Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

KPSS Türkçe’ye nasıl çalışılır?

0 2.384

KPSS Türkçe’ye nasıl çalışılır?

Kamu Personel Seçme Sınavı KPSS Türkçe sorularını analiz ettiğimizde şöyle bir gerçekle karşılaşmaktayız. Kitap okuma alışkanlığınız yoksa düzenli kitap okuyan adaylardan bir adım geride hazırlanmaya başlıyorsunuz. Eğer benim gibi ilkokuldan beri günlük, haftalık, aylık, yıllık düzenli kitap okumadıysanız KPSS Türkçe çalışırken bu metodları kullanmalısınız.

Öncelikle sınava kadar hergün 25 paragraf 25 cümlede anlam 25 sözcükte anlam 25 anlatım bozukluğu olmak üzere günlük 100 soru çözmelisiniz.

Eğer KPSS Türkçe’den full çıkartmak istiyorsanız ve yukarıda bahsettiğim gibi ilkokuldan bu yana kitap okuma alışkanlığınız yoksa bu işin püf noktası soru çözmekten geçiyor. Diyelim ki KPSS sınavına ağustosta çalışmaya başladınız.

Her gün paragraf, cümlede anlam, sözcükte anlam ve anlatım bozukluklarından günlük 100 soru çözdünüz. Ortalama sınava kadar 330 günde 33.000 bin soru çözmüş olacaksınız ki bu sizin okumadaki eksikliğinizi ancak kapatacaktır.

KPSS Türkçe nasıl hazırlanmalı?

Bu çalışmaya başladıktan 2-3 ay sonra netlerim değişmiyor deyip bırakırsanız en çok siz zararlı çıkarsınız. Nasıl ki 15 yıldır düzenli günlük kitap okuyan öğrenciyle biranda aynı olamıyorsak bu da öyle. Sabırla sınava 1-2 ay kalıncaya dek devam etmeliyiz. Göreceksiniz Allah’ın izniyle netleriniz ne kadar yükselecek. Bunun içinde kapasitesi farklı olanlar daha çabuk yükselenler, geriden gelenler gibi istisnalar olacaktır. Ancak faydasını göreceğiniz kesin.

KPSS, YGS Türkçe soruları nasıl çözülür

KPSS ve diğer ÖSYM sınavlarında başarılı olmanın en önemli kıstaslarından biri de Türkçe sorularının büyük çoğunluğuna doğru cevap verebilmenizdir. Dil Bilgisi, Anlatım Bozuklukları, Noktalama İşaretleri ve Yazım Yanlışları konu çalışıp soruyla pekiştirilebilirken paragraf, cümlede, sözcükte anlam konuları adayları zorlamaktadır.

Özellikle bu konulara yönelik bazı tavsiyelerimiz olacak.

Soru Tipi 1 Paragrafın Akışını Bozan Soru Tipi

Her paragraf bir düşünceyi       — dışına çıkarsa

Konuyla İlgili:  KPSS Coğrafya Nasıl Çalışılır?

Her paragraf bir görüşü, fikri    — konudan saparsa  paragrafın akışını bozar.

Soru Tipi 2 Anlamlı Bir Bütün Oluşturmak İçin Hangileri Yer Değiştirir.

Bu tarz sorularda soruyu çözebilmek için en önemli şey Giriş ve Sonuç olabilecek cümleleri bulmak gerekir. Giriş cümlesi; genellikle giriş cümlesi olan sözcük 1-2 cümle ile açıklanmış yan cümlelerle desteklenmiştir. Genelde bu cümleler açıklaması yapılmış cümleler olur.

Soru Tipi 3 Paragrafı Anlam Bütünlüğüne Göre Tamamlama

Bu tarz sorularda giriş ve sonuç paragraflarını bulmak çok önemlidir. Bir cümleye Giriş cümlesi diyebilmemiz için okunduğunda kendisinden önce herhangi bir cümlenin olabileceğine dair izler taşımamalıdır. Taşıyorsa giriş cümlesi olamaz. Örneğin bir cümle ama, fakat, lakin, ve vb. gibi bağlaçla başlıyorsa giriş cümlesi olamaz. Yine sonunda tamamlanmamış cümle veya noktalama işareti olanlarda Türkçe’nin yapısı gereği giriş cümlesi olmaya uygun değildir.

Sonuç cümlesine gelince, bir cümle kendisinden sonra açıklama ihtiyacı gerektiriyorsa o cümle sonuç cümlesi olamaz. Genellikle konunun genelini ihtiva eden özet cümleler sonuç cümlesi olurlar.

Soru Tipi 4 Paragrafın Ana Düşüncesini Bulma

Paragrafın en temel ana düşüncesi geliştirilirken verilen örnekler ve kurulan yan düşünceleri elemek suretiyle paragrafın ana düşüncesi bulunabilir.

Soru Tipi 5 Sıralı Cümlelerden Anlamlı Bütün Oluşturma

Bu tip sorularda en temel kural giriş, gelişme ve sonuç cümlelerini belirleyebilmektir. Bunlar belirlendikten sonra çözüme ulaşmak 1-2 saniyenizi alır.

Özellikle KPSS 2015 Türkçe ve 2016 KPSS Türkçe soruları nasıl bir çalışma yöntemi izleyeceğimizle ilgili önemli ipuçları vermektedir. Mantık sorularının gelmesiyle birlikte zaman yönetimi sınavda daha da önemli hale gelmiştir. Son yıllarda KPSS Türkçe sorularında paragraf uzunluğu, anlaşılması güç metinler ve mantık soruları adayları zorlayan konulardır. Bunları aşmak için düzenli kitap okumak günlük test çözmek gerekmektedir.
Sizlerin de KPSS soru çözümleriyle ilgili eklemek istediğiniz püf noktalar ve ipuçları varsa yorum olarak yazabilirsiniz. İyi çalışmalar..

Konuyla İlgili:  Ales sınavına nasıl çalışılır?

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.