Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

KPSS Öğretim Yöntem Tekniklerine nasıl çalışılır?2 dk okuma süresi

0 384

KPSS Öğretim Yöntem Tekniklerine nasıl çalışılır?

Kamu Persone Seçme Sınavı(KPSS)’de 2013 yılında yapılan değişiklikle Öğretim Yöntem ve Teknikleri dersinin soru sayısı arttırıldı.KPSS’de bu bölümden ortalama 24-30 soru gelmektedir. Sorular Öğretim Teknolojileri ve Teknikleri, Materyal Tasarımı, Sınıf Yönetimi konularını kapsamaktadır.

Öğretim Yöntem ve Teknikleri dersine çalışırken, konuların daha rahat kavranması açısından mutlaka konu sıralaması takip edilmelidir. Konu sıralaması şu şekilde yapılabilir; A.Öğretim Uygulamaları B. Modelleri C. Stratejileri D. Yöntemleri E. Teknikleri

Öğretim Yöntem ve Teknikleri, Program Geliştirme ve Öğrenme Psikolojisi dersleriyle paralel çalışılmalıdır. Çalışma stratejinizi oluşturduktan sonra birbirleriyle ilişkisini daha iyi göreceksiniz.Öğretim yöntem ve teknikleri dersine program geliştirmeden hemen sonra başlanmalıdır. Yani öncelikle program geliştirme dersi çalışılarak bitirilmeli sonra öğretim yöntem ve teknikleri dersine başlanmalıdır.

KPSS Öğretim Yöntem ve Teknikleri ÖYT Sınavına Hazırlık

Bu derste sınıf yönetimi ile birlikte toplam 30 soru çıkmaktadır. Dersin bir bütünlük içerisinde öğrenilebilmesi için öğretmenin dersin işleyiş sırası takip edilmelidir. Ya (model-strateji-yöntem-teknik ) sırası takip edilmeli veya tam tersi teknikten başlayarak modellere doğru gidilmelidir.

Bu ders öğretmenlerin sınıf içi uygulamalarına yönelik olduğu için, sorular daha çok sınıf içi uygulamalara yönelik çıkmaktadır. Özellikle 2011 sınavında etkinlik-kazanım ilişkisinden 3-4 soruya yer verildi. Bu nedenle ülkemizde yer verilen öğretim uygulamaları- modelleri-stratejileri- yöntem ve tekniklerine daha fazla önem vererek tüm konulara hakim olmak gerekir. Öğretim yöntem ve tekniklerinden sorulan soru sayısının fazla olması nedeniyle yapılacak çalışmalarda bu derse Öğrenme Psikolojisiyle birlikte daha fazla zaman ayrılmalıdır

KPSS ÖYT ipuçları ve sınav taktikleri

Öğretim Yöntem ve Teknikleri dersinden en çok soru Öğrenme, Öğretme Kuramları ve Öğretim Tekniklerinden gelmektedir.Sınıf içi uygulama, Sınıf Yönetimi, Materyal Tasarımı konularından konu çalışmaktan ziyade örnek anlatımlar ve sorular üzerinden pekiştirme yapılmalıdır.

Konuyla İlgili:  KPSS Anayasa ve Vatandaşlık nasıl çalışılır?

ÖYT öyle bir ders ki binlerce çeşit sınıf içi uygulama veya örnek model var. Bu nedenle farklı kaynaklardan bol bol soru çözerek çeşitli uygulama ve modelleri gördükçe yöntem ve teknikler hafızanıza kazınacaktır.

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.