Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

KPSS Ölçme ve Değerlendirme’ye nasıl çalışılır?1 dk okuma süresi

0 618

KPSS Ölçme ve Değerlendirme’ye nasıl çalışılır?

KPSS’de Ölçme ve Değerlendirme’den 12 soru sorulmaktadır. Ders çalışma taktik ve teknikleri açısından diğerlerinden farklılık arz eder. Genel olarak bakıldığında konu yükü en az eğitim bilimleri dersi ölçme ve değerlendirmedir. Ancak soruların zorluk derecesi en fazla olan derslerden biridir. En önemli özelliği konuya hakimiyet isteyen bir derstir.

Ölçme ve Değerlendirmeden Nasıl Full Çıkarabilirim?

Özellikle formülleri, ifadelerin karşılıklarını çok iyi yerleştirmeniz gerekiyor. Mantık olarak hem sayısal hem de sözel beceri isteyen bir derstir. Mantıksal ilişkiler kurmada becerikli olan öğrencilerin daha başarılı olduğu bu derste yoruma açık konu hemen hemen yok gibidir. Ölçme ve Değerlendirme dersinde konuyla soru arasındaki ilişkiyi analiz edebilenler istedikleri netleri yapabilecektir. Yine aşağıdaki maddelere de çalışırken dikkat etmelisiniz!

5 Adımda Ölçme ve Değerlendirmeye Nasıl Hazırlanılır?

  • Ölçme ve Değerlendirme’den en çok soru “Ölçmenin Temel Kavramları ve Ölçme Türlerin”den gelmektedir.
  • Geçerlilik ve Güvenilirlik en temel konularıdır. Bu konuları öğrenmek dersin temelini öğrenmektir. Bu iki konuyu iyi çalışır bol soru çözerek mantığını kavrarsanız en rahat full çıkartacağınız derslerden biri olacaktır.
  • Sayısal işlem ve veri analizi isteyen bir derstir.
  • Tablo okuma ve okuduğumuz grafikleri yorumlamadan çok soru sorulmaktadır. Bol bol grafik sorusu çözülerek başarılı olunabilecek bir derstir.
  • Konuları anladıktan sonra bol pratik yaptığınızda soruları kolay olan bir derstir.
Konuyla İlgili:  KPSS Tarih nasıl çalışmalı

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.