Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Kuruluş Osman Yorumları

Kuruluş Osman Dizisi Yorumları

0 14

Gönderilen çadırlar, kilimler, dikilen, dokunan elbiseler,kostümler, kumaşlar, senaryolar, kurgular, kordinatörler, efektler, müzikler, kereograflar, ışıklar, müzikler tasarımcılar, çaycısından yapımcısına, Osman Gazi rolünden figüranlara kadar obada yaşayanlar, atları, koyunları A’dan Z’ye herşey bizi 13.ve 14.yüzyıla götürdü. Bu nedenle devasa bir dizi platosu, muazzam bir emek için hepsine ayrı ayrı teşekkürler. Lâkin bu kez olmamış. Hatırlayacaksınız bundan önce de Kuruluş Osman ile ilgili eleştirileri Notdefteri’nde dile getirmiştik.

Kurgu, aşk, entrika, reytinge feda edilenler

Kuruluş Osman’ın eleştirilme nedenleri,

 • Uzayan bakışma sahneleri,
 • Aşk, entrika sahneleri üzerine kurgulanması bu sahnelerin uzaması
 • At üzerinde dizi müziği ile uzayan koşturmaca, slow motion at koşmalarını
 • 1 tek kişinin 10 kişiyi dönüp dolaşıp sürekli öldürmesi gibi
 • Yılbaşı, futbol maçı gibi kendi anlattığı tarihin akışıyla hiç ilgisi olmadığı halde kafasına göre diziyi yayınlamama
 • En büyük ve en önemli eleştiri gerek Diriliş Ertuğrul gerekse Kuruluş Osman ile ilgili eleştirilere karşı çıkma, beğenilmeyen yönlerini, olumsuzlukları söyleyenlere engel olma.
[Not: Bu liste dizinin sıkı takipçisi olan, her iki diziyi de dikkatle seyreden izleyicilerin dizinin resmi facebook, instagram, twitter sayfalarına yaptıkları yorumlardan derlenmiştir.]

Bu nedenlerden bazılarını Diriliş Ertuğrul’un son sezonunda yoğun bir şekilde hissettik. Her sezon tekrarlanan ezoterik karakterler, içeri sızan hainler, dönemin tarih kitaplarında anlatılan gerçek tarihinden uzaklaşması gibi meseleleri hiç kâle almıyorum. Çünkü en çok eleştirdiğimiz dizi süreleri bunlara sebep oluyor. Kuruluş Osman’da tüm bu sebeplerin üzerine bir de oyunculuk, hikaye/senaryodaki zayıflık ve eleştirilere tahammülsüzlük ortaya çıktı ki mâlesef izleyici kaybetmesine ve büyük tepkilere yol açtı. Ne yazık ki ülkemizde tv izleme de takım tutmak siyasi parti tutmak gibi toplumu ayrıştırıcı hâle geldiği için tabi ki  izlenecek reytingler tatmin edecektir. Lâkin izleyici kitlesi bilinçlendikçe rakip olarak işi daha iyi yapan yapımlar çıktıkça taşlar yerine oturacak yapımcılar da durumun ciddiyetini anlayacaktır.

Konuyla İlgili:  Bir fidan bir insan böyle bakalım

Kuruluş Osman Eleştiri – Yorum

 • Şeyh Edebali gibi Ebü’l-Vefâ el-Bağdâdî dergâhından, Dımaşk’tan Horasan erenlerinden beslenen bir âlim karşısında Osman Bey’in sıradanlığı, lakayit duruşu ve saygısızlığı nedeniyle dönemden uzak oluşu (son bölümlerde biraz toparlamaya çalışıyorlar)
 • Kızı Bala Hatun’un Osman Bey’e yaklaşımı, düşmanlarıyla ilişkileri, yaşayış tarzının dönemi hiç yansıtmaması
 • Kötü ve yan karakterlerin güçlü olması. Osman Bey’in yanındaki ve karşısındaki karakterlerin oyunculuklarının vasat kalması bunda belki senaryonun işlenişinin de etkisi olabilir. Sıkı bir izleyici olarak dizi işlerinde yan karakterler ne kadar güçlüyse dizi o kadar güzel olur. Diriliş Ertuğrul’da Engin Altan Düzyatan’ın oyunculuğu kadar en büyük şanslarından biri Serdar Gökhan, Hakan Vanlı, Murat Garipağaoğlu, Barış Bağcı, Hülya Darcan, Cengiz Coşkun gibi güçlü kötü ve yan karakterlerin olması.
 • Kast seçimi yapılırken başrol kadar Osman Bey’in yarenleri Turgud Alp, Saltuk Alp, Akça Koca, Konuralp, Gazi Abdurrahman, Köse Mihal, Aykud Alp, Kut Alp, Kara Ali, Samsa Çavuş, Yahşi Fakih karakterlerinin de tıpkı Diriliş Ertuğrul’da ki gibi güçlü karakterler olması lazım. Bu konuda sadece Şeyh Edebali yarenleri, Alişar karakteri ve demirci karakteri akıllarda kaldı.
 • Senaryo içinde daha fazla tarihi hadiseden, kişi ve hikayelerden bahsetmesi. Ertuğrul’da çok göze batmasa da Osman Bey dönemi tarihî vesikanın daha fazla olduğu bir dönem. İzleyici bunu istiyor.
 • Her zaman Engin Altan Düzyatan kadar güçlü bir başrol bulamayabilirsiniz. Fiziki görünümü, karizması çok iyi olması onu güçlü bir başrol yapmaz. Gerek sesi, oyunculuğu, şahsiyet olarak donanımı gerekse toparlayıcılığı, liderliği Ertuğrul rolü ile bütünleşmesini sağladı. Belki yolun başında olduğu için anlaşılmadı belki de henüz yeteri kadar Burak Özçivit hissettiremedi.

Kuruluş Osman’da yapılan yanlışlar

İlk dönem kaynakları Aşıkpaşazâde, İbn Kemal, Enverî den tarihi belgeleri Ordinaryus Prof. Dr. M.Fuad Köprülü,  Prof.Dr. Halil İnalcık, Prof. Dr. İsmail Hakkı Uzunçarşılı, Ömer Lütfi Barkan ve Prof. Dr. Osman Turan dan dönem tarihini Beyazıt Akman, Yavuz Bahadıroğlu, Ufuk Tufan dan hikayeleştirilmiş Osman Gazi’yi okuyan tarih emekçisi olarak 2 konuya ehemmiyet verilmeliydi.

Konuyla İlgili:  Benim kahramanım herkese yeter
 1. Ertuğrul Gazi’den Osman Gazi’ye geçişi sağlam temeller üzerine oturtmak ki dizi sadece efsane olmasın klasik olup tarih boyunca hatırlansın. Şimdilik senaryo gereği böyle başlamış olabilir. Sizin ne senaryoyu tarihe ne de tarihi senaryoya kurban edeceğinizi düşünmüyorum. Çünkü bu yüzyılda en çok okuma yapan ve farklı membalardan beslenen en önemli tarih senaristlerindensiniz. Zaten ikisini harmanlayabildiğiniz için izliyoruz.
 2. Güçlü yan karakterler ve senaryo da aşk, slow motion acıtasyon dışında daha fazla tarihi olaya yer verilmeli.

Son olarak yapımcıdan istirhamım lütfen eleştirilere açık olun. Eleştirenlere kızmak engellemek yerine eleştirilerle yüzleşin. Bu kadar emek veriyorsunuz, bir çok yerden destek ve yardımlar geliyor, sâdık bir izleyici kitlesi var emekler zâyi olmasın.

 

 

 

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.