Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Kültür yok edilmesine biyolojik bir yaklaşım3 dk okuma süresi

1 76

Kültür yok edilmesine biyolojik bir yaklaşım

Kültür nasıl yok edilir?

Kapitalizm kurucuları olan para hilekarları belirli bölgedeki insanların kültürlerini çeşitli yollarla yıpratıyorlar ve yok ediyorlar.(Kültürlerin yok olmasının tek sebebi değildir elbette ama etkisi büyüktür.Örnek Güney Amerika sömürgeleri…)İşte bu kültür yok edilmesi sonucunda insanların günlük hayatında da birtakım değişiklikler ve bu değişiklikler sonucunda da toplumsal sorunlara neden olmaktadır.

Öncelikle kültür, toplum içindeki insanların ortak yaşayış şeklidir.Kültür oluşumunda etkisi olan etmenlerin başka sonuçları da olabilmektedir.Bu döngüde olabilecek bir yıpranma insan hayatında davranışlarına etkisi de olabilmektedir.Yani toplum kuralları zarar görür böylece insanların hayvandan farklı yönlerinden birisi eksilmiş olur.Bu da insanın hayvansı davranışlar sergilemesine sebep olur.

İnsanlar eş seçimlerini kültürel ağda önemli etmenlerden olan ahlak akıl gibi seçim sınırlamaları içinde gerçekleştirirler.Bunun yanında fenotipik özellikler de durumu etkilemektedir.Kültür yok edilmesinde seçim sınırları zarar görmüş olacak ve genlerimizin emrettiği gibi fenotipik seçim baskınlığı artacak. Bu durumun toplumsal etkisi boşanma sayısının giderek artmasıyla bağlantılı olabileceğidir.Çünkü fenotipik özellikler zamana yenik düşmek durumundadır.Bunun sonucunda da fenotip özelliği baskın seçimli bir evlilik uzun süremez diyebiliriz..

Genler yayılmacı bir davranış gösterir yani üreme sıklığını artırma yönünde.Bunun doğal sonucu ise ahlak dışı olaylar ile nüfus artışının önü açılmasıdır. Hayvanlarda cinsel seçilime uygun olarak biyolog Zahavi’nin ortaya attığı Handikap İlkesi gereğince davranışlar ve oluşumlar görülür.Handikap İlkesi erkek bireyin kendini ölme ile yaşam sınırında bırakacak üstün ve olağan dışı risklere atarak gen yayılımını sağlama girişimidir. Eşeysel seçilime örnek olarak erkek tavus kuşunun renkli tüyleri avcılardan kaçması için ya da daha uzun süre yaşamak için enerji tasarrufu sağlamaz.Bu durumların aksine avcılar için uzaktan görülebilir bir hedef ve enerjisinin bir kısmını da tüylere vermek zorunda olması fayda vermez.                                              Ya da geyiklerin büyük boynuzlarının olması avcılardan kaçmasına yaramaz aksine ağırlığından dolayı bu konuda fayda vermez.Ancak dişilerin dikkatini çekmede işe yararlar.Bu örneklerde erkek bireyler kendilerini riske atarak dikkat çekme girişimlerinde ikincil sebep olarak bulunmuştur. Bu davranışın insan toplumundaki yansıması toplumdaki bireylerin rekabeti sebebiyle ölümler, aşırılık davranışları sebebiyle toplum huzurunda bozulma ile sonuçlanır.

Konuyla İlgili:  Akıllı telefonlar olmasaydı?

Sonuç olarak kültür insan davranışı şekillenmesinde önemlidir. Kültürden kopma durumları toplum içindeki huzuru bozan davranışlara sebebiyet verebilir.

  1. Emre Eraslan dedi

    Kültürün yok edilmesi ile ilgili farklı bir bakış açısından bakarak bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekkürler. Kapitalist sistemin bizleri ne duruma düşürdüğünden harika bir şekilde bahsetmişsiniz.

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.