Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Kültürel Fonksiyon ve Arkadaşlık3 dk okuma süresi

0 163

Kültür nedir?

Kültür nedir? Kültür; belirli bölgelerdeki ve kökende birtakım ideolojik sebeplerden dolayı değişken çapta toplulukları oluşturan  insanların belirli kurallar içinde ortak aidiyet hisleri ile birlikte (genelde) özgün yaşama şeklidir. Toplulukların yaşadığı yerlerin coğrafi özellikleri,kurulumundan beri elde ettikleri ve tecrübe ettikleri bilgi birikiminin bizatihi tevarüs etmesiyle etkileşerek kültür zamana göre şekillenir ve son halini alır.

Kültür insan davranışını nasıl etkiler?

Kültür insan davranışlarının biyoloji etkisi dahilinde temel sebebidir.Farklı kültür insanları aynı olaya doğal olarak her zaman aynı tepkiyi de vermezler.Bunun sebebi kültürün birtakım insani fonksiyonlar yardımı ile davranış olarak şekillenmesidir.Bu sebepledir ki kaçınılmaz olarak kültür insan davranışları sebebiyle oluşmakla birlikte davranışları da etkiler.

kultur-ve-insan-davranislari
Kültür ve insan davranışları

Peki bu konu bize ne gibi tutumlu bilgiler verir? İnsanlar çevresindeki insanları iradesiyle kendi tutumu doğrultusunda seçer. Seçilen insanlarla iletişim , ortak yaşam alanı oluşturulduğunda şüphesiz bir kültürel etkileşim gerçekleşir.Kültürel etkileşim gerek zoraki gerek zoraki olmayan şeklinde tezahür eder.(Zoraki olarak Rusya’nın Bosna ve Kosova olaylarındaki Osmanlı zamanındaki İslam kültürüne yaptığı  yıkımı  ya da Batı ülkelerinin Arap milliyetçiliği adı altında Araplar’ı tarihsel bunalıma sokarak Türklere karşı oluşturulan  tutum ,günümüzde ise hem Rusya hem ABD ‘nin Suriye göçmenleri ile Türkiye’nin güneyinde  demografik kültürel kırınım oluşturmaya bir nevi gayret gösteren tutumu örnek verilebilir ama bu yazımızda değinmeyeceğim.)   Çevre insanlarla oluşan kültürel etkileşim ile iki sonuç olabilir. Kültür yok edimi ve kültür karışımı.

Arkadaşlık ve kültür

Kültür karışımı arkadaşlık ilişkilerinde ağırlıkla gerçekleşmektedir.Tabi ki bu da yazdığımız sebeplerle arkadaşların sergiledikleri davranışlar birbirini etkiler.Bunun farkında olmayan bireyler arkadaşları tarafından kültürel karışım ile kendi kültürünü karıştırır ve seçme konusunda bunalıma girer. Yani kişi bir durum konusunda kendi kültürü dışında etkilendiği kişinin davranışıyla tepki verir.İşte arkadaşlık seçimleri bu sebeple çok önemlidir.Yanlış davranışlara sahip bireylerin sergiledikleri davranış etkilenen kişi veya ortam tarafından gittikçe normalleşir.Bu durumda alınan davranışın yanlış olması felaket sonuçlar oluşturabilir.Zincirleme kaza benzetmesi yapabiliriz.

Konuyla İlgili:  Eylül Kaçağı Çocuk…

 

Bu yüzden birçok düşünür insanları bu konuda uyarmışlardır.

“Arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim.”  Sözünün de kısmi doğruluk payının olduğunu böylece anlarız.

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.