Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

KPSS Tarih nasıl çalışmalı3 dk okuma süresi

3 5.418

KPSS Tarih nasıl çalışmalı

Son yıllarda hem lisans hemde önlisans düzeyinde tarih sorularının zorluk derecesi arttırıldı. Peki o halde KPSS Tarih nasıl çalışmalı? Belirleyici, eleyici diye tabir edebileceğimiz sorular tarihten gelmeye başladı. KPSS tarih full yapmak için gerçekten sıkı bir çalışma programı uygulamak gerekiyor. Bu yazımızda 2014, 2013, 2012, 2011, 2010 KPSS Tarih sorularını göz önüne alarak çalışma yöntem ve tekniklerini inceledik.

2016 KPSS Tarih nasıl hazırlanmalı?

KPSS Tarih dersi hem sayısal hem de sözel tüm adayların zorlandığı derslerin başında gelir. Kpss Tarih konu müfredatı diğer derslere oranla fazladır. İçerisindeki kronolojik bilgiler, tarihi mekanlar, kişiler ve olaylar eleyici ve zorluk seviyesi yüksek soruların bu dersten gelmesine olanak sağlamaktadır.

KPSS Tarih Sorularının Dağılımı

KPSS tarih alanından Genel Kültür Genel Yetenek kapsamında 30 soru çıkmaktadır. Soruların dağılımı şu şekildedir.

Anadolu Selçuklu Tarihi ve Öncesi: %5 yani 3-4 soru

Osmanlı Devleti Tarihi: %15 yani 9-12 soru

Atatürk İlke ve İnkılapları: %20 yani 12-20 soru

Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi: %5 yani 3-4 soru

karikatür 4 KPSS Tarih dersine nasıl çalışılmalı?Savaşlar
KPSS Tarih derslerine çalışırken 2 metod kullanabilirsiniz.

Sınava kadar her gün düzenli olarak belli bir saatinizi Tarih dersine ayırarak program yapabilirsiniz. (Önerdiğimiz)

Bu sistem daha çok sayısal adaylar içindir. Tarih konuları unutmamak adına sınava 1-2 ay kala başlamak, hızlı bir şekilde konuları okuyup ardından deneme çözerek çalışmak.

KPSS Tarih Dersleri İçin İpuçları ve Püf Noktalar

KPSS Tarih dersine çalışırken haftanın belli bir gününü Cami, Han, Hamam, Medrese, Külliye, Kronoloji, Önemli Kişi ve Olaylar gibi çok sorulan konuları tekrara ayırabilirsiniz. Ayrıca olayları ve mekanları çalışırken boş harita üzerine isimleri yazarak çalışmanız hatırlamanızı kolaylaştıracaktır. Şunu asla unutmayın; İlköğretimde, lisede gördüğümüz Türkçe, Matematik bilgilerinin bir çoğunu seneler sonra karşımıza çıksa bile az çok hatırlıyoruz, bilgiyi kullanıyoruz. Ancak Tarih’te bilgilerimizin büyük çoğunluğunu veya tamamını unutuyoruz. Bu nedenle tekrarın belki de en önemli olduğu ders Tarih’tir.

Konuyla İlgili:  KPSS Türkçe'ye nasıl çalışılır?

Tarih dersini hobi olarak düşünüp belgesel tadında çalışmak istek ve hevesinizi arttıracaktır. Genel kültürünüzü arttırdığınız eğlenceli bir etkinlik olarak görmek ve bu şekilde çalışmak başarınızı olumlu etkileyecektir. Tarih atlası kullanarak çalışmak, olayların geçtiği mekanları, kişileri İnternet’te arama yaparak görselleri, videoları izleyerek öğrenmek kalıcı öğrenmenizi sağlayacaktır.

KPSS Tarihten full çıkartmak için nasıl çalışmalı?

Sınava 1-2 ay kala mutlaka osmanlı yükseliş döneminden itibaren günümüze kadar olan tarihi, edebi yazarlar ve eserlerini gözden geçiriniz. Ayrıca KPSS tarihten full çıkartmak istiyorsanız, düzenli olarak gazete ve haber sitelerinden son 1-2 yılda yaşanan siyasi, ekonomik, tarihi, edebi, sosyal, spor, kültürel(sinema, sanat, müzik vs) gelişmeleri güncel olayları not alınız, takip ediniz.

Bu yöntemleri uyguladıktan sonra göreceksiniz Allah’ın izniyle tarih netleriniz yükselecek, yanlış sayınız gün geçtikçe azalacak. Denemelerdeki başarınız artacak. Sınavda başarılar diliyorum…

 1. Cenk dedi

  kaynak tavsiyeniz var mı?

  1. Ahmet Çetin dedi

   Kaynak olarak ben kpsskazan.com adresinden test vb çözüyorum ücretsiz bir şekilde hem iletişime geçersen sınav programı dahi hazırlıyorlar sana tavsiye ederim.

 2. İlginç Bilgiler dedi

  Faydalı bir yazı olmuş, emeğinize sağlık.

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.