Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

KPSS 85 ve üzeri almak için nasıl çalışmalı5 dk okuma süresi

6 5.714

KPSS 85 ve üzeri almak için nasıl çalışmalı

Kamu Personel Seçme Sınavı KPSS’de 85 puan bazı bölümler hariç adayların birçoğuna atanmak için yeterli olmaktadır. KPSS’den 85 ve üzeri puan almak aslında ilk bakışta zor gibi görünse de düzenli bir çalışma programıyla rahatlıkla üstesinden gelinebilir. 2016 KPSS sınavı geride kaldı. Şimdi 2017 KPSS sınav maratonuna başlayacağız. KPSS’den yüksek puan almak için yapmanız gerekenleri maddeler halinde listeledik.

Parça – Bütün Yöntemi

Parça-Bütün yöntemiyle çalışıyoruz. Yani yüzeysel olarak konu başlıklarını yazıp kavram haritamızı çıkartıyoruz. Detaylara daha sonra geçiyoruz. Böylece uzun konular arasında boğulmuyoruz. Örneğin Tarih dersini çalışırken padişahların dönemleriyle ilgili bilgiler tüm konuları bitirdikten sonra mı aklımızda daha iyi kalır yoksa padişahları dönem dönem kendi konuları içerisinde çalışırsak mı? İstisnalar dışında parça parça çalışmak çok daha verimli ve kolay hatırlanabilir olacaktır.

Çıkmış Soruları Çözümlü Olarak Çözmek

Son 10 yıl ÖSYM KPSS sorularının çözümlü soru bankalarını açıp çözümlerini okuyarak soru çözüyoruz. Böylece soruların nasıl sorulduğunu soru tiplerini, nerelerden soru geldiğini, ne sorduklarını öğrenmiş oluyoruz. Ayrıca bu konu tekrarı yapmamızı sağlayacak.
Konu çalışırken mutlaka not alarak özet çıkararak çalışıyoruz. Özellikle çok soru gelen önemli konularda birine anlatıyormuş gibi ses kaydı yapıyoruz. Bu konunun zihnimize yerleşmesini sağlar. Konuları 15 günde bir tekrar ediyoruz. Tekrar sonrası o konuyla ilgili test çözmeyi unutmuyoruz. Bu eksiklerimizi görmemizi sağlar. Bu şekilde eksikleri tamamladığımız iyice yerleşmiş olan konuları listeden çıkartarak tüm konuları tamamlıyoruz.

En Çok Konu Çalışan Değil En Çok Soru Çözen!

Konu çalıştığımız süre kadar bu konularla ilgili soru çözmeden kpss kazanmak zor. Bu nedenle mümkün olduğunca çok soru görmek ve konunun iyice yerleşmesini sağlamak için her konu sonunda mutlaka soru çözüyoruz. Ben konuların hepsini bitireyim[tüm videoları izleyeyim, dershanede hocalarla konular bitsin veya konu anlatım kitaplarını bitireyim] sonra hep soru çözerim diyen yanlış yapar. Bu şekilde çalışanların aklında konular kalmaz. KPSS sınavını en çok konu bilenler değil en çok soru çözenler en çok farklı soru görenler kazanıyor. Bunu sakın unutmayın.

Konuyla İlgili:  Sorunlu bireyleri biz ortaya çıkartıyoruz

Ne Olursa Olsun Ne Yapın, Ne Edin Deneme Çözün!

Ocak sonuna kadar tüm konular bitmiş olsun kalan 5 ayda günlük 250 sorunun altına düşmeyin. 3 günde 1 deneme çözün eksik konularınızı görün. Konu tekrarıyla eksiklerinizi tamamlayın.Sınava kadar en az 100 deneme çözün. Konular bitmedi deneme çözmeyeyim gafletine düşmeyin sakın. Deneme çözmemek için beyniniz bahane üretir. Konular bitmedi, yeteri kadar konular yerleşmedi. Tekrar yapmadım vs. Sakın ama sakın bu yanlışa düşmeyin. Deneme çözmeyi erteledikçe bir bakarsınız sınav zamanı gelmiş ve siz deneme çözmeden sınava girmek zorunda kalırsınız. Süreyi yetiştiremezsiniz. Sonra 5-6 türkiye geneli yayınevi denemeleri çözenler [yayınevleri genelde benzer soru tutturur.] benzer soruları hemen farkeder. Genel Kültür Genel Yetenekten 20-25 soru benzer soru olduğu için hızlıca çözer. Hem sizi rahatlatır hem zaman kazandırır. Deneme çözmeyenler sınav stresi, zaman kaygısı ile panik yapıyor panik nedeniyle benzer soruları görmediği için çözemez. Bunun için deneme çözmek çok ama çok önemli. Gerekirse sonuçlarına bakmayabilirsiniz. Bu sizi strese sokmaz rahat olursunuz. Konu anlatımı dışında deneme not defteriniz olsun. Denemelerde aldığınız soru notlarının çözümlerini tekrarlarını unutmayın.

