3.4
C 4.1 < SEER < 4.6 2.8 < SCOP < 3.1
D 3.6 < SEER < 4.1 2.5 < SCOP < 2.8
E 3.1 < SEER < 3.6 2.2 < SCOP < 2.5
F 2.6 < SEER < 3.1 1.9 < SCOP < 2.2
G SEER < 2.6 SCOP < 1.9

[/su_spoiler] [/su_accordion]

[su_accordion]
[su_spoiler title=”EER Nedir? Öğrenmek İçin Tıklayınız!” style=”fancy”]

EER (Energy Efficiency Ratio) İngilizce kelimenin kısaltmasıdır. Türkçesi: “Enerji Verimliliği Oranı”dır. Klimadan alınan performansın ödenen paraya (harcanan elektriğe) oranıdır. A sınıfı B Sınıfı gibi enerji sınıflarının referansı bu verimliliğin göstergeleridir. Bir klimada bu değerler ne kadar yüksekse klima o kadar verimlidir. EER artık eskide kalmış bir enerji verimlilik değeridir. Onun yerine tüm dünyada ve ülkemizde artık SEER değeri kullanılmaktadır.[/su_spoiler] [/su_accordion]

[su_accordion]
[su_spoiler title=”Cop Nedir? Öğrenmek İçin Tıklayınız!” style=”fancy”]

Klimalar ısıtma ve soğutma işlevini yerine getirirken elektrik enerjisi harcarlar. Bir klimanın ne kadar verimli olduğunu anlamak için performans katsayısı anlamına gelen COP (Coefficient Of Performance) İngilizce kelimenin kısaltmasıdır. Türkçesi: “Performans Katsayısı”dır. Klimadan alınan performansın ödenen paraya (harcanan elektriğe) oranıdır. A sınıfı B Sınıfı gibi enerji sınıflarının referansı bu verimliliğin göstergeleridir. Bir klimada bu değerler ne kadar yüksekse klima o kadar verimlidir. COP artık eskide kalmış bir enerji verimlilik değeridir. Onun yerine tüm dünyada ve ülkemizde artık SCOP değeri kullanılmaktadır.[/su_spoiler] [/su_accordion]

Eurovent Sertifikası

Uluslararası tüm dünyada geçerliliği olan “Eurovent Sertifikası” klima markalarına ısıtma-soğutma performansına göre verilir. Isıtma ve soğutma performansları ölçülen ve en az elektrik yakan klima markalarına verilen Eurovent Serfikası Türkiye’de 3 markada Daikin, Mitsubishi ve Samsung markalarında bulunmaktadır. İklimlendirme ve soğutma ürünlerinin, Avrupa ve uluslararası standartlara göre performans derecelendirmelerini onaylayan sertifikadır. Klimalar için CE sertifikası diyebiliriz. Satın alacağınız klimada olması ekstra avantaj sağlayabilir. Klimaların Eurovent Sertifikası olup olmadığını bu siteden sorgulayabilirsiniz.

3.Düz-Inverter Klima

Klimalar inverter motorlu olanlar ve düz olanlar olmak üzere ikiye ayrılır. Klima seçerken bu seçeneği de göz önüne almalısınız. Eğer klimayı sadece soğutma için alacaksanız ve kısa süreli  1-2 saat çalıştıracaksanız Inverter olup olmaması önemli değildir. Ancak klima uzun süre çalışacaksa Inverter olması gerekmektedir. Inverter motor hem daha dayanıklı hem daha sessiz hemde daha az elektrik yakan bir motor tipidir. Inverter motorun en önemli özelliği ne kadar çok çalışırsa o kadar az elektrik yakar. Bu nedenle Inverter klimalarda az elektrik yakması için çalıştıktan sonra hemen kapatmamalı en az 4 saat çalıştırmalıdır. Inverter motor olanlar düz klimalara göre biraz daha pahalıdır. Ancak 1 yılda yaptıracağı elektrik tasarrufu ile ödediğiniz ekstra parayı çıkartır.

