Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Kurtlar vadisi ömer baba emin olcay neden diziden ayrıldı?2 dk okuma süresi

0 195

Kurtlar vadisi ömer baba emin olcay neden diziden ayrıldı?

Kurtlar Vadisi ve Kurtlar Vadisi Pusu’da 11 yıldır ölmeyen nadir oyunculardan Ömer Baba(Emin Olcay) 233.bölümde diziye veda etti. Dizide acıları paylaşan, sabır, metanet, erdem ve ahlaki mesajların izleyiciye aktarılması misyonunu üstlenen Emin Olcay bu rolüyle dizinin en sevilen karakterlerinden biri olmuştu. Dünya’nın binbir zorlukları ve meşakkatleri içinde boğulan insanlara islâmın, namazın, Hz. Allah’a kulluğun verdiği huzuru işleyen “Ömer Baba” karakteri artık dizide yok.

Ömer Baba Karakteri Neden Bu Kadar Çok Sevildi?

Kurtlar Vadisi ve Kurtlar Vadisi Pusu’nun belki de bu kadar büyük bir izleyici kitlesine ulaşmasında “Ömer Lütfi Mete” anlatısının çok büyük rolü var. Ömer Lütfü Mete; Türk dizi ve sinema sektöründe, milletin geleneklerine, göreneklerine, örf ve adetlerine bağlı kalarak mertlik, doğruluk, cömertlik, hakikat, adalet, erdem ve ahlaki konularda dini boyutlarıyla birlikte dakikalarca sıkmadan vaaz veren, nasihat eden karakterlerin ortaya çıkmasına vesile olmuştur. Deli Yürek’teki Kuşçu ve Kurtlar Vadisi’ndeki Ömer Baba karakterlerinin tek bir sahnesinde sıkılan olmaması, aksine 7’den 70’e herkesin pür dikkat o sahneleri izlemesi, keyif alması Ömer Lütfi Mete’nin eseridir.

Kurtlar Vadisi ve Kurtlar Vadisi Pusu senaristlerinden Bahadır Özdener’in şöyle bir ifadesi var:

“Eğer Deli Yürek’te Ömer Abi Kuşçu gibi bir karakteri yazmasaydı, biz Ekmek Teknesi’nde Heredot Cevdet’i yazamazdık.”

Kurtlar Vadisi Pusu’da Bir Devrin Sonu

Gerçekten her karşılaştığı zorlukta “Allah var gam yok” diyen ve sevenlerinin “Masallardaki iyi adamlar gibiydi” dediği Ömer Lütfi Mete’nin beslediği “Ömer Baba” karakteri artık Kurtlar Vadisi Pusu’da yok. Merak ettiğim, taraflı tarafsız hepimizin beğenisini kazanan bu dini ve ahlaki öğretiler artık dizide yer almayacak mı? Yoksa dizi bu sezon 11 yıllık yorgunluğuna son verip final mi yapacak? Bakalım bekleyip göreceğiz…

Konuyla İlgili:  Sağlıklı beslenme için hangi gıdaları tüketmeliyiz?

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.