Deneme Değerlendirme Notları, Özetleri Son Kez Tekrar Etme

Mart, Nisan, Mayıs boyunca her gün 1 deneme mutlaka yapın ve sınava 1 gün kalıncaya dek çalışmayı bırakmayın. Son hafta deneme yapmayı bırakın. Yaptığınız denemeleri ve çıkardığınız özetleri iyice beynimize yerleştirelim. Denemelerde yaptığınız yanlışlara ve boş bıraktığınız sorulara göre konu tekrarını unutmayın. Konu özetlerini, notları, soru çözümlerini özümseyelim. Son hafta bunlarla meşgul olalım. Tarih, Coğrafya, Anayasa-Vatandaşlık Güncel bilgi özetlerini okuma, not tekrarları yapalım böylece konular tam şekilde yerleşir.Yine genel konu tekrar videoları kitap okumaları güncel bilgi tekrarları yapabiliriz. Böylece sözel dersler parçaları yerleşmişti bütün şeklinde tekrarlarla iyice hatırlanabilir hale gelir. Özellikle matematik soru çözüm videolarını izleyelim.

Konuyla İlgili:  TYT ve YKS nedir? Yeni sınav sistemiyle ilgili bilgiler

Stres ve kaygıdan uzak durmak

Strestten uzak durun. Sınavın alternatiflerinin olduğunu düşünün. İnsanın rızkının Allah’tan geldiğini düşünüp tevekkül edeceğiz. Sınav olmazsa kendimi geliştiririm farklı iş alternatiflerine bakarım. İngilizce bilgimle, bilgisayar bilgimle özel sektörde çalışırım düz memurluk denerim ücretli öğretmenlik yaparım deyip stresle başedeceğiz. Sınavın son olmadığı telafisinin, alternatiflerinin olduğunu düşünüp rahat bir şekilde sınava gireceğiz. Aklımız kalmayacak. Yoksa soruları rahat cevaplayamayız. Ben elimden gelen herşeyi yaptım artık nasibim neyse o olur deyip Hz.Alla’a dua edip tevekkül edeceğiz. Son hafta uyku düzenine dikkat edeceğiz. Yediklerimize içtiklerimize dikkat edeceğiz. Bu şekilde sınava girip inşallah Allahın izniyle muvaffak olacağız.

Her Fırsatta Kitap Okumak

Kitap okumak türkçe sorularında sizi hızlandırdığı gibi hayata olan bakış açınızı da değiştirecektir. Okudukça aslında kpss türkçe sorularının çokta zor olmadığını düşüneceksiniz. Şimdilik tavsiyelerimiz bunlar. Eklemek isteyen olursa yorum kısmında belirtebilir.

 1. murside dedi

  yazınızı çok beğendim, teşekkürler…

  1. Not Defteri dedi

   İlgi gösterip beğendiğinize memnun olduk. KPSS ile ilgili tecrübelerini paylaşmak isteyenler de yorum olarak yazarsa yazıyı güncelleriz inşallah. İyi çalışmalar…

 2. Teslime dedi

  Ben çalışmayı bilmiyor muşum uzun zamandır. Gerçekten çok yararlı oldu benim için çok teşekkürler ?

 3. Hilal dedi

  Gerçekten çok güzel bir paylaşım olmuş bende nacizane Kendime ders çalışma proğramı hazırladım. Ilgilenenler buyursun.:)
  http : / / yolunsonukpss.blospot.com.tr

  1. editor dedi

   Teşekkürler Hilal Hanım. Faydalanmanıza sevindim.

 4. Samet dedi

  Çok teşekkür ederim. Henüz üniversite tercihimi yaptım ama ileriye dönüük bilgi oldu sağolun

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.