Konuyla İlgili:  Samsung Cep Telefonu Satın Alma Rehberi

4.Filtre-Hava Temizliği-Koku

Klimalarda dikkat edeceğiniz bir başka özellik filtreleridir. Klima tavsiyelerini ve klima kullanıcı yorumlarını okuyarak klima kullananlardan koku yapıp yapmadığı ile ilgili mutlaka tavsiye alınız. Bunun dışında 15 günde bir filtresi temizlenmelidir. Bu nedenle kolay temizlenebilen, pratik takıp-çıkarılabilecek filtre modellerini tercih edebilirsiniz. Yıllık olarakta klima bakımları ihmal edilmemelidir. Ayrıca astım, bronşit, yeni doğmuş bebekler vb. hastalık ve hassas durumlar için ekstra filtreli olanları tercih edebilirsiniz.

5.Ses Seviyesi

Klimada önemli olan noktalardan biri de ses desibel seviyesidir. Ortalama 9 ve 12 liklerde 19-25 desibel 18 ve 24 lüklerde 25-35 desibel ses seviyeleri normaldir. Bu seviyelerin üzerinde ses desibeli ısıtırken-soğuturken sizi rahatsız edebilir.

6.Performans ve Ekstra Özellikler

Otomatik sıcaklık-soğukluk kontrolü: Isıtma yada soğutma yaptığınızda odanın sıcaklığı değişirse mevcut oda sıcaklığına getirmek için aktif çalışır sonra yine normal çalışmasına döner. Böylece ne üşüyüp ne de çok ısınıp kapıyı pencereyi açıp hasta olursunuz.

Uzaktan Erişim-Wi-Fi: Klimanıza uzaktan bağlanarak eve gelmeden çalıştırma, cep telefonundan kontrol etme özelliği. Yakın zamanda bütün klimalara geleceğini düşündüğümüz özelliklerden biri. Bazı markalarda var.

7.Garanti-Kurulum ve Servis Hizmetleri

Evinizde klimanın iç ünite boru tesisatı daha önceden döşendiyse satın alacağınız klima btu ile uygun olup olmadığını satıcınıza sorunuz. Klima satın alırken iç ünite boyutlarını öğreniniz. Evinize dikey/uzunlamasına üfleyecek şekilde kurulum yaptırmaya gayret ediniz. Klima yetkili servisi evinize geldiğinde mümkün mertebe krişe, kolona kurulum yaptırmaya çalışınız. Daha sessiz çalışacaktır. Yetkili servis klima kurulumuna gelmeden önce klima boruları için sıva altı yerlerini ve elektrik bağlantısını sıvacı ve elektrikçi ile görüşerek hazırlayınız. Hiçbir klima yetkili servisi bunları yapmaz. Ayrıca klimanızın motor ve ürün garantisinin kaç yıl olduğu da önemlidir. Ekstra garanti süresi varsa hediye isteyebilir veya ücretiyle servisten satın alabilirsiniz. Garanti ve yetkili servis klima için oldukça önemli bir konudur. İhmal etmeyiniz.

Ekstra bilgi: Bazen klima servisi olduğumuz için soru geliyor. Her oda için ayrı klima mı? Yoksa 1 klima ile bütün odaları ısıtmak/soğutmak mı?

Isıtma-soğutma performansı, elektirik sarfiyatı ve verimlilik açısından en iyisi her oda için ayrı ayrı klima kurulması. Örneğin 35 m2 ve 15 m2 iki odanız olsun. Bu odaları multi-split yapıp tek motor takıp 2 iç ünite ile olayı halledeyim deseniz sadece 9’luğun olduğu odayı açsanız da 24’lük motor çalışacak sarfiyat fazla olacak. 24’lük alıp her yeri soğutup-ısıtmaya kalksanız bu sefer 24.000 BTU’lük klima daha fazla yeri soğutup ısıtıncaya kadar yine daha fazla performans=para harcayacak. En güzeli her oda için ayrı ayrı klima almaktır.

 

 

 

 1. su tesisatçısı dedi

  Paylaşım için teşekkürler. Pek bir bilgilendirici doğrusu.

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.